ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ପାଞ୍ଚଜଣ ସୁନ୍ଦର ମହିଳା ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ, ଦେଖନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ଫଟୋ

ଆପଣମାନେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହା କହୁଥିବାର ଶୁଣିଥିବେ ଯେ ସୁନ୍ଦରୀ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଖରେ ବୁଦ୍ଧି ବହୁତ କମ ଥାଏ କିମ୍ବା ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଅଧିକ ବୁଦ୍ଧି ଥାଏ, ସେହି ମହିଳାମାନେ ଅଧିକ ସୁନ୍ଦର ହୋଇନଥାନ୍ତି | ତେବେ ଏହା କେବଳ ଲୋକମାନଙ୍କର ଭ୍ରମ ଅଟେ | ଭାରତରେ ଏପରି ଅନେକ ମହିଳା ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ସୁନ୍ଦରୀ ହେବା ସହିତ ବହୁତ ଚାଲାକ ଏବଂ ବୁଦ୍ଧିମତୀ ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ଆଇଏଏସ-ଆଇପିଏସ ଭଳି ଶୀର୍ଷ ପଦବୀରେ ରହିଛନ୍ତି | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏପରି ପାଞ୍ଚଜଣ ମହିଳାଙ୍କ ବିଷୟରେ |

ସ୍ମିତା ସଭରବାଲ :-

ସ୍ମିତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ୧୯୭୭ ମସିହାରେ ହୋଇଥିଲା | ସେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଦାର୍ଜିଲିଂରେ ରୁହନ୍ତି | ସେ ୨୦୦୧ ବ୍ୟାଚର IAS ଅଧିକାରୀ ଅଟନ୍ତି | ସେ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ସେଣ୍ଟ ଫ୍ରାନ୍ସିସ ଡିଗ୍ରୀ କଲେଜରୁ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଡିଗ୍ରୀ ପୁରା କରିଛନ୍ତି | ସ୍ମିତା “ସରକାରୀ ଲୋକ” ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ଅଟନ୍ତି, ଯାହାକି ଏହି ଉପାଧିକୁ ପାଇବା ପାଇଁ ଜଣେ ମହିଳା ହୋଇଥିବାରୁ ଗର୍ବର ବିଷୟ ଅଟେ |

ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ ସରକାରୀ ଆଇଏଏସ ମହିଳା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ | ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଡକ୍ଟର ଅକୁନ ସଭରବାଲ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଆଇପିଏସ ଅଧିକାରୀ ଅଟନ୍ତି | ସ୍ମିତା ବୁଦ୍ଧି ସହିତ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାନ୍ତି |

ରିଜୁ ବାଫନା :-

ଛତିଶଗଡରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ରିଜୁ ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍କୁଲ ଅଫ ଇକୋନୋମିକ୍ସରୁ ମାଷ୍ଟର ଅଫ ଇକୋନୋମିକ୍ସ ପୁରା କରିଥିଲେ ଏବଂ କିରୋରୀ ବ୍ୟାଡ କଲେଜରୁ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ | ସେ ୨୦୧୩ ରେ UPSC ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ୭୭ ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଲେ ଏବଂ ୨୦୧୪ ରେ IAS ଅଧିକାରୀ ହୋଇଥିଲେ | IAS ଅଧିକାରୀ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ସେ କେମ୍ବ୍ରିଜ ଇକୋନୋମିକ ପଲିସି ଆସୋସିଏଟ୍ସ ସହିତ କାମ କରିଥିଲେ | ରିଜୁ ଛତିଶଗଡର ଅଟନ୍ତି | ଗତ ବର୍ଷ ସେ ନିଜ ବ୍ୟାଚମେଟ ଅଭି ପ୍ରସାଦଙ୍କ ସହିତ ବିବାହ କରିଥିଲେ, ଯିଏକି ଜଣେ ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି |

ମେରିନ ଜୋସେଫ :-

କେରଳ କ୍ୟାଡରର କମ ବୟସର ଆଇପିଏସ ଅଧିକାରୀ ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ୨୦୧୨ ରେ UPSC ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ | ସେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ 2012 ରେ UPSC ପରୀକ୍ଷା ସଫା କରିଛନ୍ତି | ମେରିନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ସେଣ୍ଟ ଷ୍ଟିଫେନ କଲେଜରୁ ସ୍ନାତକ ଏବଂ ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ ପୁରା କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କ ବାପା କୃଷି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ମା ଅର୍ଥନୀତିର ପ୍ରଫେସର ଅଟନ୍ତି |

ମେରିନଙ୍କୁ Y-20 ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିନିଧୀମଣ୍ଡଳର ନେତୃତ୍ୱ ଦେବା ପାଇଁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା G -20 ଦେଶର ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଟେ | ୨୦୧୫ ରେ ସେ କୋଟୟମ ମାନସିକ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ କ୍ରିସ ଅବ୍ରହାମଙ୍କ ସହିତ ବିବାହ କରିଥିଲେ |

କଞ୍ଚନ ଚୌଧୁରୀ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ :-

କଞ୍ଚନ ୧୯୭୩ ରୁ ୨୦୦୭ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ IPS ଅଧିକାରୀ ଥିଲେ | ସେ ପୋଲିସର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଆଇପିଏସ ଅଧିକାରୀ ଥିଲେ | ସେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଦିଲ୍ଲୀର ଇନ୍ଦ୍ରପ୍ରଥ କଲେଜରୁ ଇଂରାଜୀ ସାହିତ୍ୟରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଡିଗ୍ରୀ ପୁରା କରିଥିଲେ |

ଏହି ମହିଳାଙ୍କୁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଉପଲବ୍ଧି ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦକ ଏବଂ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଥିଲା | ହରିଦ୍ୱାରରେ ୨୦୧୪ର ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିବା ପରେ କଞ୍ଚନ ନିକଟରେ ଆପରେ ସାମିଲ ହେଲେ |

ମୀରା ବୋରବଣକର :-

ମୀରା ୧୯୮୧ ବ୍ୟାଚର ଆଇପିଏସ ଅଧିକାରୀ ଥିଲେ | ସେ ପଞ୍ଜାବୀ ପରିବାରର ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ବାପା ବିଏସଏଫରେ ଥିଲେ | ନିଜେ ନିଜେ ଜଲନ୍ଦର ସ୍ନାତକ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ପଞ୍ଜାବର ଫଜିକାର ମହାରାଷ୍ଟ୍ର କ୍ୟାଡରର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଆଇପିଏସ ଅଧିକାରୀ ଅଟନ୍ତି | ସେ “ଲେଡି ସୁପରକପ” ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା ଅଟନ୍ତି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *