ଭାରତର ଏ ହେଉଛି ଏମିତି ଏକ ମନ୍ଦିର, ଯାହା ବର୍ଷରେ କେବଳ ୫ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଖୋଲିଥାଏ,ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ

ଭାରତରେ ଏପରି ଅନେକ ମନ୍ଦିର ଅଛି, ଯାହାର ନିଜ ଭିତରେ ଅନେକ ରହସ୍ୟ ରହିଛି। ଏହି ରହସ୍ୟ ଯୋଗୁଁ ଏହି ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୋଇଥାଏ। କେତେକ ମନ୍ଦିର ସେମାନଙ୍କର ଅନନ୍ୟ ସ୍ଥାପତ୍ୟ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏଠାରେ ଘଟୁଥିବା ଅଜବ ଘଟଣା ଯୋଗୁଁ କେତେକ ମନ୍ଦିର ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଥାଏ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ନିଜ ଭିତରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଟେ। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛିଯେ, ଏହି ମନ୍ଦିର ବର୍ଷରେ ମାତ୍ର ପାଞ୍ଚ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଖୋଲିଥାଏ। ଏହାସହିତ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ବିଶେଷ ନିୟମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି।

ବାସ୍ତବରେ, ଆମେ ନିରଇ ମାତା ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କହୁଛୁ। ଏହି ମନ୍ଦିର ଛତିଶଗଡର ଗରିୟାବଦ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟଠାରୁ ୧୨ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଏକ ପାହାଡ ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ। ନିରଇ ମାତାଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ସିନ୍ଦୁର, ସୁହାଗ, କୁମକୁମ, ଗୁଲାଲ୍, ବନ୍ଦନ ଦିଆଯାଇନଥାଏ ବରଂ ନଡିଆ ଏବଂ ଧୂପକାଠିରେ ମାଙ୍କୁ ଖୁସି କରାଯାଏ।

ସାଧାରଣତଃ ଭାବରେ ମନ୍ଦିରରେ ଦିନସାରା ଦେବୀ-ଦେବତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ, ନିରଇ ମାତାଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ କେବଳ ଚୈତ୍ର ନବରାତ୍ରୀର ଏକ ବିଶେଷ ଦିନରେ ୫ ଘଣ୍ଟା ଅର୍ଥାତ ସକାଳ ୪ଟା ରୁ ସକାଳ ୯ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଙ୍କତ ଦର୍ଶନ କରାଯାଏ। ବାକି ଦିନରେ ଏଠାକୁ ଆସିବା ନିଷେଧ ଅଟେ। ଯେତେବେଳେ ଏହି ମନ୍ଦିର ଖୋଲେ, ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ମାଆଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି।

କୁହାଯାଏଯେ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ଚୈତ୍ର ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ ନିରଇ ମାତାଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଆପେ ଆପେ ନିଆଁ ଜଳିଥାଏ। ଏହି ଚମତ୍କାର କିପରି ଘଟେ, ତାହା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହସ୍ୟ ହୋଇ ରହିଛି।

ଗ୍ରାମବାସୀ କହିଛନ୍ତିଯେ, ଏହା ନିରଇ ଦେବୀଙ୍କର ଏକ ଚମତ୍କାର ଅଟେଯେ, ନିଆଁ ନଅ ଦିନ ଧରି ବିନା ତେଲରେ ଜଳି ରହିଥାଏ। ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ନିରଇ ମାତା ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ ଓ ପୂଜା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ। ଏଠାରେ କେବଳ ପୁରୁଷମାନେ ପୂଜାପାଠ ରୀତିନୀତି କରନ୍ତି।

ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁଯେ, ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ମନ୍ଦିରର ପ୍ରସାଦ ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ନିଷେଧ ଅଟେ। କୁହାଯାଏଯେ, ଯଦି ମହିଳାମାନେ ମନ୍ଦିରର ପ୍ରସାଦ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ କିଛି ଅଘଟଣ ଘଟିଥାଏ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *