କାର୍ଗିଲ ଯୁ-ଦ୍ଧ ସମୟରେ ଏହି ପ-ରାକ୍ର-ମୀ ଗୁ-ଳି ଖାଇବାକୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇନଥିଲେ,ଆଉ ପରିବାର ପାଇଁ ଲେଖିଥିଲେ ଏହି ଚିଠି,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ପ-ରାକ୍ର-ମୀଙ୍କ ଜୀବନ କାହାଣୀ

ସତବୀର ସିଂଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସେ ପିଲାଦିନରୁ ସେ-ନାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ସେନାରେ ଯୋଗଦେବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ପ୍ରାୟ ଅଢେଇ ବର୍ଷ ଧରି ଭାରତୀୟ ହୋମ ଗାର୍ଡରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଏଥିସହିତ, ଯେତେବେଳେ ସେ ସେ-ନାରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ, ସେହି ସମୟରେ କାର୍ଗିଲ ଯୁ-ଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଯାହା ୨୬ ଜୁଲାଇ ୧୯୯୯ରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା।

କାର୍ଗିଲ ଯୁ-ଦ୍ଧ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଗୋଡରେ ଗୁ-ଳି ବାଜିଥିଲା ​​ଏବଂ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଗୁଳିର ଚିହ୍ନ ରହିଛି। ଗୁଳି ବାଜିବା ହେତୁ ସେ ଭଲ ଭାବରେ ଚାଲି ମଧ୍ୟ ପାରନ୍ତି ନାହିଁ। କାର୍ଗିଲ ଯୁ-ଦ୍ଧକୁ ମନେ ପକାଇ ସେ କହିଥିଲେଯେ, ଯୁ-ଦ୍ଧ ସମୟରେ ସେ ୧୩ ଜୁନ ୧୯୯୯ ଦିନ ସକାଳେ ତାଙ୍କ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ସହିତ କାର୍ଗିଲର ଟୋଲୋଲିଙ୍ଗ ପାହାଡରେ ଥିଲେ। ସେ ଏକ ସୈନିକ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସହିତ ୨୪ ସୈନିକ ଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭ ଜଣ ଶ-ହୀ-ଦ ହୋଇଥିଲେ। ବାକି ଗୁରୁ-ତର ଆ-ହ-ତ ହୋଇଥିଲେ। ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ସେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ଅତି ନିକଟତର ହୋଇ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଗ୍ରେନେଡ ସାହାଯ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଆ-କ୍ରମ-ଣ କରିଥିଲେ। ଯାହାଫଳରେ କେହି ର-କ୍ଷା ପାଇନଥିଲେ।

Google

ତେବେ ଏହି ସମୟରେ ଶ-ତ୍ରୁପକ୍ଷର ଏକ ଗୁ-ଳି ତାଙ୍କ ପାଦର ଗୋଇଠିରେ ବାଜିଥିଲା। ଯାହାର ଚିହ୍ନ ଏବେବି ତାଙ୍କ ପାଦରେ ଅଛି। ସତବୀର ପ୍ରାୟ ୧୭ ଘଣ୍ଟା ଧରି ପାହାଡ ଉପରେ ଆ-ହ-ତ ପାଇ ପଡିରହିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଶରୀରରୁ ର-କ୍ତ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିଲା। ତେବେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ, ପରିବେଶ ଠିକ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କ ସାଥୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ତଳକୁ ଆଣିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଏୟାରବସ ଦ୍ୱାରା ଶ୍ରୀନଗରକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁଠାରେ ଗୋଡରୁ ଗୁ-ଳି ବାହାର କରାଗଲା।

ତାଙ୍କୁ ୨୩ ମଇ ୨୦୦୦ରେ ଅବସର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ଭାରତ ସରକାର ସେବା ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ପଦକ ସହିତ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲେ। ତତ୍କାଳୀନ ସରକାର ଏହି ଯୁ-ଦ୍ଧରେ ପ୍ରା-ଣ ହରାଇଥିବା ଅଧିକାରୀ, ସୈନିକମାନଙ୍କର ବି-ଧ-ବା, ଆ-ହ-ତ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଏବଂ କୃଷି ଜମି ଯୋଗାଇବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହି ତାଲିକାରେ ସତବୀରଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ବଦଳରେ ୫ ବିଗା ଜମି ଦିଆଯାଇଥିଲା।

Google

କିନ୍ତୁ ପ୍ରାୟ ୩ ବର୍ଷ ପରେ ଏହି ଜମି ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଫେରାଇ ନିଆଗଲା। ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଜୁସ ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଆଜି ମଧ୍ୟ କାମ କରନ୍ତି ଏବଂ ଯେଉଁ ସେ ଟଙ୍କା ପାଆନ୍ତି। ସେ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଦୁଇ ସନ୍ତାନ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପେଟୋ ପୋଷୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ସେନା ଦ୍ୱାରା ପେନ-ସନ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ସେଥିରୁ ମଧ୍ୟ ଘରର ଖର୍ଚ୍ଚ ପୂରଣ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି।

କାର୍ଗିଲ ଯୁ-ଦ୍ଧରେ ନାୟକ ସତବୀର ସିଂ ଗୁରୁ-ତର ଆ-ହ-ତ ହୋଇଥିଲେ। ଆ-ହ-ତ ହେବା ପରେ ସେ ନିଜ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଜୀବିତ ଥିବା ବିଷୟରେ ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ। ଏହି ଚିଠି ଲେଖିବାବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ମାତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେଯେ, ସମ୍ମାନିତ ମାତା… ସମସ୍ତେ କେମିତି ଅଛନ୍ତି? ଆଜି ସୁଶୀଲା ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ପଠାଇଲି। ତୁମେ ମୋ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କର ନାହିଁ। ମୁଁ ଏଠାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭଲ ଅଛି। ୧୬ତାରିଖର ଖବରକାଗଜ ନିହାତି ପଢନ୍ତୁ। ଏହି ଘ-ଟ-ଣାରେ ଘଟିଥିବା ସମସ୍ତ ଶ-ହୀ-ଦମାନେ ମୋର ନିଜ ୟୁନିଟଟିଆର ଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଉ ବି-ପ-ଦ ନାହିଁ। ପ୍ରାୟ ଶାନ୍ତି ଅଛି। ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭଲ ହେଲେ ମୁଁ ଛୁଟି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ମୁଁ ଛୁଟିରେ ରହିବି। ବାପା ତୁମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେମିତି ଅଛି? ଚିଠିର ଶୀଘ୍ର ଉତ୍ତର ଦିଅ।’

Google

କାର୍ଗିଲ ଯୁ-ଦ୍ଧ ସମୟରେ ନାୟକ ସତବୀର ସିଂ ଏହି ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ସତବୀରଙ୍କ ପରିବାର ଦିଲ୍ଲୀର ମୁଖମେଲପୁର ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିଲେ ଏବଂ ସେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ମାଧ୍ୟମରେ ଜୀବିତ ଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ବାସ୍ତବରେ, ଟୋଲୋଲିଙ୍ଗକୁ କା-ବୁ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଗୁ-ଳି ବାଜିଥିଲା। ଏହାପରେ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ଅନେକ ସୈନିକ ଶ-ହୀ-ଦ ହୋଇଥିଲେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *