କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହର ବଢ଼ାଇଲା ଚିନ୍ତା,ଏଠାରେ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହରେ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପିଲାଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ

ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହରର ବିପଦ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କୁହାଯାଉଛି ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଭାରତରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟାକୁ ଦ୍ରୁତ କରାଯାଇଛି | ଏକ୍ସପର୍ଟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଭାରତକୁ କରୋନା ଟୀକା ଆସିପାରେ ଏବଂ ଏହାର ଟ୍ରାଏଲ ଖୁବ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କରାଯାଉଛି | କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ତୃତୀୟ ଲହରର ପ୍ରଭାବ ଭୟଙ୍କର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି |

୧୧୦ରୁ ଅଧିକ ପିଲାଙ୍କର ମୃ-ତ୍ୟୁ :-

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପିଲା ମୃ-ତ୍ୟୁ-ବ-ରଣ କରିଛନ୍ତି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ତୃତୀୟ ଲହରର ବିପଦ ଆହୁରି ବଢିଯାଇଛି | ମୃ-ତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଅନେକ ପିଲାଙ୍କ ବୟସ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରୁ କମ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି | ପିଲାମାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହାର ଏଠାରେ ସର୍ବାଧିକ ରହିଛି, ଯାହାକି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶିଶୁମାନଙ୍କ ଉପରେ କରୋନାର କମ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବା ଦାବି ସାମ୍ନାରେ ଆହ୍ୱାନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି |

ମନି କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ଏତେ ବଡ଼ ସଂଖ୍ୟାରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାରୁ ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ସରକାରଙ୍କ ବିଫଳତା ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି | ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କ୍ରୋଧ ରହିଛି ଯେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ତୃତୀୟ ଲହରଲି ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପୂର୍ବରୁ କାହିଁକି ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଇ ନାହିଁ |

ଡେ଼ଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ହେଲା କାରଣ :-

ସ୍ଥାନୀୟ ଡାକ୍ତର ଅମନ ପୁଲୁଗନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଦୁନିଆରେ ସର୍ବାଧିକ ଅଟେ, ପିଲାମାନଙ୍କର ମୃ-ତ୍ୟୁ ଲଗାତାର ଘଟୁଛି, କିନ୍ତୁ ଆମେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କାହିଁକି ଭଲ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିପାରିଲୁ ନାହିଁ | ସାଉଥ ଇଷ୍ଟ ଏସିଆରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ପଛରେ ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟକୁ ଏହାର କାରଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି | ଏହାସହିତ ଏହି ଦେଶରେ ଟୀକାକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ମନ୍ଥର ଗତିରେ ଚାଲୁଛି |

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଦୁନିଆର ଚତୁର୍ଥ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଦେଶ, କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଏବଂ ବ୍ରାଜିଲକୁ ପଛରେ ଛାଡି ସେଠାରେ ସଂକ୍ରମଣରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି | ଶୁକ୍ରବାର ଦିନର ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ ହଜାର ମାମଲା ଏବଂ ୧୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃ-ତ୍ୟୁ ଘଟିଛି | କେବଳ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ନୁହେଁ, ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ମାଲେସିଆ, ମିଆଁମାର ଏବଂ ଭିଏତନାମ ଭଳି ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣର ମାମଲା ଲଗାତାର ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଚାଲିଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *