ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ଜଣାପଡିଯିବ ମ-ରି-ବା-ର ସମୟ, ଏମିତି ଦେଖାଯାଏ ମୃ-ତ୍ୟୁ-ର ଫୋଟ

କାହାର ମୃ-ତ୍ୟୁ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇଯାଏ। ବେଳେବେଳେ ସମଗ୍ର ଜୀବନରେ ସେହି ଦୁଃଖରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ, ଜଣେ ଡେଥ ମିଡବାଇଫ, କିମ୍ବା ଡେଥ ଡୌଲା ଏପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ମୃ-ତ୍ୟୁ-ର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ବାସ୍ତବରେ, ସେମାନଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛିଯେ, ପରିବାରମାନଙ୍କୁ ଜୀବନ ଏବଂ ମୃ-ତ୍ୟୁ-ର ସତ୍ୟତା ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବା।

ମୃ-ତ୍ୟୁ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଦେଖାଯାଏ କିଛି ସଙ୍କେତ:-

ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁଯେ, ଏହିପରି ଜଣେ ମୃ-ତ୍ୟୁ ଡେଥ ମିଡବାଇଫ ଜଣକ କହିଥିଲେଯେ, ସମସ୍ତଙ୍କ ମରଣ ନିଶ୍ଚିତ ଅଟେଏବଂ ଯଦି କୌଣସି ଆକସ୍ମିକ କିମ୍ବା ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୁଏନାହିଁ, ତା’ହେଲେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ କିଛି ସଙ୍କେତ ମାଧ୍ୟମରେ ବୁଝିପାରିବେଯେ, ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କର ମୃ-ତ୍ୟୁ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ କିମ୍ବା ନୁହେଁ। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁଯେ, କ୍ୟାଟ୍ରିନା ତାଇ କହିଛନ୍ତିଯେ, ମୃ-ତ୍ୟୁ-ର ଚିହ୍ନଗୁଡିକକୁ କିପରି ଜାଣିହେବ ଏବଂ ବୁଝିହେବ। ମା’ଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ-ର ଅନୁଭୂତି ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି କ୍ୟାଟ୍ରିନା କିଛି ସଙ୍କେତ ବିଷୟରେ ଏହାସହ ଜଡିତ ଅନେକ କଥା କହିଥିଲେ।

କମ ଖାଇବା-ପିଇବା:-

ଏହି ବୃତ୍ତି ସହିତ ଜଡିତ ଏହିପରି ଅନେକ ଲୋକ କହିଥିଲେଯେ, ମୃତ୍ୟୁ ହେବାକୁ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରେ ଖାଦ୍ୟର ଆବଶ୍ୟକତା କମିଯାଏ ଏବଂ ସେମାନେ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ କମ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ବେଳେବେଳେ ସେମାନେ ଆଦୌ ଖାଇବାକୁ ମନା କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହା ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ଅସୁବିଧାଜନକ ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଶରୀର କ’ଣ କରୁଛି ତାହା ସଠିକ ଭାବରେ ତାକୁ ଜଣାଥାଏ ଏବଂ ଏହା ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରେଯେ, ତାହାକୁ ପୂର୍ବପରି ଇନ୍ଧନର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, ତେଣୁ ଶରୀର ତାର ଶକ୍ତିକୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ସଞ୍ଚୟ କରିଥାଏ ଯେପରି:- ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ଏବଂ ଏହିପରି ଖାଇବା ପ୍ରକୃତରେ କାହାକୁ ଅସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ କରିପାରିବେ କାରଣ ସେମାନଙ୍କର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ।

ମୁଖର ରଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଯିବା:-

ଦେଖିବାକୁ ଚେହେରା ହଳଦିଆ, ଧଳା କିମ୍ବା ନୀଳ ରୂପରେ ହୋଇଥାଏ। ସେମାନଙ୍କର ଆଖି ଭିଟ୍ରଏସ କିମ୍ବା ‘ଦୁଧିଆ’ ପରି ଦେଖାଯାଇପାରେ ଏବଂ ଖୋଲା ହୋଇପାରେ କିମ୍ବା ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ। ବେଳେବେଳେ ଏହା ଦେଖାଯାଏଯେ, ସେ ସ୍ଥିର ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନାଇ ରହିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁଯେ, ବ୍ୟକ୍ତିର ହାତ ଏବଂ ପାଦ ସ୍ପର୍ଶରେ ଥଣ୍ଡା କିମ୍ବା ଗରମ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ନଖର ରଙ୍ଗ ନୀଳ ହୋଇଯାଏ କାରଣ ହୃଦୟର ଗତି ଧୀର ହୋଇଯାଏ। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ମରିବାକୁ ଯାଉଛି, ତା’ର ମଧ୍ୟ ଫୁଲା ଥାଇପାରେ ଯାହା ସାଧାରଣତ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ଜମା ହେତୁ ଚର୍ମକୁ ଟାଣ କରିପାରେ। ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ଚର୍ମରେ ଦାଗ ମଧ୍ୟ ପଡ଼ିଯାଏ ଏବଂ ସେମାନେ ଷ୍ଟିକ, ଗରମ କିମ୍ବା ଥଣ୍ଡା ଅନୁଭବ ହୁଅନ୍ତି। ସୂଚନା ପାଇଁ, ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁଯେ, ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଭୟଭୀତ ମନେହୁଏ କିନ୍ତୁ ଶେଷ ସମୟ ଧୀରେ ଧୀରେ ନିକଟତର ହେବା ସହିତ ପ୍ରମୁଖ ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର ଏହି ସାଧାରଣ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ମନ୍ଥର ହୋଇଯାଏ।

ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ:-

ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁଯେ, ମୃ-ତ୍ୟୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସାଧାରଣ ଅଟେ। ପ୍ରବଳ ନିଃଶ୍ୱାସ, କୋଳାହଳ କିମ୍ବା ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ଦେଖିବାରେ କଷ୍ଟକର ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଯିଏ ମରିବାକୁ ଯାଉଛି ସେ କୌଣସି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ‘ମୃତ୍ୟୁ ଗର୍ଜନ’ ହୁଏ ଯେତେବେଳେ କିଛି ଫ୍ଲାଗମ କିମ୍ବା ତରଳ ସେମାନଙ୍କ ବାୟୁପଥରେ ପଛକୁ କିମ୍ଵା ଆଗକୁ ଗଡ଼ିଯାଏ ଏବଂ ଶବ୍ଦ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଏହା ମରିବା ଲୋକଙ୍କୁ କଷ୍ଟ ଦେଇ ନଥାଏ କାରଣ ସେମାନେ ଏହାକୁ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଶେଷ ସମୟ ଯେତିକି ପାଖେଇ ଆସେ, ବେଳେବେଳେ ଅନେକ ଲୋକ ବହୁତ ଶବ୍ଦ ସହିତ ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ଏହାକୁ ଚେନ-ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା କୁହାଯାଏ। ଏହି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ପ୍ରକ୍ରିୟା ପରେ କୌଣସି ନିଶ୍ୱାସ ନନେବା ସମୟ ଥାଏ। ଜୀବନର ଶେଷରେ, ନିଃଶ୍ୱାସ ସାଧାରଣତଃ ଶାନ୍ତ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ନିଃଶ୍ୱାସ ଅନ୍ୟ ଏକ ଅନୁସରଣ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୀଘ୍ର ଚାଲିଯାଏ।

କ୍ୟାଟ୍ରିନା କହିଛନ୍ତିଯେ, ଏହି ଶେଷ ସମୟ ପ୍ରାୟତଃ ବହୁତ ଭଦ୍ର ଏବଂ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତିଯେ, ମରିବା ପୂର୍ବରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଶଯ୍ୟାରୁ ବାହାରିବା, ଉତ୍ତେଜିତ ଆଚରଣ କିମ୍ବା ଅସ୍ଥିରତା ହେତୁ ହାତରେ ବୁଣା ଭଳି ପ୍ରକ୍ରିୟା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାଏ। ସେ କହିଛନ୍ତିଯେ, ଅନ୍ୟ ଏକ ସଙ୍କେତ ଅଛିଯେ, ମୃତ୍ୟୁ ନିକଟତର, ଯାହାକୁ ଦର୍ଶନ କୁହାଯାଏ, ଯେତେବେଳେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଯାତ୍ରା କରିବା, ପ୍ୟାକ କରିବା, କାହା ସହିତ ଯିବା ଏବଂ ଘରକୁ ଯିବା ଭଳି ବିଷୟ ଉପରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *