ଆକାଶରେ ବିଜୁଳି(ଘଡଘଡି) ମା-ରିବା ସମୟରେ ଏହି କଥାଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବେ, ନଚେତ ହୋଇପାରେ ମୃ-ତ୍ୟୁ

ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ବର୍ଷା ସହିତ ବିଜୁଳିର ଆତଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଲାଗିରହିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନ ସାମିଲ ରହିଛି | ମିଡ଼ିଆ ରି-ପୋ-ର୍ଟସ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ଆକାଶରୁ ବିଜୁଳି ମାରିବା କାରଣରୁ ପ୍ରାୟ ୬୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଛି ଏବଂ କିଛି ଲୋକ ଆ-ଘାତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଘ-ଟ-ଣାରେ ଦୁଃ-ଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି | ସେ ଟ୍ୱିଟ ମାଧ୍ୟମରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆକାଶରୁ ବିଜୁଳି ମା-ରି-ବାରୁ ହୋଇଥିବା ଜନହାନୀ ହୃଦୟବିଦାରକ ଅଟେ | ସେ ଏହି ବି-ପ-ଦରେ ମ-ରିଯା-ଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପରିବାରକୁ କ୍ଷ-ତିପୂ-ରଣ ଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି | ତେବେ ଏହା ପ୍ରଥମଥର ଘ-ଟିନାହିଁ, ଯେତେବେଳେ କି ବିଜୁଳି ମା-ରିବା କାରଣରୁ ଅନେକ ଲୋକ ମ-ରିଯାଇଛନ୍ତି ବରଂ ଗତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଶହ ଶହ ଲୋକଙ୍କର ମୃ-ତ୍ୟୁ ଘ-ଟିଥିଲା | ତେଣୁ ଏହା ଜରୁରୀ ଅଟେ ଯେ ଲୋକମାନେ ବର୍ଷା ସମୟରେ ସତ-ର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ବର୍ଷା ଏବଂ ବଜ୍ର-ପାତ ସମୟରେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ନ ବାହାରନ୍ତୁ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବିଜୁଳି ମା-ରିବା ସମୟରେ କେଉଁ କେଉଁ କଥାଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ ?

ବିଜୁଳି ମା-ରିବା ସମୟରେ ତୁରନ୍ତ ଘରୁ ବାହାରକୁ ବାହାରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିଥାନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଝଡ଼ ପବନ ଚାଲିଯାଏ, ତାର ୩୦ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଜୁଳି ମା-ରିବାରୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କର ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଥାଏ |

Google

ଯଦି ଆପଣ ନିଶ୍ଚିନ୍ତ ଯେ ଗୋଟିଏ ଜାଗାରେ ଦୁଇଥର ବିଜୁଳି ମା-ରିପାରେ ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ଭୁଲ ଭାବୁଛନ୍ତି | ତେଣୁ ଏହି କଥାକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବେ |

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଆଖପାଖରେ କେଉଁଠି ବାଦଲ ଘଡ-ଘଡି ଶୁଭୁଛି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଲୋମ ଟା-ଙ୍କୁରି ଉଠୁଛି, ତେବେ ଏହା ଏହି କଥାର ସଂକେତ ହୋଇଥାଏ ଯେ ସେଠାରେ ବିଜୁଳି ମା-ରିପାରେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହା ଜରୁରୀ ଅଟେ ଯେ ଆପଣ ତଳେ ଜାକି ହୋଇ ବସିପଡ଼ନ୍ତୁ ଏବଂ ଦୁଇ ଆଣ୍ଠୁ ମଧ୍ୟରେ ନିଜ ମୁଣ୍ଡକୁ ରଖି ବସନ୍ତୁ | ଏହାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ବି-ପଦ କମ ରହିବ |

ଯଦି ବର୍ଷା ହେଉଛି ଏବଂ ବିଜୁଳି ମା-ରୁଛି, ତେବେ ଛତା ଏବଂ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, କାରଣ ଧାତୁ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଜୁଳି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବ |

Google

ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବିଜୁଳି ମାରେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କପାଇଁ ଯେତେ ଶୀଘ୍ର ସମ୍ଭବ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗନ୍ତୁ | ଏହି କଥାକୁ ମନେରଖିବେ ଯେ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବିଜୁଳି ମା-ରିଛି, ତାକୁ ଛୁଇଁବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି କ୍ଷ-ତି ହେବନାହିଁ |

ଯଦି କାହାକୁ ବିଜୁଳି ମା-ରିଛି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ତାଙ୍କର ନାଡୀ ଚେକ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଯଦି ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଦେଇପାରିବେ |

ଶରୀରରେ ବିଜୁଳି ମା-ରିବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିର ହାଡ ଭା-ଙ୍ଗିଯାଏ ଏବଂ ତାକୁ ଶୁଣିବା ଏବଂ ଦେଖିବା ପରି କିଛି ଜିନିଷ ହରାଇବାକୁ ପଡେ କିମ୍ବା ମୃ-ତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ତେଣୁ ସ-ତ-ର୍କ ରୁହନ୍ତୁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *