ଏହି ଗ୍ରାମରେ ଘରଲୋକ ନିଜର ଝିଅଙ୍କ ଦ୍ଵାରା କରନ୍ତି ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ, କମ ବୟସରେ ଝିଅମାନେ ହୋଇଯାନ୍ତି ଯବାନ

ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ ଭାରତରେ ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟା ଅଟେ। ଯୌନ ସମ୍ପର୍କର ବ୍ୟବସାୟ ଭାରତରେ ଅ-ପ-ରା-ଧ ଶ୍ରେଣୀରେ ଆସିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତ୍ଵେ ଏହା ଦେଶର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ନିର୍ଭୟରେ ହୋଇଥାଏ। ସମୟ ସମୟରେ ପୋ-ଲି-ସ ସେଠାରେ ରେଡ ମାରି ଅନେକ ପୀଡିତା ଝିଅମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇଥାଏ। ଏହା ଏପରି ଏକ ବ୍ୟବସାୟ ଯେଉଁଥିରେ କୌଣସି ଝିଅ ନିଜ ଇଚ୍ଛାରେ ଯାଆନ୍ତି ନାହିଁ। କିଛି ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କିମ୍ବା କୌଣସି ଚାପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ନିଜ ଶରୀର ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ।

ଦେହ ବ୍ୟବସାୟରେ ଛୋଟ ଝିଅମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଚାହିଦା ଅଛି। ଏହାର ଫଳାଫଳ ହେଉଛିଯେ, ଲୋକମାନେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଅ-ପ-ହ-ର-ଣ କରି ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରନ୍ତି। ଏହିପରି, ଏକ ଛୋଟ ପିଲା ଏକ ନିରୀହ ବୟସରେ ଏହିପରି ଦୁଷ୍କର୍ମ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଯଦି ଏହି ଝିଅମାନେ ଏକ ସୁଯୋଗ ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହା ବଦଳରେ ଅନ୍ୟ କିଛି ସମ୍ମାନଜନକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚାହିଁବେ।

କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ଗାଁ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁଠାରେ ଝିଅମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀର ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ କୌଣସି ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କାରଣରୁ ଆସନ୍ତି ନାହିଁ। ବରଂ, ଏହି ଝିଅମାନେ ଏହି ବ୍ୟବସାୟକୁ ସେମାନଙ୍କର ପାରିବାରିକ ବୃତ୍ତି ଭାବରେ ବିବେଚନା କରନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପରିବାରର ମହିଳାମାନେ ବହୁ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଏହି ବ୍ୟବସାୟ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ଝିଅମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ବ୍ୟବସାୟକୁ ସେମାନଙ୍କର ପୂର୍ବଜଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ଭାବରେ ଆଗକୁ ନେଇଥାନ୍ତି।

ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛିଯେ, ଏହି ବ୍ୟବସାୟରେ ୧୦-୧୨ ବର୍ଷର ନିରୀହ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ କରାଯାଏ। ପରିବାରର ଝିଅ ଯୌବନ ପାରି କରିବା ମାତ୍ରେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଗ-ଣ-ଦୁ-ଷ୍କ-ର୍ମ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲଗାଇଥାନ୍ତି। ଛୋଟ ଝିଅମାନେ ଥରେ ଜଣେ ପୁରୁଷ ସହିତ ଶୋଇବା ପାଇଁ ଦଶ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିଯାଏ। ଏଥିସହିତ, ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବାଳିକାମାନେ ଦିନକୁ ଦେଢରୁ ଦୁଇ ହଜାର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି।

ଅନେକ ଥର, ଏହି ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଖୋଜି ଆଣିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ, ତାଙ୍କ କମିଶନ ନେଇଥାଏ। ଏହି ଝିଅମାନଙ୍କର ଅଧିକାଂଶ ଗ୍ରାହକ ରାଜପଥରେ ଟ୍ରକ ଡ୍ରାଇଭର ଅଟନ୍ତି। ସେମାନେ ଏଠାରେ ଟଙ୍କା ଦେଇ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରର ଶୋଷ ମେଣ୍ଟାନ୍ତି। ଦେହ ବ୍ୟବସାୟରେ ଜଡିତ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ତେବେ ଏଠାରେ ଛୋଟ ଝିଅମାନଙ୍କର ଚାହିଦା ସର୍ବାଧିକ ଥାଏ। ଏହି ଗାଁର ଅଧିକାଂଶ ଝିଅ ପାରିବାରିକ ବୃତ୍ତି ଅଧୀନରେ ଆସିଥିବାବେଳେ କେତେକଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟ କରି ସେଠାରେ ଠେଲି ଦିଆଯାଏ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଲୋକ ଏକ ଗ୍ରାମର ନାମ ଜାଣିବାକୁ ଉତ୍ସୁକ ଥିବେ। ବାସ୍ତବରେ ଆମେ ଏଠାରେ ଯେଉଁ ଗାଁ ବିଷୟରେ କଥା ହେଉଛି ତାହା ରାଜସ୍ଥାନର ଭରତପୁରର ଅଟେ। ଏକ ବସ୍ତି ଅଛି ଯେଉଁଠି ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ଲୋକଙ୍କର ପାରିବାରିକ ବୃତ୍ତି ଅଟେ। ଏହି ସମୁଦାୟର କିଛି ଲୋକ ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଯିବେ।

ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଗାଁର ଚକ୍କର ଲଗାଇବା କଥା ଭାବୁଛନ୍ତି ତେବେ ସାବଧାନ ହୋଇଯାନ୍ତୁ। ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ ଭାରତରେ ଆଇନଗତ ଅପରାଧ ଅଟେ। ଆପଣ ଏହି ଝିଅଙ୍କ ସହିତ ଶାରୀରିକ ସମ୍ବନ୍ଧ ରଖି ଅପରାଧକୁ କେବଳ ଉତ୍ସାହିତ କରିବେ। ସେଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହିପରି ଜିନିଷ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ। ଆପଣଙ୍କ ପରି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିରୀହ ପିଲାଙ୍କ ପଢିବା ଲେଖିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ଧନ୍ଦାରେ ଦେଇଦିଆଯାଏ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *