ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ: ଚାଇନାରେ ଆସିଲା ଭୟଙ୍କର ବନ୍ୟା, ଖେଳଣା ପରି ବହିଗଲା ଗାଡି

ଚାଇନାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସହର ଜେଙ୍ଗଜୋରୁ ବିନାଶର ଦୃଶ୍ୟ ଉଭା ହୋଇଛି, ଯେଉଁଠାରେ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ବର୍ଷା ଭୟଙ୍କର ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବହୁଳ ଭାବରେ ସେୟାର ହୋଇଥିବା ଏକ ଭିଡିଓରେ କାରଗୁଡିକ ଖେଳଣା ପରି ରାସ୍ତାରେ ଭାସୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି।

ସମାଚାର ଏଜେନ୍ସି ଏଏକପିର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଜେଏଙ୍ଗଜୋରେ ପ୍ରାୟ ୨୦୦୦୦୦ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଭୂସ୍ଖଳନ ଓ ବନ୍ୟାରେ ଅତି କମରେ ୨୫ ଜଣ ପ୍ରା-ଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ୬୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ରେକର୍ଡ ରଖିବା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା ଅଧିକ ଥିଲା।

ବ୍ଲୁମବର୍ଗର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସହରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ୫ ଟାରୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୮ ଇଞ୍ଚ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା, ମେଟ୍ରୋ ବୁଡ଼ିଯିବା ସହ ଅତି କମରେ ୧୨ ଜଣଙ୍କର ମୃ-ତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ​- ଗଛ ଉପୁଡ଼ି, ଘରଗୁଡିକରେ ପାଣି ପାସି ଯାଇଥିଲା।

ବିପର୍ଯ୍ୟୟରୁ ବାହାରିଥିବା ଏକ ଭୟଙ୍କର ଭିଡିଓରେ ଡଜନେ କାର ପ୍ରାୟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ି ରହିଥିବାର ଦେଖାଯାଇଛି। ଚାଇନାର ରାଷ୍ଟ୍ର ଅନୁବନ୍ଧିତ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସାଂଘାଇ ଦ୍ୱାରା ସେୟାର କରାଯାଇଥିବା, ଏହି ଭିଡିଓରେ ବନ୍ୟାଜଳ ରାସ୍ତାରେ କାଗଜ ଡଙ୍ଗା ପରି ଭାସୁଥିବା କାର ଦେଖାଯାଇଛି।

ଗଣମାଧ୍ୟମ ସେୟାର କରାଯାଇଛିଯେ, “ଚଳିତ ବର୍ଷର ଷଷ୍ଠ ଝଡ଼ ତୋଫାନ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଚାଇନାର ହେନାନ ପ୍ରଦେଶରେ ଐତିହାସିକ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ପ୍ରାଦେଶିକ ରାଜଧାନୀ ଜେଙ୍ଗଜୋ ସହରରେ ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ଦିନିକିଆ ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି।”

ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ବନ୍ୟା ସହରର ହାରାହାରି ବୃଷ୍ଟିପାତର ୮ ମାସରୁ ଅଧିକ ଥିଲା, ଏହା ଅତ୍ୟଧିକ ପାଗର ଏକ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଥିଲା, ଯାହା ଅନେକ ବୈଜ୍ଞାନିକ କହିଛନ୍ତିଯେ, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦ୍ୱାରା ଏହା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଜାତିସଂଘ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଅଫିସିଆଲ ଟ୍ୱିଟର ଏକାଉଣ୍ଟରେ କାର ପାଣିରେ ଭାସୁଥିବା ଫୋଟ ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରି ଲେଖିଛନ୍ତିଯେ, “ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ନାଟକୀୟ ଜଳବାୟୁ ପ୍ରଭାବ ଜାରି ରହିଛି। ପାଣିପାଗ ରେକର୍ଡ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଦିନଠାରୁ ଚାଇନାର ଜେଙ୍ଗଜୋରେ ଦୈନିକ ସର୍ବାଧିକ ବୃଷ୍ଟିପାତ ଦେଖାଯାଉଛି, ଯାହା ଗୋଟିଏ ଦିନର ବର୍ଷା ୮ ମାସର ବର୍ଷା ସହିତ ସମାନ ଅଟେ।’

ଗ୍ରୀନପୀସ ପୂର୍ବ ଏସିଆର ଜଳବାୟୁ ଏବଂ ଶକ୍ତି ପ୍ରଚାରକ ଲିୟୁ ଜୁନିଆନ କହିଛନ୍ତିଯେ, “ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଗତ ୨୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତାପ ତରଙ୍ଗ ଏବଂ ବନ୍ୟା ପରି ଋତୁକୁ ଅଧିକ ଥର ଏବଂ ଅଧିକ ମାରାତ୍ମକ ରୂପ ନେଇଛି।”

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *