ସବୁଠାରୁ ସୁନ୍ଦର କିନ୍ତୁ ବହୁତ୍ ଖ-ତ-ର-ନା-କ ଥିଲେ ଏହି ମହିଳା, ହାତ ନ ଲଗାଇ ମା-ରି ଦେଇଥିଲେ ୫୦ ହଜାର ସୈନିକ,ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର

ଗୁପ୍ତଚର ଭାବେ କାମ କରିବା ମଧ୍ୟ ନିଜେ ନିଜେ ଏକ ଭଲ ବୃତ୍ତି ହୋଇଥାଏ | ତେବେ ଗୁପ୍ତଚର ହେବା କୌଣସି ପିଲାମାନଙ୍କର ଖେଳ ହୋଇନଥାଏ | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଏବଂ ଭୟହୀନ ହେବା ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ | ଏହି ପଦବୀରେ ପାଦେ ପାଦେରେ ବିପଦ ରହିଥାଏ | ନିଜ କାମ ଶେଷ କରିବା ସମୟରେ ଅନେକ ଲୋକ ନିଜ ଜୀବନର ଶ-ତ୍ରୁ ହୋଇଯାନ୍ତି | ସାଧାରଣତଃ ଯେତେବେଳେ ବି ବଡ଼ ବଡ଼ ଗୁପ୍ତଚରଙ୍କ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଅଧିକାଂଶ ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ନାମ ହିଁ ଆସିଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯିଏ ତାଙ୍କ ସମୟରେ ବହୁତ ବଡ଼ ଗୁପ୍ତଚର ଥିଲେ |

ଯେତେବେଳେ ବି ଦୁନିଆର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମହିଳା ଗୁପ୍ତଚରଙ୍କ ବିଷୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଏହି ମହିଳାଙ୍କ ନାମ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆସିଥାଏ | ଏହି ମହିଳା ଗୁପ୍ତଚର ନିଜର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଅଧିକ ବୁଦ୍ଧି ବଳରେ ଗୁପ୍ତଚର ସାରା ଦୁନିଆରେ ରାଜ କରୁଥିଲେ | ଗୁପ୍ତଚର ମାମଲାରେ ଏହି ମହିଳା ଅନେକ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଥିଲେ | ବାସ୍ତବରେ ଆମେ ଯେଉଁ ମହିଳାଙ୍କ ଗୁପ୍ତଚର ବିଷୟରେ କଥା ହେଉଛନ୍ତି, ତାଙ୍କ ନାମ ହେଉଛି ମାତା ହାରି |

ମାତା ହାରିଙ୍କର ଜନ୍ମ ୧୮୭୬ ମସିହାରେ ନିଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ହୋଇଥିଲା | ତେବେ ତାଙ୍କର ପାଳନପୋଷଣ ପାରିସରେ ହୋଇଥିଲା | ମାତା ହାରି ତାଙ୍କ ଗୁପ୍ତଚର ଦୁନିଆର ନାମ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ନାମ ଗେରତୃଡ଼ ମାଗରିଟ ଜେଲେ ଥିଲା | ମାତା ହାରି ଜଣେ ଭଲ ଗୁପ୍ତଚର ହେବା ସହିତ ଭଲ ଡ୍ୟାନ୍ସର ମଧ୍ୟ ଥିଲେ | ତାଙ୍କ ସୁନ୍ଦରତା ମଧ୍ୟ ଅତୁଳନୀୟ ଥିଲା | ଅନେକ ଲୋକ ତ ତାଙ୍କ ସୁନ୍ଦରତା ଜାଲରେ ହିଁ ଫସି ଯାଉଥିଲେ | ମହିଳାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଦେଖାରେ ଦେଖିବାପରେ କାହାକୁ ବି ସନ୍ଦେହ ହେଉନଥିଲା ଯେ ସେ ଜଣେ ଖତରନାକ ଗୁପ୍ତଚର ଅଟନ୍ତି |

ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱ ଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଜର୍ମାନୀ ମାତା ହାରିଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ବଦଳରେ ସୂଚନା ସେୟାର କରିବାର ଅଫର ଦେଇଥିଲା | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତରେ ସେ ଜର୍ମାନୀର ଗୁପ୍ତଚର ହୋଇଯାଇଥିଲେ | କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ଦୁଇପକ୍ଷର ଗୁପ୍ତଚର କହୁଥିଲେ, ଅର୍ଥାତ ସେ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କର ଗୁପ୍ତଚର ଭାବରେ କାମ କରି ନିଜ ହିସାବରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଉଥିଲେ |

ଯେତେବେଳେ ମାତା ହାରି ସ୍ପେନ ଯାଉଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଇଂଲଣ୍ଡର ଫାଲମାଉଥ ବନ୍ଦରଗାହରେ ତାଙ୍କୁ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଏଜେନ୍ସି ହେପାଜତରେ ନେଇଥିଲେ | ସେମାନଙ୍କୁ ସନ୍ଦେହ ହେଉଥିଲା ଯେ ମାତା ହାରି ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନର ଗୁପ୍ତଚର ହୋଇ ଜର୍ମାନୀକୁ ସବୁ ସୂଚନା ଦେଉଛନ୍ତି |ଏହି କାରଣରୁ ତାଙ୍କୁ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନର ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସିମାନେ ଗି-ର-ଫ କରି ନେଇଥିଲେ |

ଯେତେବେଳେ ଏହି କଥାର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ମିଳିଲାନାହିଁ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଡବଲ ଏଜେଣ୍ଟ ହେବାର ଦୋଷ ଲଗାଗଲା | ଏହାପରେ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ତାଙ୍କୁ ଗୁ-ଳି ମା-ରି ହ-ତ୍ୟା କରାଗଲା |

ମାତା ହାରିଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ ପରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସହିତ ଜଡିତ ରହସ୍ୟ କମ ହୋଇନଥିଲା | ତାଙ୍କ ଡେଡ଼ ବଡିକୁ ପାରିସର ମେଡିକାଲ ସ୍କୁଲକୁ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ପାଇଁ ପଠାଗଲା | ତେବେ ତାଙ୍କ ଚେହେରାକୁ ପରେ ଏନାଟମି ମ୍ୟୁଜିୟମରେ ରଖାଗଲା | ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଏହା ଥିଲା ଯେ ତାଙ୍କ ଚେହେରା ଏହି ମ୍ୟୁଜିୟମରୁ ଅଚାନକ ଗାଏବ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା | ଗାଏବ ହେବାପରେ ହେଏ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିପାରି ନାହିଁ |

ମାତା ହାରି ନିଜେ ତ କାହାକୁ ବି ହ-ତ୍ୟା କରିନଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଗୁପ୍ତଚର କାମ କାରଣରୁ ୫୦ ହଜାର ଫ୍ରାନ୍ସିସ ସୈନିକ ମରିଯାଇଥିଲେ | ମାତା ହାରିଙ୍କ ଜୀବନ ଉପରେ ୧୯୩୧ ମସିହାରେ ହଲିଉଡ଼ ଫିଲ୍ମ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲା |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *