ଏହି ସ୍କୁଲରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ସକ,ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ?

ଆମେରିକାର ମାସାଚୁସେଟ୍ସରେ ଏକ ସ୍କୁଲକୁ ନିଜର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ପୁଣି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ସ-କ ଦେବାପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିଯାଇଛି | ସେଠାରେ ଥିବା ସଂଘୀୟ ଅଦାଲତ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶୁଣାଇଛି ଯେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମାସାଚୁସେଟ୍ସ ସ୍କୁଲ ନିଜ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ସ-କ ଦେବା ଜାରି ରଖିପାରିବ |

ୟୁଏସ ଫୁଡ ଆଣ୍ଡ ଡ୍ରଗ ଆଡ୍ମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ (ଏଫଡିଏ) ପୂର୍ବରୁ ସ୍କୁଲରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ସ-କ ଦ୍ୱାରା ଚିକିତ୍ସା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲା | ସଂଗଠନ ବୟସ୍କ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆ-କ୍ର-ମ-ଣା-ତ୍ମ-କ କିମ୍ବା ଆତ୍ମ-କ୍ଷତିକାରକ ବ୍ୟବହାରକୁ ଠିକ କରିବାପାଇଁ ଏହି ପଦ୍ଧତିକୁ ବି-ବା-ଦୀ-ୟ ବୋଲି କହିଥିଲା |

ଏଫଡିଏର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଥିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସ୍କୁଲ,ବାପା-ମା ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ଅଭିଭାବକମାନଙ୍କର ଏକ ସମୂହ ଚାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ | ଶୁଣାଣି ସମୟରେ କୋର୍ଟ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲା ଯେ ଉପଚାର ଚିକିତ୍ସା ଆଇନର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଅଟେ ଏବଂ ଏହା ଏଫଡିଏ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରେ ଅଟେ |

ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ସ୍କୁଲ ଏକ ବୟାନରେ କହିଛି, “ଚିକିତ୍ସା ସହିତ ଏଠାରେ ବାସିନ୍ଦା ସମୃଦ୍ଧ ଅଭିଜ୍ଞତାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ, ନିଜ ପରିବାର ସହିତ ଏଠାରେ ଭ୍ରମଣକୁ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ଏହା ଯେ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଆତ୍ମ ହା-ନି-କା-ର-କ ଏବଂ ଆ-କ୍ର-ମ-କ ବ୍ୟବହାରଠାରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତ ରହିବେ |”

ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ବାପା-ମା ବୟାନରେ କହିଛନ୍ତି, ” ଆମେ ନିଜର ପ୍ରିୟଜନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ଜୀବିତ ରଖିବା ଏବଂ ଶେଷ ଉପାୟର ଏହି ଜୀବନ ରକ୍ଷକ ଚିକିତ୍ସା ଜାରି ରଖିବାପାଇଁ ଲଢ଼ି ଚାଲିଥିବୁ |”

ଆମେରିକାର ଜଜ ରୋଟେନବର୍ଗ ସେଣ୍ଟର ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ସ୍କୁଲ, ଯାହା ନିଜ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଉପରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ସକ ଦ୍ୱାରା ଚିକିତ୍ସା କରିଥାଏ | ତେବେ ମାନସିକ ଅକ୍ଷମତା ଅଧିକାର ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ (ଡିଆରଆଇ) ଏବଂ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସମେତ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଅଧିକାର ଆଡଭୋକେଟରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତାକୁ ବହୁତ ସମାଲୋଚନାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଲା | ସେମାନଙ୍କର ଯୁକ୍ତି ହେଉଛି ଯେ ଏହା ଏକ “ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି” ଅଟେ |

ଡିଆରଆଇର ସଭାପତି ଲୋରୀ ଏହରନ ଗାର୍ଡିଆନଙ୍କୁ କହିଛି, “ପିଲାମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ପାଇଁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ସକ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ସାରା ଦୁନିଆରେ ଖରାପ ଏବଂ ଯ-ନ୍ତ୍ର-ଣା-ଦା-ୟ-କ ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି |”

ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଆଣ୍ଡ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ମାଥ୍ୟୁ ଇସ୍ରାଇଲ ଏବିସି ନ୍ୟୁଜକୁ କହିଛନ୍ତି, “ପ୍ରକୃତ ନି-ର୍ଯା-ତ-ନା ଏହିପରି ପିଲାମାନଙ୍କର ଏହିପରି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି ହେବା କଥା ନୁହେଁ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published.