ଯଦି କ୍ଷୀର ସହିତ ଖାଉଛନ୍ତି ଏହି ୪ଟି ଜିନିଷ, ତେବେ ଲାଭ ବଦଳରେ ଆପଣଙ୍କୁ ମିଳିବ ବହୁତ ବଡ଼ କ୍ଷତି

ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଏପରି ଅନେକ ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି, ଯାହାକୁ ଏକାଠି ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ | ଏହିପରି କ୍ଷୀର ସହିତ ମଧ୍ୟ କିଛି ବିଶେଷ ଜିନିଷ ମିଶାଇ ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, ନଚେତ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନୁତାପ କରିବାକୁ ପଡିପାରେ | କ୍ଷୀରରେ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ଭିଟାମିନ ଡି ଏବଂ କ୍ୟାଲସିୟମ ରହିଥାଏ, ଯାହା ଶରୀର ଏବଂ ହାଡ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ | କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ କୁହାଯାଉଥିବା ଏହି ୪ଟି ଜିନିଷ ସହିତ କ୍ଷୀର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଲାଭ ବଦଳରେ କ୍ଷତି ମିଳିପାରେ | ଆସନ୍ତୁ ସେ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା |

କ୍ଷୀର ସହିତ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ଜିନିଷ :-

ଆୟୁର୍ବେଦିକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡକ୍ଟର ଅବରାର ମୁଲତାନୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କ୍ଷୀରର ଥଣ୍ଡା ପ୍ରଭାବ ରହିଥାଏ | ଯଦି ଆପଣ ଏହା ସହିତ ବାନ୍ତି ଲାଗିବା ପ୍ରକୃତିର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବେ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନୁତାପ କରିବାକୁ ପଡିପାରେ |

କ୍ଷୀର ସହିତ ଖଟା ଫଳ :-

ଯଦି ଆପଣ କ୍ଷୀର ସହିତ ଖଟା ଫଳ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ପେଟ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ | କାରଣ, ଖଟା ଫଳରେ ସାଇଟ୍ରିକ ଏସିଡ ରହିଥାଏ, ଯାହା କ୍ଷୀର ହଜମକୁ ବାଧା ଦେଇପାରେ |

କ୍ଷୀର ସହିତ ମାଛ ସେବନ :-

ଯଦି ଆପଣ କ୍ଷୀର ସହିତ କିମ୍ବା ତୁରନ୍ତ ପରେ ମାଛ ଖାଇବେ, ତେବେ ଏହା ଖାଦ୍ୟ ବି-ଷା-କ୍ତ ହୋଇପାରେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ସ୍କିନ ଆଲର୍ଜିର କାରଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ |

କ୍ଷୀର ସହିତ ଷ୍ଟ୍ରବେରି, ବ୍ଲୁବେରି ସେବନ :-

ଷ୍ଟ୍ରବେରି, ବ୍ଲୁବେରି ଇତ୍ୟାଦି କ୍ଷୀର ସହିତ ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ | ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଖରାପ ହୋଇପାରେ | ଯଦି ଆପଣ ଏହା ଖାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ କ୍ଷୀର ଖାଇବା ପରେ ପ୍ରାୟ ୧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ହିଁ ଖାଆନ୍ତୁ |

କ୍ଷୀର ସହିତ ଦହି :-

କ୍ଷୀର ସହିତ ଦହି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହଜମ ନ ହେବାର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇପାରେ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଗ୍ୟାସ, ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ବାନ୍ତି ପରି ଅସୁବିଧା ହୋଇପାରେ | ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଭଲ ହେବ ଯେ ଆପଣ କ୍ଷୀର ଖାଇବାର ୧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ହିଁ ଦହି ଖାଆନ୍ତୁ |

ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା କୋୖଣସି ଡାକ୍ତରୀ ପରାମର୍ଶର ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ | ଏହା କେବଳ ଶିକ୍ଷିତ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦିଆଯାଉଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *