କରୋନା ଭାଇରସରେ ନୂତନ ମ୍ୟୁଟେସନ : ମିଳିଲା ଡେ଼ଲ୍ଟା-3 ଭାରିଆଣ୍ଟ ,ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଆଲର୍ଟ,ପଢନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନେଇ ପୁଣିଥରେ ନୂତନ ମ୍ୟୁଟେସନ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇ ଦେଇଛି | ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକାରେ କରୋନା ରୋଗର ନୂତନ ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହି ସେହି ସମସ୍ତଙ୍କଠାରେ ଭାଇରସର ଡେ଼ଲ୍ଟା-3 ଭାରିଆଣ୍ଟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା, ଯାହା କେବଳ ଡେଲ୍ଟା ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ବିସ୍ତାର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ, ବରଂ ଯେଉଁମାନେ ଟୀକା ନେଇଛନ୍ତି କିମ୍ବା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି, ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପୁଣିଥରେ ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର କରିପାରେ |

ଭାରତରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡେ଼ଲ୍ଟା -3 ର କୌଣସି ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଜେନୋମ କ୍ରମ ଉପରେ ନଜର ରଖୁଥିବା ଇନ୍ସାକଙ୍ଗ କମିଟି ଦ୍ୱାରା ଏକ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି | ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୦ ରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପ୍ରଥମ ଡବଲ ମ୍ୟୁଟେସନ ମିଳିଥିଲା, ଯେଉଁଥିରୁ ଡେ଼ଲ୍ଟା ଏବଂ କପ୍ପା ଭାରିଆଣ୍ଟ ବାହାରକୁ ଆସିଥିଲା | ଏହା ପରେ ଡେ଼ଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟରୁ ଡେ଼ଲ୍ଟା ପ୍ଲସ ଏବଂ AY2 ନାମକ ଆଉ ଦୁଇଟି ଭାରିଆଣ୍ଟ ମିଳିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅଧିକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିନଥିଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଉ ଏକ ଡେ଼ଲ୍ଟା -3 ନାମକ ଅନ୍ୟ ଏକ ଭାରିଆଣ୍ଟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯାହା ଆମେରିକାର ଅଧିକାଂଶ ରାଜ୍ୟରେ ମିଳିଛି | ଭାରତରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୋଟିଏ ବି ମାମଲା ମିଳିନାହିଁ |

ଭାରତର ୯୦% ସାମ୍ପଲରେ ମିଳିଲା ଡେ଼ଲ୍ଟା :-

ତଥ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାରା ଦୁନିଆରେ ୨,୨୮,୮୮୮ ସାମ୍ପଲର କ୍ରମରେ ଡେ଼ଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟର ଉପସ୍ଥିତି ଚିହ୍ନଟ ହୋଇସାରିଛି | ଭାରତରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାମ୍ପଲରେ ଏହି ଭାରିଆଣ୍ଟ ମିଳୁଛି ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ରୂପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​| ଏଥିରୁ ବାହାରିଥିବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଭାରିଆଣ୍ଟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ସାରା ଦୁନିଆରେ ୩୪୮ ସାମ୍ପଲରେ ଡେ଼ଲ୍ଟା ପ୍ଲସ, ୬୨୮ ରେ ଡେ଼ଲ୍ଟା-2 (AY.2) ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୦୧୩ ସାମ୍ପଲରେ ଡେ଼ଲ୍ଟା -3 (AY.3) ର ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି | ଏହି ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ତିଆରି କରାଯାଇଥିବା କୋଭିଡ କ୍ରମର ପୋର୍ଟାଲ GISAID ରେ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି |

ଡେ଼ଲ୍ଟାଠାରୁ ଅଧିକ ଗମ୍ଭୀର ମିଳିଲା :-

ଡକ୍ଟର ସ୍କାରିଆଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, AY.3 ଅର୍ଥାତ ଡେ଼ଲ୍ଟା -3 କେତେକ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲାଗୁଛି, ଯେପରିକି ଆମେରିକାର ମିସିସିପି ଏବଂ ମିସୁରୀ ନିକଟସ୍ଥ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ଏହା ଧୀରେ ଧୀରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ଯଦିଓ ଏହାର ଏପି-ଟ୍ରେଣ୍ଡଗୁଡିକ ଅଧିକ ସ୍ପଷ୍ଟ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରାଥମିକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ AY.3 ଭାରିଆଣ୍ଟ ଡେ଼ଲ୍ଟା B.1.617.2 ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ବଢୁଛି | ଏହା ସମ୍ଭବତ କ୍ଲଷ୍ଟର ପରୀକ୍ଷଣ କାରଣରୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାପାଇଁ ଏପି ଡାଟାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି |

ଭାରତ ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କାହିଁକି ?

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, AY.3 ରେ ଡେ଼ଲ୍ଟା ପ୍ଲସ ଏବଂ AY.2 ପରି ସ୍ପାଇକ ପ୍ରୋଟିନରେ K417N ନାମକ ମ୍ୟୁଟେସନ ମିଳିନାହିଁ | ଏହି ମ୍ୟୁଟେସନ ଭାରତ ପାଇଁ ନୂଆ ନୁହେଁ | ତେଣୁ ଡେ଼ଲ୍ଟା 3 ଅଧିକ ଗମ୍ଭୀର ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି, କାରଣ ଏଥିରେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ORF1A ରେ ମ୍ୟୁଟେସନ ହୋଇଛି, ଯାହା ଭାଇରାଲ ଟ୍ରାନ୍ସମିଶନର ସଂକେତ ଦେଇଥାଏ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ଏଭଳି ମାମଲା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତଦାରଖ ଆହୁରି ବଢିଯାଇଛି | ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରୁ ଆସୁଥିବା ସାମ୍ପଲକୁ କ୍ରମାଗତ ସମୟରେ ଡେ଼ଲ୍ଟା -3 ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି | ଯଦି ଏହି ଭାରିଆଣ୍ଟ ଭାରତରେ ମିଳେ, ତେବେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ ଚିନ୍ତାଜନକ ହେବ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *