ପୁଣି ଫେରିଲା କରୋନା : ଆମେରିକାରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ୬୦ ହଜାର ନୂଆଁ କେ-ସ

କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ମା-ମ-ଲା ପୁଣି ଥରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ଦେଶରେ ସଂକ୍ରମଣର ବୃଦ୍ଧିକୁ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି | ବିଶେଷ କରି ଆମେରିକାରେ ପରିସ୍ଥିତି ଚିନ୍ତାଜନକ ହୋଇପଡ଼ିଛି, ଯାହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବି-ପ-ଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଚଳରେ ଟୀକାକରଣର ଉଭୟ ଡୋଜ ନେଇଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ନେଇ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି | ଏହି ଖବର ସେହି ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଚେତାବନୀ ଅଟେ, ଯେଉଁମାନେ ଏହା କହୁଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଚାଲିଯାଇଛି ଏବଂ ସେମାନେ ନି-ୟମ ଉ-ଲ୍ଲଂଘ-ନ କରିବାକୁ ନିଜର ଅଭ୍ୟାସରେ ପରିଣତ କରିଛନ୍ତି |

ଡେ଼ଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ବଢ଼ାଇଲା ସମସ୍ୟା :-

ଆମେରିକାରେ କରୋନା ଭାଇରସର ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ କାରଣରୁ ନୂତନ ମା-ମ-ଲାର ବୃଦ୍ଧି ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି | ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମାସ୍କ ଉପରେ ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ସେଣ୍ଟର ଫର ଡିଜିଜ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ଆଣ୍ଡ ପ୍ରିଭେନସନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରୋଚେଲ ଭାଲେନସ୍କି କହିଛନ୍ତି | ସେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ, କିନ୍ତୁ କରୋନାର ଡେ଼ଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଯୋଗୁଁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ବଢିଯାଇଛି | ଏଥିପାଇଁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଜରୁରୀ ହୋଇପଡିଛି |

ଏଠାରେ ଇନଫେକ୍ସନର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କେସ :-

ରୋଚେଲ ଭାଲେନସ୍କି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ସିଡିସି କରୋନା ଟୀକାର ଦୁଇଟି ଡୋଜ ନେଇ ସାରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାଏ | ସିଡିସି ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାରେ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ସଂକ୍ରମଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ତେବେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ପରି ଦେଶର ସେହି ଅଂଚଳରେ ଯେଉଁଠାରେ ଅଧିକାଂଶ ଟୀକାକରଣ ହୋଇଛି, ସେଠାରେ କମ୍ୟୁନିଟି ଟ୍ରାନ୍ସମିଶନର ହାର ସୀମିତ ଅଟେ | ଆମେରିକାରେ ପ୍ରତି ଏକ ଲକ୍ଷରେ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ମା-ମ-ଲା ଆସିବାକୁ ଅଧିକ ବିପଦ ବର୍ଗରେ ରଖାଯାଇଛି |

ପୂର୍ବରୁ ମାସ୍କ ଉପରେ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏହି ପରାମର୍ଶ :-

ସିଡିସିର ଏକ ରିସର୍ଚ୍ଚ ରି-ପୋ-ର୍ଟରେ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଯେତେବେଳେ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଥିବା ଲୋକମାନେ ସଂକ୍ର-ମିତ ହୁଅନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ଭାଇରାଲ ଭାର ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସହ ସମାନ ରହିଥାଏ | ସିଡିସି କହିଛି ଯେ ଏହି ରିସର୍ଚ୍ଚ ପରେ ଏହା କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ଟିକାର ଦୁଇଟିଯାକ ଡୋଜ ନେଇ ସାରିଥିବା ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରନ୍ତି | ସିଡିସି ମେ ମାସରେ ଟୀକା ନେଇ ସାରିଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମାସ୍କ ନ ପିନ୍ଧିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଛି |

ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା ଗତି :-

ଆମେରିକାରେ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ କରୋନାର ନୂତନ କେସରେ ଦ୍ରୁତ ଗତି ଦେଖାଯାଇଛି | ୱାର୍ଲ୍ଡୋମିଟର ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକାରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କରୋନାର ୬୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ନୂତନ କେସ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି | ଏହିପରି ଦୁନିଆର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣର ବେଗରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି, ଯେଉଁଥିରୁ ସଂକେତ ମିଳିଥାଏ ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ ପୁଣିଥରେ ପୂର୍ବ ପରି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *