ପ୍ରତିଦିନ ୬୦ ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରି ପାଆନ୍ତୁ ୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, କେବଳ ୯ ବର୍ଷ ହିଁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ପ୍ରିମିୟମ,ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା

LIC ର ପଲିସୀରେ ଆଜି ଆମେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଲିମିଟେଡ଼ ପ୍ରିମିୟମ ଏଣ୍ଡୋମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାନ | ଏହି ପ୍ଲାନ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ଯେଉଁମାନେ ଖୁବ କମ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରିମିୟମ ଦେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଜୀବନରେ କିଛି ବର୍ଷ ପରେ ପରିପକ୍ୱତା ନେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି LIC ଏହି ପଲିସୀ ବାହାର କରିଛି | ଏହି ପଲିସୀର ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ଯେ ଏଥିରେ କେବଳ ୮ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରିମିୟମ ଦେବାକୁ ପଡିବ | ପଲିସିର ପିରିୟଡ଼ ହୁଏତ ୧୬ କିମ୍ବା ୩୨ ବର୍ଷ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରିମିୟମ କେବଳ ୮ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହିଁ ଦେବାକୁ ପଡିବ |

ଲିମିଟେଡ଼ ପ୍ରିମିୟମ ଏଣ୍ଡୋମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ପ୍ରୋଫିଟ ପ୍ଲାନ ଅଟେ, ଯେଉଁଥିରେ ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ସୁବିଧା ମିଳିଥାଏ | ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ଭେଷ୍ଟେଡ ସିମ୍ପଲ ରିଭର୍ସନାରୀ ବୋନସ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଉଛି ଫାଇନାଲ ଏଡିସନାଲ ବୋନସ | ଏହି ପଲିସୀ ତିନିଟି ପିରିୟଡ଼ ପାଇଁ ନେଇପାରିବେ | ୧୨ ବର୍ଷ, ୧୬ ବର୍ଷ ଏବଂ ୨୧ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏହି ପଲିସୀ ନେଇପାରିବେ, ପ୍ରିମିୟମକୁ କେବଳ ୮-୯ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଦେବାକୁ ପଡିବ | ପ୍ରିମିୟମ ଦେୟ ଅବଧି ପାଇଁ ଜଣକୁ ୮ କିମ୍ବା ୯ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବାଛିବାକୁ ପଡିବ | ତା’ପରେ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରିମିୟମ ଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ | ଏଥିରେ ଅତି କମରେ 18 ବର୍ଷର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ପଲିସୀ ନେଇପାରିବେ | ସର୍ବାଧିକ ବୟସ ସୀମା ପଲିସୀ ଅବଧି ଅନୁଯାୟୀ ଅଟେ | ଅର୍ଥାତ ଯଦି କେହି ୧୨ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏକ ପଲିସୀ ନେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ବୟସ ସୀମା ଅନ୍ୟ କିଛି ହେବ ଏବଂ ୧୬ ବର୍ଷର ପଲିସୀ ଅବଧି ପାଇଁ ଅନ୍ୟ କିଛି ସୀମା ହେବ | ସର୍ବାଧିକ ୫୯ ବର୍ଷର ବ୍ୟକ୍ତି କେବଳ ଏହି ନୀତି ନେଇପାରିବେ |

୩ ଲକ୍ଷର ପଲିସି ନେବାକୁ ପଡିବ :-

ଅତିକମରେ ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପଲିସୀ ନେବାକୁ ପଡିବ, ତା’ଠାରୁ କମ ଏଥିରେ ନାହିଁ | ଏହି ପଲିସୀରେ ନିଶ୍ଚିତ ରାଶି ଉପରେ କୌଣସି ସର୍ବାଧିକ ସୀମା ନାହିଁ | ଏହି ପଲିସୀ ପାଇଁ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରିମିୟମ ଅଟେ | ଆପଣ ଅଧା ବାର୍ଷିକ, ତ୍ରୟମାସିକ କିମ୍ବା ପ୍ରତି ମାସରେ ଦେୟ ଦେଇପାରିବେ | ଏହି ପଲିସୀରେ ଲୋନ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ |

ପରିପକ୍ୱତା ଉପରେ କେତେ ଟଙ୍କା ମିଳିବ :-

ଯେତେବେଳେ ପଲିସୀ ୨୧ ବର୍ଷର ହୋଇଯିବ, ସେତେବେଳେ ଏହି ପ୍ଲାନର ପରିପକ୍ୱତା ହୋଇଯିବ | ପରିପକ୍ୱତା ଭାବରେ ୬,୧୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ମିଳିବ | ଏହି ପଲିସୀ ଅନୁଯାୟୀ ଡେଥ ବେନେଫିଟ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ |

ଡେଥ ବେନେଫିଟରେ କଣ ମିଳିଥାଏ ?

ଯଦି ପଲିସୀ ସମୟରେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମୃତ୍ୟୁ ହୁଏ, ତେବେ ନୋମିନିଙ୍କୁ ଏହି ବେନେଫିଟର ଲାଭ ମିଳିବ | ଏହା ଅଧୀନରେ ନୋମିନିଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିବ | ଏହି ପଲିସୀରେ ଭେଷ୍ଟେଡ ରିଭର୍ସନାରୀ ବୋନସ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଏହି କଥା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ ଯେ କେତେ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଲିସୀ ଚଲାଯାଇଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *