ସ୍କୁଲ କ୍ୟାଣ୍ଟିନରେ ପଶି ଯାଇଥିଲା ଚିତାବାଘ, ରେସକ୍ୟୁ ଟିମକୁ ଅନେକ ଘଣ୍ଟା ଧରି କଲା ହଇରାଣ, ତାପରେ ଏମିତି କରାଗଲା ଉଦ୍ଧାର, ଦେଖନ୍ତୁ ସକିଙ୍ଗ ଭିଡିଓ

ତେବେ ଜୀବଜନ୍ତୁମାନେ ଆବାସିକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବୁଲିବା ବିରଳ ଘଟଣା ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ସଠିକ ଉପାୟରେ ଏବଂ ଠିକ ସମୟରେ ଏମାନଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହା ପ୍ରାୟତ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିପାରନ୍ତି | ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଅହମ୍ମଦନଗର ଜିଲ୍ଲାର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଏପରି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଲା, ଯେତେବେଳେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଚିତାବାଘ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା | ଚିତାବାଘର ଚିହ୍ନଟ ଏକ ବୟସ୍କ ପୁରୁଷ ଭାବେ ହେଲା, ଯିଏ କି ଆହତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ | ଆହତ ଅବସ୍ଥାରେ ସେ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ସ୍କୁଲର କ୍ୟାଣ୍ଟିନରେ ପଶି ଯାଇଥିଲା | ଏହା ପରେ ବନ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀ ତଥା ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଗୋଷ୍ଠୀ ୱାଇଲ୍ଡ ଲାଇଫ ଏସଓଏସର ସଦସ୍ୟମାନେ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଲେ |

ୱାଇଲ୍ଡ ଲାଇଫ ଏସଓଏସର ୟୁଟ୍ୟୁବ ପେଜରେ ସେୟାର କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଭିଡିଓ ଅନୁଯାୟୀ, ତକଲି ଢ଼ୋକେଶ୍ୱର ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଜବାହର ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୪ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିବା ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ପରେ ଚିତାବାଘକୁ ବଂଚାଗଲା | ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ସେୟାର କରାଯାଇଥିବା ଭିଡିଓରେ ଚିତାବାଘକୁ ସ୍କୁଲର ବଡ଼ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ଭିତରେ ବୁଲୁଥିବାର ଦେଖାଯାଇପାରେ |

ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ପୋଷ୍ଟ ଖୁଲାସା କରିଛି ଯେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ଦ୍ୱାରା ସହାୟତା ପ୍ରାପ୍ତ ବନ ବିଭାଗ ସମସ୍ତ ପ୍ରବେଶ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ଥାନ ପଏଣ୍ଟ ସୁରକ୍ଷିତ କରି ପରିସ୍ଥିତିର ସାବଧାନତା ପୂର୍ବକ ଆକଳନ କରିଛି |” ତେବେ, ଭିଡିଓରେ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କ୍ୟାଣ୍ଟିନରେ ଚିତାବାଘକୁ ଚିହ୍ନିବା କଷ୍ଟକର ଥିଲା, କାରଣ ସେ କ୍ୟାଣ୍ଟିନରେ ହାତ ଗୋଡ ମାରୁଥିଲା | ଚିତାବାଘର ଅବସ୍ଥାନ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପରେ ରୋଷେଇ ଘରର କବାଟରେ ଏକ ଛିଦ୍ର ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଚିତାବାଘକୁ ସ୍ଥିର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଟ୍ରାନ୍କିଲାଇଜର ଦିଆଯାଇଥିଲା
|

ଏହି ଭିଡିଓ ସହିତ ଜଡିତ ପୋଷ୍ଟରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ଚିତାବାଘ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜୁନାରରେ ମାଣିକଡୋହ ଚିତାବାଘ ଉଦ୍ଧାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣରେ ଅଛି |

ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ :-

ବନ ବିଭାଗ ଏବଂ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଗୋଷ୍ଠୀର ଉଦ୍ୟମକୁ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ୟୁଜର୍ସ ବହୁତ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି | ଅନେକ ଲୋକ ଚିତାବାଘକୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଯେପରି ଆ-ଘା-ତ ନ ପହଞ୍ଚେ, ଏହା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାପାଇଁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଯତ୍ନକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ଅନେକ କମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି | ଭିଡିଓରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ ଜଣେ ୟୁଜର କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ସୁନ୍ଦର ଚିତାବାଘକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ଏବଂ ତାର ଚିକିତ୍ସା କରିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ | ଆପଣ ଏହି ଦୁନିଆ ପାଇଁ ଆଶୀର୍ବାଦ ଅଟନ୍ତି !”

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *