ଏହି ଖେଳାଳୀଙ୍କ ଚୟନକୁ ନେଇ ସମ୍ନାସମ୍ନି ହେଲେ ବିରାଟ କୋହଲି ଓ ଚୟନକର୍ତା,ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇସାରିଛି ଏମିତି ମାମଲା

ବଙ୍ଗାଲ ର ସଲାମୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଅଭିମନ୍ୟୁ ଈଶ୍ୱରନକୁ ନେଇ ଭାରତୀୟ ଚୟନକର୍ତା ଚେତନ ଶର୍ମା ଓ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ବାଦ ଭାଙ୍ଗିବା ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ଏହା ପ୍ରଥମ କଥା ନୁହେଁ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ମାମଲା ଘଟିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଅଧିନାୟକଙ୍କୁ ନିଜର ପସନ୍ଦର ଖେଳାଳି ନମିଳିବାରୁ ଚୟନକର୍ତାଙ୍କ ସହ ନାନା ବି-ବା-ଦ ହୋଇଥିଲା।

ପ୍ରଥମରୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇସାରିଛି ଏମିତି ମା-ମ-ଲା:-

ଷାଠିଏ ଦଶକର ଶେଷ ଓ ସତୁରୀ ଦଶକର ଆରମ୍ଭରୁ ବେଙ୍ଗଲର ଏକ ଉଇକେଟ କିପର ରହିଥିଲେ।ପାର୍ସୀ ସମୁଦାୟର ରୁଷି ଜିଜିଭାଇ, ସେ 46ଟି ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଥିଲେ ଓ ତାଙ୍କର ଆଭରେଜ ବ୍ୟାଟିଂରେ 10. 46 ଥିଲା। ଭାରତର 1971 ମସିହାର ୱେଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଜ ଗସ୍ତରେ ତୃତୀୟ ଉଇକେଟ କିପର ସ୍ଥାନ ଖାଲି ଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ନଜର ଦଲ୍ଲିପ ଟ୍ରଫି ଉପରେ ଥିଲା। ପୂର୍ବ କ୍ଷେତ୍ରର ନେତୃତ୍ୱ ରମେଶ ସକ୍ସେନା କରୁଥିଲେ ଓ ଦଲଜୀତ ସିଂହଙ୍କୁ ଉଇକେଟ କିପର ଭାବରେ ଚୟନ କରାଗଲା।

କପିଲ ଦେବଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିଲା ବି-ବା-ଦ:-

ଏହିପରି ଭାବରେ କପିଲ ଦେବ 1986 ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ମନୋଜ ପ୍ରଭାକରଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ମଦନ ଲାଲଙ୍କୁ ଦଳରେ ସାମିଲ କରାଇଥିଲେ ଯିଏକି ସେତେବେଳେ ଇଂଲଣ୍ଡରେ କ୍ଲବ କ୍ରିକେଟ ଖେଳୁଥିଲେ। ଅଧିନାୟକ ମହମ୍ମଦ ଆଝାଡ଼ୁଦ୍ଦିନ ଓ କୋଚ୍ ସନ୍ଦୀପ ପାଟିଲ 1996 ମସିହାରେ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ନେବାର ପକ୍ଷରେ ନଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସମ୍ବରନ ବାନାର୍ଜୀ ସେତେବେଳେ ଚୟନକର୍ତା ଥିଲେ ଓ ସେ ଚୟନ ସମିତିର ତତ୍କାଳ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଗୁଣ୍ଡପା ବିଶ୍ୱନାଥ ଓ କିଷାନ ରୁଙ୍ଗଟାଙ୍କୁ ମନାଇବାରେ ସଫଳ ରହିଲେ।

ସେହିପରି ସହାରା କପ 1997 ରେ ଅଧିନାୟକ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଓ ପ୍ରବନ୍ଧନ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଜୟ ପ୍ରକାଶ ଯାଦବଙ୍କୁ ଦଳରେ ଚାହୁଁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଚୟନ ସମିତିର ସଂଯୋଜକ ଜ୍ୟୋତି ବଜପେୟୀ ନିଜ ରାଜ୍ୟ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଜ୍ୟୋତି ପ୍ରକାଶ ଯାଦବଙ୍କୁ ପଠାଇଥିଲେ। ଜ୍ୟୋତିଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ମଧ୍ୟ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିବାକୁ ମୌକା ମିଳିନଥିଲା।

ଗାଙ୍ଗୁଲି ହରଭଜନଙ୍କୁ ଚୟନ କରିଥିଲେ:-

ଏହିପରି ଭାବରେ 1997 ମସିହାରେ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କୁ ନିଜ ପସନ୍ଦର ଅଫ ସ୍ପିନର ମିଳିନଥିଲା। ସେତେବେଳେ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଜଣେ ଚୟନକର୍ତା ନୋଏଲ ଡେଭିଡ଼ଙ୍କ ଚୟନ ଉପରେ ଜୋର ଦେଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ମାତ୍ର ଚାରୋଟି ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚ ଖେଳି ପାରିଥିଲେ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ 2001 ମସିହାର ଐତିହାସିକ ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଚୟନକର୍ତା ଶରଣଦୀପ ସିଂହଙ୍କୁ ଦଳରେ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ଗାଙ୍ଗୁଲି ମାନିନଥିଲେ, ସେ ହରଭଜନ ସିଂହଙ୍କୁ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଓ ଏହାପରେ ଯାହା ହୋଇଥିଲା ତାହା ଇତିହାସ ଅଟେ।

ଧୋନୀ ଆରପି ସିଂହଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ ମୌକା:-

ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ ନିଜର ବନ୍ଧୁ ଆରପି ସିଂହଙ୍କୁ ଟେଷ୍ଟରେ ସାମିଲ କରାଇଥିଲେ। ଆରପି ସିଂହ କିଛି ଖାଆସ କରି ନପାରିବାରୁ ସେ ଆଉ ଟେଷ୍ଟରେ ସୁଯୋଗ ପାଇନଥିଲେ। ଏହିପରି ଭାବରେ ଅଭିମନ୍ୟୁ ଈଶ୍ୱରନଙ୍କ ଭଳି ମାମଲା ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଛି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *