ଯେତେବେଳେ ବାପାଙ୍କୁ କାମ ପାଇଁ ଲାଞ୍ଚ ଦେଉଥିବାର ଦେଖିଲେ, ସେତେବେଳେ ହିଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ IAS ହୋଇ ଶେଷ କରିବେ ଭ୍ର-ଷ୍ଟା-ଚା-ର

କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଆଜି ଆମେ ଆଇଏଏସ ଶେଖ ଅଂଶାର ମହମଦଙ୍କ ବିଷୟରେ କଥା ହେଉଛନ୍ତି | ଯାହାଙ୍କର ଜନ୍ମ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଗୋଟିଏ ଛୋଟ ଗାଁରେ ହୋଇଥିଲା | ଅହମଦଙ୍କ ପରିବାର ବହୁତ ଗରିବ ଥିଲା | ତାଙ୍କ ବାପା ଅଟୋ ଚଳାଉଥିଲେ ଏବଂ ଅହମଦଙ୍କର ଦୁଇଜଣ ଭଉଣୀ ଏବଂ ଜଣେ ଭାଇ ଅଛନ୍ତି | ଏତେ ବଡ଼ ପରିବାରର ଖର୍ଚ୍ଚ ବୋହିବା ବହୁତ କଷ୍ଟକର ଥିଲା | ତେଣୁ ତାଙ୍କ ମା ନିଜ ଘରର କାମ କରିବାପରେ ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କ ଜମିରେ କାମ କରୁଥିଲେ |

ଘରର ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ଖରାପ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ବାପା ତାଙ୍କ ପାଠପଢା ଛଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଭାବିଲେ, କିନ୍ତୁ ଅହମଦ ପାଠପଢ଼ାରେ ବହୁତ ଭଲ କରୁଥିଲେ | ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟାପକ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ପଡୁ଼ଲକର ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କୁ ଏପରି ନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ ଏବଂ ଅହମଦ କୁହନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟାପକ ତାଙ୍କ ସହିତ ନଥାନ୍ତେ, ତେବେ ସେ ମଧ୍ୟ ଆଜି ଅଟୋ ଚଳାଉ ଥାନ୍ତେ |

 

ଯେତେବେଳେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଶିଖିବାପାଇଁ ହୋଟେଲରେ ଅଇଁଠା ବାସନ ସଫା କରିବାକୁ ପଡିଲା :-

ଅହମଦଙ୍କ ବାପା ତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟାପକଙ୍କ କଥା ମାନିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପାଠପଢାକୁ ଜାରି ରଖିଲେ | ଯେତେବେଳେ ସେ ଦଶମ ପଢୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ଖରାଛୁଟିରେ ସେ ସ୍ଥିର କଲେ ଯେ ସେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର କୋର୍ସ କରିବେ, ତେବେ ସେ ସମୟରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର କ୍ଲାସ ର ଫିସ ୨୮୦୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା | ତାଙ୍କୁ ନିଜର ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ଜଣାଥିଲା, ତେଣୁ ସେ ଟଙ୍କା ଯୋଗାଡ଼ କରିବାପାଇଁ ଏକ ହୋଟେଲରେ ୱେଟର ଭାବରେ ଚାକିରୀ କଲେ | ସକାଳ ୮ଟାରୁ ୧୧ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ହୋଟେଲରେ ଅଇଁଠା ବାସନ ସଫା କଲେ | ତାପରେ କୂଅରୁ ପାଣି ଭରି କରିବା, ଟେବୁଲ ସଫା କରିବା ସହିତ ସେ ରାତିରେ ହୋଟେଲର ଫର୍ଶ ମଧ୍ୟ ସଫା କରୁଥିଲେ | ଏସବୁ କାମ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କୁ ଦୁଇଘଣ୍ଟା ସମୟ ମିଳୁଥିଲା | ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଖାଉଥିଲେ ଏବଂ କମ୍ପ୍ୟୁଟର କ୍ଲାସ ଯାଉଥିଲେ |

ଭ୍ର-ଷ୍ଟା-ଚା-ର ଶେଷ କରିବା ହେଉଛି ତାଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ :-

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି କଥା ସେହି ସମୟର ଅଟେ | ଯେତେବେଳେ ଅହମଦ ନିଜ ବାପାଙ୍କ ସଂହତିଆ ବିପିଏଲ ଯୋଜନା ସହିତ ଜଡିତ କାମ କରିବାପାଇଁ ସରକାରୀ ଅଫିସରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ | ସେଠିକାର ଅଫିସର ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କଠାରୁ ତାଙ୍କ କରିବାପାଇଁ ଲାଞ୍ଚ ମାଗିଲେ | ଯେତେବେଳେ ଅହମଦ ନିଜ ବାପାଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ ଯେ ସେ ଲାଞ୍ଚ କାହିଁକି ଦେଲେ ? ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ବାପା ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ବିନା ଲାଞ୍ଚରେ ଏଠାରେ କିଛି ବି ହୋଇନଥାଏ |

ସେବେଠାରୁ ଅହମଦ ଏହା ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ ଯେ ସେ ଦିନେ ନା ଦିନେ ଅଫିସର ହୋଇ ସମାଜରୁ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାରକୁ ଶେଷ କରିବେ | ସେ ଯେଉଁ କଲେଜରେ ପଢୁଥିଲେ, ସେଠିକାର ଜଣେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଚୟନ ଏମପିଏସସିରେ ହୋଇଥିଲା | ଅହମଦ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇ ତାଙ୍କଠାରୁ ସବୁ ସୂଚନା ନେଲେ | ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଶିକ୍ଷକ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ୟୁପିଏସସି ପାଇଁ କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ପଡିବ, ଏହି ବିଷୟରେ ସବୁ କଥା କହିଲେ | ଯାହାପରେ ଅହମଦ ଅହମଦଙ୍କର ଏମପିଏସସିରେ ଚୟନ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ |

ତାପରେ ଆରମ୍ଭ କଲେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ହୋଇଗଲେ ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀ :-

ଅହମଦଙ୍କ ଯାତ୍ରା ଏଠାରେ ଅଟକି ନଥିଲା | ସମସ୍ୟା ତାଙ୍କ ପଛେ ପଛେ ଚାଲୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ ଯେ ସେ ଯେମିତି ବି ହେଉ କିଛି କରିବେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅହମଦ ନିଜର ଗ୍ରାଜୁଏସନ ସେହି ଟଙ୍କାରେ କଲେ, ଯାହା ସେ ଖରା ଦିନ ଛୁଟିରେ ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ | ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଗ୍ରାଜୁଏସନର ଦୁଇବର୍ଷ ବାକି ଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ୟୁପିଏସସି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାପାଇଁ ନିଜର ପୂରା ଧ୍ୟାନ ପଢିବା ଉପରେ ଦେବାର ଥିଲା | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ସେହି କାମ ଛାଡିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଲେ | ତେବେ ଟଙ୍କା ଯୋଗାଡ଼ ତାଙ୍କ ସାନ ଭାଇ କଲା, ତାହା ପୁଣି କାମ କରିକି |

ତାପରେ ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ସେ ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ ୩୬୧ ତମ ମାନ୍ୟତା ସହିତ UPSC ପରୀକ୍ଷାକୁ ପାସ କରିଥିଲେ | ଅହମଦ ନିଜ ସଫଳତାକୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି | ଅହମଦଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଏତେ ଦୟନୀୟ ଥିଲା ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ପାର୍ଟୀ ଦେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନଥିଲା | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାଙ୍ଗମାନେ ତାଙ୍କୁ ପାର୍ଟୀ ଦେବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ | ମୋଟ ଉପରେ ଅହମଦ ଅଂଶାରଙ୍କ ଏହି କାହାଣୀ ଆମକୁ କହିଥାଏ ଯେ କର୍ମ ବଳରେ ଆମେ ନିଜର ଭବିଷ୍ୟତ ଲେଖିପାରିବା | ବାସ ଏସବୁ ପାଇଁ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ରହିଛି, ଯାହାକି ଆମକୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ସମସ୍ୟାକୁ ଦେଖି ଭୟଭୀତ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଏବଂ ଦୃଢ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ସହିତ କାମ କରିଚାଲିବା ଉଚିତ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *