୩୦୦ ଟଙ୍କା ନେଇ ଘରୁ ବାହାରିଥିବା ମହିଳା, ଏହିପରି ଭାବରେ ହୋଇଗଲେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା କମ୍ପାନୀର ମାଲିକ,ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ସଂଘର୍ଷ ବିଷୟରେ

୧୫ ବର୍ଷ ବୟସ କିଶୋରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପାଠ ପଢ଼ିବାର ସମୟ ହୋଇଥାଏ | ଏହି ବୟସରେ ପିଲାମାନେ ସାମାଜିକ ଜ୍ଞାନ ଶିଖିଥାନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଆମେ ଯାହାଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ସେ ଏହି ୧୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପାରମ୍ପରିକ ଚାପ କାରଣରୁ ଘର ଛାଡି ଦେଇଥିଲେ | ଏହି କାହାଣୀଟି ‘ଚିନୁ କଲା’ ନାମକ ଜଣେ ଝିଅର ଅଟେ | ମୁମ୍ବାଇର ଚିନୁ ଘର ଛାଡିବା ପରେ ରାସ୍ତାକୁ ଆସିଯାଇଥିଲେ, ତାଙ୍କ ପାଖରେ ରହିବାକୁ ସ୍ଥାନ ନଥିଲା ଏବଂ ପକେଟରେ ମାତ୍ର ୩୦୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା |

ଚିନୁ ଗୋଟିଏ ଜାଗା ଖୋଜିପାଇଲେ | ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ରାତିରେ ଶୋଇବାପାଇଁ ୨୦ ଟଙ୍କା ଭଡା ଦେବାକୁ ପଡୁଥିଲା | କିଛି ଦିନ ଚାକିରି ଖୋଜିବା ପରେ ଚିନୁ ଗୋଟିଏ ଚାକିରି ପାଇଲେ | ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଘର ଘର ବୁଲି ଛୁରୀର ସେଟ ଇତ୍ୟାଦି ଜିନିଷ ବିକ୍ରୟ କରୁଥିଲେ | ସେଲସ ଗାର୍ଲର ଏହି ଚାକିରିରୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରତିଦିନ ୨୦ ରୁ ୬୦ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର ହେଉଥିଲା |

ଏହି କାମ ଏତେ ସହଜ ନଥିଲା, କାରଣ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଫାଟକକୁ ତାଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ବନ୍ଦ କରି ଦେଉଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ସେ ନିଜର ମନୋବଳକୁ ଖସିବାକୁ ଦେଇନଥିଲେ | ଏହା ସହିତ ସେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଆହୁରି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେଲେ | ଧିରେ ଧିରେ ଚିନୁଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଗତିଶୀଳ ହେବାରେ ଲାଗିଲା ଏବଂ ଏକ ବର୍ଷ ପରେ ଚିନୁ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇଲେ | ୧୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେ ଜଣେ ସୁପରଭାଇଜର ହୋଇ ତାଙ୍କ ଅଣ୍ଡରରେ ତିନିଜଣ ଝିଅଙ୍କୁ ଟ୍ରେନିଂ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କୁ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଟଙ୍କା ମିଳିବାକୁ ଲାଗିଲା |

୧୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଘରୁ ବାହାରି ୧୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସୁପରଭାଇଜର ହୋଇଥିଲେ, ଚିନୁଙ୍କୁ ଆଜି ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଛି | ବ୍ୟବସାୟୀ ହେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ସବୁବେଳେ ସ୍ୱପ୍ନ ଥିଲା | ତେବେ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏମିତି ଏକ ସମୟ ମଧ୍ୟ ଆସିଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କପାଇଁ ସଫଳତା କେବଳ ଦୁଇଟି ରୁଟି ଥିଲା | ୧୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଘରୁ ବାହାରିବା ହେତୁ ଚିନୁ ଶିକ୍ଷା ପାଇଲେ ନାହିଁ | ସେଲ୍ସଗର୍ଲ ପରେ ସେ ଏକ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ୱେଟ୍ରେସ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ତିନିବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସେ ନିଜକୁ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ |

ତା’ପରେ ଚିନୁଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଆସେ ସେହି ସମୟ, ଯାହାକୁ ସମସ୍ତେ ଅପେକ୍ଷା କରିଥାନ୍ତି | ୨୦୦୪ ମସିହାରେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଏକ ନୂଆ ମୋଡ଼ ନେଇଥିଲା, ସେ ଅମିତ କଲାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ | ଯିଏ କି ପରେ ଚିନୁଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ସାହାରା ହେଲେ | ବିବାହ ପରେ ଚିନୁ ବାଙ୍ଗାଲୋର ସିଫ୍ଟ କଲେ ଏବଂ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ ସେ ନିଜ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଗ୍ଲାଡ୍ରାଗ୍ସ ମିସେସ ଇଣ୍ଡିଆ ପେଜେଣ୍ଟରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ | ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଅନ୍ୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନେ ବହୁତ ଭଲ ଥିଲେ, ଯେତେବେଳେକି ଚିନୁ ଶିକ୍ଷିତ ନଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଉତ୍ସାହ ଥିବ ତେବେ ବାକି କଥାବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ବୃଥା ରହିଥାଏ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚିନୁ ତାଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ସହିତ ଆଗକୁ ବଢିଲେ ଏବଂ ଏହି ପେଜରେ ସେ ଫାଇନାଲିଷ୍ଟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ହେଲେ ଏବଂ ଏହା ସହିତ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଆସିଲା |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଚିନୁ ଫ୍ୟାଶନ ଦୁନିଆରେ ଏକ ମଡେଲ ହୋଇସାରିଥିଲେ | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଫ୍ୟାଶନ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ଫ୍ୟାଶନ ଗହଣା ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ | ବାସ ତାପରେ ଆଉ କଣ ହେବ, ଏହା ସହିତ ସେ ନିଜର ସମସ୍ତ ସଞ୍ଚୟକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ‘ରୁବନ୍ସ’ ଆରମ୍ଭ କଲେ | ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ରୁବନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା | ଏଠାରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଆଥନିକ ଏବଂ ୱେଷ୍ଟର୍ନ ସବୁ ପ୍ରକାରର ଅଳଙ୍କାର, ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ୨୨୦ରୁ ୧୦, ୦୦୦ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ଥିଲା, ସବୁକିଛି ମିଳୁଥିଲା | ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଷ୍ଟାର୍ଟ ହୋଇଥିବା ଏହି ବିଜନେସର ବିସ୍ତାର ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଚି ଏବଂ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇସାରିଛି |

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆରମ୍ଭରେ କିଛି ଉତ୍ଥାନ ଓ ପତନ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚିନୁ ନିଜ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ୨୦୧୮ ରେ ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀର ମୋଟ ଆୟ ୭.୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା | ଆଜି ଚିନୁ ପ୍ରାୟ ୨୫ ଜଣଙ୍କୁ ଦରମା ଦେବାକୁ ସକ୍ଷମ ଏବଂ ଏହା ସେମାନଙ୍କ ସଫଳତା ବିଷୟରେ ଅନେକ କିଛି କହିଥାଏ | ଘର ଘର ବୁଲି ଘଣ୍ଟି ବଜାଇ ଜିନିଷ ବିକୁଥିବା ଚିନୁ କେବେ ବି ନିଜର ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ହରାଇ ନଥିଲେ ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ ହେତୁ ଆଜି ସେ ଜଣେ ସଫଳ ମହିଳା ଅଟନ୍ତି, ଯାହାଙ୍କର କାହାଣୀ ଶୁଣିବାପରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ମିଳିଥାଏ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *