ସବୁ ଅପେକ୍ଷାର ଅନ୍ତ : ଏହି ସପ୍ତାହରେ EPFO ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିବ ଖୁସି ଖବର,ମିଳିବ 8.5% ସୁଧ ?

ଇପିଏଫ୍ ସୁଧ: କରୋନା ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟରେ ଇପିଏଫ୍ଓ (କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ୍ ପାଣ୍ଠି) ର 6 କୋଟି ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀ ଆସନ୍ତା 4-5 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଭଲ ଖବର ପାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି,ଜି ନ୍ୟୁଜ୍ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଗ୍ରାହକଙ୍କ PF ଆକାଉଣ୍ଟରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅର୍ଥ ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି, ଜୁଲାଇ ମାସ ଶେଷ ହେବାକୁ କେବଳ 5 ଦିନ ବାକି ଅଛି,ଏହି 5 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ ସଂଗଠନ ଅର୍ଥାତ୍ EPFO ​​2020-21 ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ 8.5% ସୁଧ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିପାରିବ, ସରକାର ଏହାର ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ଦେଇଛନ୍ତି.

5 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ 8.5% ସୁଧ ଆସିବ କି?:

ସୂତ୍ରରୁ ଏହା ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେ ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅନୁମୋଦନ ପରେ ଏହି 8.5% ସୁଧ ରାଶି ଚଳିତ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଇପିଏଫ୍ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଆସିବ, ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅନୁମୋଦନ ପରେ ଶୀଘ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବ, ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ 2019-20 ମଧ୍ୟ, KYC ରେ ବ୍ୟାଘାତ ହେତୁ ଅନେକ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସୁଧ ପାଇବା ପାଇଁ 8 ରୁ 10 ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିଲା, ଦେଶରେ 6.44 କୋଟି ଲୋକ PF ଅଧୀନରେ ଅଛନ୍ତି.

7 ବର୍ଷରୁ କମ୍ PF ସୁଧ ହାର :

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ, EPFO ​​କ change ଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିନା ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ 2020-21 ପାଇଁ 8.5% ରେ ସୁଧ ହାର ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା, ଯାହାକି ଗତ 7 ବର୍ଷର ସର୍ବନିମ୍ନ ସୁଧ ହାର,ଏହାପୂର୍ବରୁ, 2013 ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ, EPF ଉପରେ ସୁଧ ହାର 8.5% ଥିଲା,ଗତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ, ଇପିଏଫ୍ ସୁଧକୁ ସଂଶୋଧନ କରିଥିଲା ​​,ଏହା ପୂର୍ବରୁ 2019 ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ, ଇପିଏଫରେ 8.65 ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ଉପଲବ୍ଧ ଥିଲା, EPFO FY2018 ରେ 8.55 ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ଦେଇଥିଲା, ଯାହାକି ଏହାର ପୂର୍ବ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ 2016 ରେ 8.8% ଥିଲା,ଏହା ପୂର୍ବରୁ 2014 ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଏହା 8.75 ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା.

EPF ବାଲାନ୍ସ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ :

8.5% ସୁଧ ଟଙ୍କା ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଯୋଗ କରାଯାଇପାରିବ,ତେଣୁ ତୁମର ନିୟମିତ EPF ବାଲାନ୍ସ ଯାଞ୍ଚ ଜାରି ରଖ,ସନ୍ତୁଳନ ଯାଞ୍ଚ କରିବାର ଉପାୟ ବହୁତ ସହଜ,ଆପଣ ଏକ ନମ୍ବରକୁ ନୋଟ୍ କରନ୍ତୁ, ଏହି ସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି 7738299899. ଏହି ନମ୍ବରରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ SMS ପଠାଇବାକୁ ପଡିବ, ଏହାର ଫର୍ମାଟ୍ EPFOHO UAN ENG ହେବ,ଏହି ବାର୍ତ୍ତା ମାଧ୍ୟମରେ, EPF ଅବଦାନ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କ ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରରେ ଇଂରାଜୀ ଭାଷାରେ ଆସିବ,ଯଦି ଆପଣ ଏହି ବାର୍ତ୍ତା ହିନ୍ଦୀରେ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ EPFOHO UAN HIN ଲେଖି ଏହାକୁ ପଠାଇବାକୁ ପଡିବ ଏହି SMS ସେବା ପଞ୍ଜାବୀ, ମରାଠୀ, କନ୍ନଡ, ତେଲୁଗୁ, ତାମିଲ, ମାଲାୟାଲମ୍ ଏବଂ ବଙ୍ଗଳା ଭାଷାରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ,

ମିସ୍ କଲ ମାଧ୍ୟମରେ ବାଲାନ୍ସ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ :

ଅନ୍ୟ ଏକ ନମ୍ବରକୁ ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ – 011-22901406, ଏହା ଉପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରରୁ ଏକ ମିସ୍ କଲ୍ ଦେବାକୁ ପଡିବ, EPFO ରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଯିବ, ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ନିଜର PF ଖାତା ସୂଚନା ପାଇବେ, ଏହି ସେବା ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଗଣା, ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ.

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published.