ଏହି ପୋ-ଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାରଣରୁ ପଥର ଭାଙ୍ଗୁଥିବା ଦିଲୀପ ସିଂହ ହୋଇଗଲେ ‘ଦ ଗ୍ରେଟ ଖଲୀ’,ଜାଣନ୍ତୁ ଗ୍ରେଟ ଖଲୀଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି

ଆପଣଙ୍କୁ ଯଦି କେହି ପଚାରିବେ ଯେ ଆପଣ ଦିଲୀପ ସିଂହ ରାଣାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିଛନ୍ତି ? ତେବେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଅଧିକାଂଶ ଉତ୍ତର ନାହିଁ ବୋଲି ଆସିବ ଏବଂ କିଛି ଲୋକ ହୁଏତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବା ସହିତ ଓଲଟା ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବେ ଯେ କିଏ ଏହି ଦିଲୀପ ସିଂହ ରାଣା ! ଯଦି ଆମେ ପଚାରିବୁ ଯେ ‘ଦ ଗ୍ରେଟ’ଙ୍କ ବିଷୟରେ ତ କିଛି ଜାଣିଥିବେ | ସେତେବେଳେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଉତ୍ତର ହଁ ଆସିବ | ଏହା ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ୱାସ ଅଟେ | କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଧୀରେଈନା ରାଜପୁତ ପରିବାରରେ ଗ୍ରେଟ ଖଲୀଙ୍କ ଜନ୍ମ ଅଗଷ୍ଟ ୨୭ ତାରିଖ୧୯୭୨ ମସିହାରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଏକ ଛୋଟ ଗାଁରେ ହୋଇଥିଲା | ଆଜି ତାଙ୍କୁ କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ ବରଂ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିଛି | ଦିଲୀପ ସିଂହ ରାଣା ଖଲୀଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ନାମ ଅଟେ | ଯେତେବେଳେ ବି WWE ର ନାମ ଆମ ମନରେ ଆସେ, ସେତେବେଳେ ଆମ ଆଖି ସାମ୍ନାରେ ଭାରତରୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଚେହେରା ଆସେ ଏବଂ ତାହା ହେଉଛି ଦ ଗ୍ରେଟ ଖଲୀଙ୍କ ନାମ | ବହୁତ କମ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ କୁସ୍ତି ଦୁନିଆରେ ଭାରତର ମୁଣ୍ଡ ବଢ଼ାଇଥିବା ଖଲୀ ତାଙ୍କ ପିଲାଦିନକୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଦାରିଦ୍ରରେ ବିତାଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ପାଠ ପଢିବାକୁ ଛାଡି ପଥର ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଦିଲୀପ ସିଂହ ରାଣା ଦୃଢ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସେ କଠିନ ସଂଘର୍ଷର ବଳରେ ଦିଲୀପ ସିଂହରୁ ‘ଦ ଗ୍ରେଟ ଖଲୀ’ ହୋଇ ଉଭା ହେଲେ |

କୁହାଯାଏ ଯେ ତାଙ୍କ ପିଲାଦିନ କେବଳ ଅସୁବିଧାରେ ଗତି କରିନଥିଲା | କିନ୍ତୁ ପିଲାଦିନରୁ ତାଙ୍କ ଶରୀର ଅନ୍ୟ ପିଲାମାନଙ୍କଠାରୁ ବହୁତ ଅଲଗା ଏବଂ ବିରାଟ ଥିଲା | ତଥାପି ସେ ନିଜର ସାହସ ହରାଇଲେ ନାହିଁ | ଶରୀର ଦୃଷ୍ଟିରୁ ମୁଁ ଅନ୍ୟ ପିଲାମାନଙ୍କଠାରୁ ଭିନ୍ନ କାହିଁକି ବୋଲି ସେ ନିଜକୁ ଅଭିଶପ୍ତ ଭାବିଲେ ନାହିଁ | ବରଂ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଜାରି ରଖିଥିଲେ | କିଛି ସମୟ ପଥର ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ ଦିଲୀପ ସିଂ ରାଣା ଜଣେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ୧୯୯୪ ମସିହାରେ ବଦଳିଗଲା | ଏକ ଇଣ୍ଟରଭିୟୁରେ ଖଲୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୯୯୪ ମସିହାରେ ପଞ୍ଜାବରେ ଉଗ୍ରବାଦ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ଥିଲା | ସେତେବେଳେ ପଞ୍ଜାବ ପୋ-ଲି-ସ-ର ଆଇଜି ‘ମହଲ ସିଂ ଭୁଲର’ ଥିଲେ | ସେ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ପଞ୍ଜାବ ପୋ-ଲି-ସ-ରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏଥିପାଇଁ ନେଲେ, ଯେପରିକି ଦେଶର ଯୁବକମାନଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ଉଗ୍ରବାଦ ଆଡକୁ ଯିବ ନାହିଁ |

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେହି ସମୟରେ ପ୍ରତିଦିନ ୨୦୦ ରୁ ୩୦୦ ବାଳକ ପଞ୍ଜାବ ପୋଲିସରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଉଥିଲେ | ଯାହାର ବି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଉଚ୍ଚତା ଭଲ ଥିଲା, ତାକୁ ପଞ୍ଜାବ ପୋଲିସରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଉଥିଲା | ଏଥିରେ ମୁଁ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଥିଲି, କାରଣ ମୋ ହାଇଟ ୭ ଫୁଟ ୧ ଇଞ୍ଚ ଥିଲା | ଯେତେବେଳେ ପଞ୍ଜାବ ପୋ-ଲି-ସ-ର ଆଇଜି ମହଲ ସିଂ ଭୁଲରଙ୍କ ଆଖି ଦିଲୀପ ସିଂ ରାଣାଙ୍କ ଉପରେ ପଡିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ଦିଲୀପ ସିଂଙ୍କୁ ପଞ୍ଜାବ ପୋଲିସରେ ଜଏନ କରାଇଦେଲେ | ଏହା ପରେ ଖଲୀ ପଞ୍ଜାବ ପୋ-ଲି-ସ-ରେ ୧ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଗୁ-ଳି ଚଳାଇବାର ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, ଏବଂ ପରେ ସେ ‘ବଡି ବିଲଡିଂ’ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ |

ଦିଲୀପ ସିଂ ଏକ ଇଣ୍ଟରଭିୟୁ ସମୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେ ବଡି ବିଲଡିଂ କରୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନକୁ କେବଳ ନୁଆଁ ନୁଆଁ ଟିଭି ଆସିଥିଲା ​​| ଯେତେବେଳେ ସେ ଟିଭିରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ WWE ଫାଇଟ ଦେଖିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଭାବିଲେ ଯେ ଏହା କୌଣସି ଇଂରାଜୀ ଫିଲ୍ମ ଅଟେ | ଖଲୀଙ୍କୁ ରେସଲିଙ୍ଗ ଦେଖିବାକୁ ଭଲ ଲାଗୁଥିଲା | ଯେତେବେଳେ ବି ସେ ଟିଭିରେ କୁସ୍ତିଯୋଦ୍ଧାମାନଙ୍କୁ ଲଢେଇ କରୁଥିବାର ଦେଖୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ମଧ୍ୟ ଭାବୁଥିଲେ ଯେ ମୁଁ କାହିଁକି ଏପରି ରେସଲର ହୋଇପାରିବି ନାହିଁ | ଖଲୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମତେ ମୋ ସାଙ୍ଗମାନେ ‘ଅଣ୍ଡରଟେକର୍’ ବୋଲି କହୁଥିଲେ, ଏହି କଥା ତାଙ୍କ ମନରେ ବୁଲିବା ଆରମ୍ଭ କଲା | ଏହା ପରେ ସେ WWE ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ ଏବଂ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଇମେଲ କଲେ |

WWE ରୁ ଖଲୀଙ୍କୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ମିଳିବା ପରେ ସେ ଜାପାନରେ ୪ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟ୍ରେନିଂ ନେଲେ | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଖଲୀ ଜାପାନୀ ଫିଲ୍ମରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଛନ୍ତି | ଏହା ସହିତ ସେ ଅନେକ ବଲିଉଡ ଫିଲ୍ମରେ ମଧ୍ୟ ନଜର ଆସିଛନ୍ତି | ୨୦୦୫ ମସିହାରେ ଦିଲୀପ ସିଂ WWE ରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲେ | ଖୁବଶୀଘ୍ର ସେ ଅନେକ ଫେମସ କୁସ୍ତି ଯୋଦ୍ଧା ମାନଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କଲେ ଏବଂ ସେ ଦିଲୀପ ସିଂରୁ ‘ଦ ଗ୍ରେଟ ଖଲୀ’ ହୋଇଗଲେ | ସେ ୨୦୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ WWE ରେ ରହିଲେ | ଏହି ସମୟରେ ସେ ଟ୍ରିପଲ ଏଚ, ଦି ରକ, ବ୍ରକ ଲେସନର, ଜନ ସିନା, ବିଗ ସୋ, ଅଣ୍ଡରଟେକର, ରାଣ୍ଡି ଅର୍ଟନଙ୍କ ସହିତ ଅନେକ ଫେମସ ରେସଲରଙ୍କୁ ଟକ୍କର ଦେଇଥିଲେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *