ମାଲିକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ କୋବ୍ରା ସହ ଲ-ଢି-ବା-କୁ ଲାଗିଲା ପୋଷା ବିଲେଇ, ସାପକୁ ଘର ଭିତରେ ପଶିବାକୁ ଦେଲା ନାହିଁ

ଘରେ ପାଳୁଥିବା ପୋଷା ଜୀବଙ୍କର କାହାଣୀ ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣିଥିବେ। କେଉଁଠି କୁକୁର ନିଜର ମାଲିକଙ୍କର ଜୀବନକୁ ବଞ୍ଚାଏ ତୋ ଆଉ କେଉଁଠି ବିଲେଇ। ଏକ ଏମିତି ଦୃଶ୍ୟ ଓଡିଶାର ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏଠାରେ ଏକ ବିଲେଇ କୋବ୍ରା ସାପ ସହ ଟକ୍କର ନେଇନେଇଛି। ସାପ ଫେଣା ଦେଖାଇ ଘରେ ପଶିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବାହାଦୁର ବିଲେଇ ତାଙ୍କୁ ଘରେ ପଶିବାକୁ ଦେଲା ନାହିଁ।

ଘଟଣା ଓଡିଶାର ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ବରର କପିଳାସର ଅଟେ। ଏଠାରେ ଏକ ଘରର ମାଲିକ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ‘ସୋନି’ ନାମକ ଏକ ପୋଷା ବିଲେଇ ନିଜର ଜୀବନକୁ ବିପଦରେ ପକାଇ ନିଜର ମାଲିକର ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇଲା। ‘ସୋନି’ ଘର ଭିତରକୁ କୋବ୍ରା ସାପକୁ ପଶିବାକୁ ଦେଇନଥିଲା। ପାଖାପାଖି ଘଣ୍ଟାଏ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ଏହିପରି ଚାଲିବା ପରେ, ସାପକୁ ପଛକୁ ଫେରିବାକୁ ପଡିଥିଲା।

ପୋଷା ବିଲେଇଟି ଘର ଭିତରକୁ କୋବ୍ରା ସାପକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଦେଇନଥିଲେ। ସୋନି ନାମକ ଏକ ପାଲତୁ ବିଲେଇ ମାଲିକର ଘର ଭିତରକୁ କୋବ୍ରାର ପ୍ରବେଶ କରିବାରେ ଅଟକାଇଲା, ବରଂ ଘଣ୍ଟାଏ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ଜଗୁଆଳି ଭାବରେ ଛିଡା ହୋଇରହିଲେ। ଘର ଭିତରକୁ ଏକ ବିଷାକ୍ତ ସାପର ପ୍ରବେଶକୁ ରୋକିବା ଓ ନିଜର ମାଲିକର ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ‘ସୋନି’ ଘଣ୍ଟାଏ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ଏକ ଚଟାଣରେ ଛିଡା ହୋଇ ରହିଲା।

ସୋନି ରୂପରେ ପରିଚିତ ଏହି ପୋଷା ବିଲେଇ ଘର ଓ କୋବ୍ରା ମଧ୍ୟରେ ୨ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ କାନ୍ଥ ଭାବରେ ଛିଡା ହୋଇ ରହିଲା। ଘଣ୍ଟାଏ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ କୋବ୍ରା ଉପରେ ନଜର ରଖିଲେ, କେବେ କେବେ ତାକୁ ସେଠାରେ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଆକ୍ରମଣ କରୁଥିଲେ। କୋବ୍ରାକୁ ଶେଷରେ ଘର ଭିତରକୁ ପଶିବାର ପ୍ଳାନକୁ ଛାଡିବାକୁ ପଡିଲା। ‘ସୋନି’ ସେତେ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ସେଠାରେ ଜଗି ରହିଲେ, ଯେତେ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ସାପର ରେସ୍କ୍ଯୁ ଦଳ ସେଠାରେ ଆସି ନ ପହଞ୍ଚିଗଲେ।

ସମ୍ପଦ କୁମାର ପରିଡା ଓ ତାଙ୍କର ପରିବାର ପାଇଁ ‘ସୋନି’ ନିଜର ଜୀବନର ବାଜି ଲଗାଇଦେଲା। ମିଡିଆ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ଅରୁଣ କହିଲେକି ତାଙ୍କର ବିଲେଇ ୧.୫ ବର୍ଷର ଅଟେ, ଯେତେ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ରେସ୍କ୍ଯୁ ଦଳ ଆସିଲେ ନାହିଁ, ସେତେ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ବିଲେଇ ‘ସୋନି’ ସାପକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସେଠାରେ ପହରା ଦେଉଥିଲା, ଲଢେଇ ଘଣ୍ଟାଏ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ଚାଲିଲା କିନ୍ତୁ ସୌଭାଗ୍ୟବଶତଃ କେହି ଆହତ ହେଲେ ନାହିଁ।

ଯେତେପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ହେଲ୍ପ ଲାଇନରୁ କେହି ସମ୍ପଦ କୁମାର ପରିଡାଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଲେ, ସେତେ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ବିଲେଇ କୋବ୍ରା ଆଗରେ ବସି ରହିଲା। ଏହାପରେ ବିଲେୟକୁ ସେଠାରୁ ହଟାଇଦିଆଗଲା ଓ ସ୍ନେକ ହେଲ୍ପଲାଇନର ଅରୁଣ ବରାଳ କୋବ୍ରାକୁ ଧରିନେଲେ। ସମ୍ପଦ କୁମାର କହିଲେକି ତାଙ୍କର ପୋଷା ବିଲେଇ ଦେଢ ବର୍ଷର ଅଟେ ଓ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପରି ରୁହେ।

ସ୍ନେକ ହେଲ୍ପଲାଇନର ମହାସଚିବ ଶୁଭେନ୍ଦୁ ମଲିକ କହିଲେକି କୋବ୍ରାକୁ ସହର ବାହାରେ ଥିବା ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡି ଦିଆଗଲା। ସେ କହିଲେକି ସେ ବିଲେଇର ଶରୀରକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଯାଞ୍ଚ କରିଲେ ତାଙ୍କୁ କିଛି କ୍ଷତ ପହଞ୍ଚିନାହିଁ। ସେ କହିଲେକି ଏମିତି ପ୍ରାୟତଃ ଦେଖାଯାଏକି ପୋଷା ଜୀବ ଆଦି ନିଜର ମାଲିକଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ଭଲ ରକ୍ଷକ ଭାବରେ ପ୍ରମାଣିତ ହୁଅନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *