ଜଣେ ପିଅନ କିପରି ହେଲେ ଫେଭିକୋଲ ପରି ବଡ କମ୍ପାନୀର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ରୋମାଞ୍ଚକ କାହାଣୀ

ନିଜ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଆନ୍ତରିକତାର ସହିତ ଜଡିତ ରହିବା ହିଁ ସଫଳତାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ମନ୍ତ୍ର ଅଟେ ଏବଂ ଏହି ମନ୍ତ୍ରକୁ ଡେଣା ଦେଇଛନ୍ତି ବଲୱନ୍ତ ପାରେଖ | ଯିଏକି ଫେଭିକୋଲ କମ୍ପାନୀର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଅଟନ୍ତି | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ପାରେଖ ସାହେବଙ୍କ ନାମ ଭାରତର ସେହି ବଡ ବଡ଼ ଶିଳ୍ପପତିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆସିଥାଏ, ଯେଉଁମାନେ ନିଜର ପରିଶ୍ରମ ଦ୍ୱାରା ସଫଳତାର ଇତିହାସ ରଚନା କରିଛନ୍ତି |

କିନ୍ତୁ ବଲୱନ୍ତ ପାରେଖ ଏହି ସଫଳତା ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ହାସଲ କରିନାହାନ୍ତି | ଏହି ସଫଳତା ପଛରେ ଦିନରାତିର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ରହିଛି | ଜଣେ ପିଅନ ହୋଇ ମଧ୍ୟ ଏତେ ବଡ କମ୍ପାନୀ ଠିଆ କରିବାପାଇଁ କେତେ ଯେ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିବ, ଏହା ତ କେବଳ ବଲୱନ୍ତ ପାରେଖ ହିଁ ଜାଣନ୍ତି | ତଥାପି, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଜଣେ ପିଅନରୁ ଫେଭିକୋଲ କମ୍ପାନୀର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତର ଯାତ୍ରା ବିଷୟରେ |

କହିରଖୁଛୁ ଯେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଏକ କମ୍ପାନୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ବଲୱନ୍ତ ପାରେଖଙ୍କ ଜନ୍ମ ୧୯୨୫ ମସିହାରେ ଗୁଜୁରାଟର ମହୁଆ ନାମକ ଏକ ଗାଁରେ ହୋଇଥିଲା | ସେ ଏକ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରର ଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ବଡ଼ ହୋଇ ଅନ୍ୟ ଗୁଜୁରାଟୀଙ୍କ ପରି ବ୍ୟବସାୟୀ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଏତେ ସବୁ ଏତେ ସହଜ ନଥିଲା | ଘରଲୋକମାନେ ଚାହୁଁଥିଲେ ଯେ ବଲୱନ୍ତ ପାରେଖ ଓକିଲ ହୁଅନ୍ତୁ | ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ପାଠ ପଢିବା ପାଇଁ ମୁମ୍ବାଇକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା | ଏହା ପରେ ସେ ସରକାରୀ ଲ କଲେଜରେ ଆଡମିଶନ ନେଲେ ଏବଂ ପାଠପଢା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେ |

ଘରଲୋକଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ବଲୱନ୍ତ ପାରେଖ ମୁମ୍ବାଇ ଆସିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ମନ ଓକିଲଙ୍କୁ ହେବାପାଇଁ ଚାହୁଁନଥିଲା, କାରଣ ତାଙ୍କ ମନ ଅନ୍ୟ କେଉଁଠି ଥିଲା | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସାରା ଦେଶରେ ବିପ୍ଳବର ନିଆଁ ଜଳୁଥିଲା | ଅଧିକାଂଶ ଯୁବକ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ସହ ସହମତ ହୋଇଥିଲେ | ଏହି ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଲୱନ୍ତ ପାରେଖଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା | ସେଥିପାଇଁ ସେ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ସହ ଭାରତ ଛାଡ ଆନ୍ଦୋଳନର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇଥିଲେ | ଧୀରେ ଧୀରେ ବଲୱନ୍ତ ପାରେଖ ଭାରତ ଛାଡ଼ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଏପରି ମାତିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ପଛରେ ରହିଗଲା |

ତା’ପରେ ସେ ପୁଣିଥରେ ଏକ ବର୍ଷ ପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କଲେ, କିନ୍ତୁ ଓକିଲାତି କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଲେ | ସତ୍ୟ ଏବଂ ଅହିଂସା ରାସ୍ତାରେ ଯାଇଥିବା ବଲୱନ୍ତ ପାରେଖଙ୍କୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ମୁମ୍ବାଇରେ କାମ କରିବାକୁ ପଡିଲା | ରୋଜଗାର ପାଇଁ ସେ ଏକ ପ୍ରିଣ୍ଟିଂ ପ୍ରେସରେ କାମ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲେ | ଅବଶ୍ୟ, ସେ ଏହି କାମ ମଧ୍ୟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବରେ କରୁଥିଲେ, କାରଣ ସେ ନିଜର ବ୍ୟବସାୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଏବଂ ଆରମ୍ଭରେ ଘରଲୋକ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିଲେ | ଏହାପରେ ଏମିତି ଗୋଟେ ଦିନ ଆସିଲା ଯେତେବେଳେ ସେ ଏହି ଚାକିରି ଛାଡିଥିଲେ | ଏହା ପରେ ସେ କାଠ କାମ କରୁଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଖରେ ଜଣେ ପିଅନ ଭାବରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ |

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବଲୱନ୍ତ ରାୟଙ୍କୁ ଥରେ ଚାକିରୀ କରିବା ସମୟରେ ଜର୍ମାନୀ ଯିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା | ଏହି ସମୟରେ, ସେ ନିଜର ବ୍ୟବସାୟିକ ଧାରଣା ଉପରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ଏହା ପରେ ସେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶରୁ କିଛି ଜିନିଷ ଆମଦାନୀ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ଏହିପରି, ସେ ଧୀରେ ଧୀରେ ବ୍ୟବସାୟକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାଧୀନ ହୋଇପାରିଥିଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱଦେଶୀ ଜିନିଷ ତିଆରି କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରାଯାଉଥିଲା | ତାପରେ ଆଉ କଣ ହେବ, ସୁଯୋଗ ଥିଲା ଏବଂ ଆଗ୍ରହ ମଧ୍ୟ ଥିଲା | ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ସେ ୧୯୫୯ ମସିହାରେ ‘ପିଡିଲାଇଟ’ ବ୍ରାଣ୍ଡର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଲେ | ଏହା ସହିତ ଦେଶକୁ ଫେଭିକୋଲ ରୂପରେ ଦେଲେ ସଲିଡ଼ ଏବଂ ସୁଗନ୍ଧିତ ଗୁଣ୍ଡ |

ବର୍ତ୍ତମାନ ହୋଇପାରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାରତ ଛାଡ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ମଧ୍ୟ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ | ସେ ଫେଭିକୋଲ ତିଆରି କରିବାର କଳ୍ପନା କେଉଁଠୁ ପାଇଲେ ? ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଯେତେବେଳେ ବଲୱନ୍ତ ପାରେଖ କାଠ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଖରେ କାମ କରୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଦେଖିଲେ କାର୍ପେଟରଙ୍କୁ କାଠରେ ଯୋଡିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡୁଛି | ସେହି ସମୟରେ କାଠକୁ ଯୋଡ଼ିବାପାଇଁ ଚର୍ବି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା, ଯାହା କାରିଗରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ କଷ୍ଟକର ଥିଲା |

ବାସ ଏହି ସମୟରୁ ସେ ଭାବିଥିଲେ ଯେ ସେ ଏପରି କିଛି ତିଆରି କରିବେ, ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ କମ କରିବ | ଏଥି ସହିତ, ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବଲୱନ୍ତ ପାରେଖ ଫେଭିକୋଲ( FEVICOL )କୁ ସଫଳ କରିବା ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କଲେ ଏବଂ ଏହାସହିତ ଜବରଦସ୍ତ ମାର୍କେଟିଂ ମଧ୍ୟ କଲେ | ଯଦି ମନ ଏବଂ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ମିଶିଯାଏ, ସେତେବେଳେ ମଣିଷ ସବୁକିଛି କରିପାରିବେ | ଏହାର ଉଦାହରଣ ହେଉଛନ୍ତି ବଲୱନ୍ତ ପାରେଖ | ଯିଏ ଓକିଲାତି କରିବା ଅପେକ୍ଷା ବ୍ୟବସାୟ କରିବାକୁ ଭଲ ଭାବିଲେ ଏବଂ ହୋଇଗଲେ ଏକ ବହୁତ ବଡ କମ୍ପାନୀର ମାଲିକ | ଯାହାର ବିକାଶ ମାଧ୍ୟମରେ କେବଳ ଜିନିଷ ଜଡିତ ନୁହେଁ ବରଂ ସେ ଦେଶକୁ ମଧ୍ୟ ଯୋଡିବାର କାମ କଲେ | ଏହି ପ୍ରେରଣାଦାୟକ କାହାଣୀ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା ଆମକୁ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣାନ୍ତୁ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *