PM ମୋଦିଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳରେ ୪୩ ନେତାମାନଙ୍କର ହେଲା ଏଣ୍ଟ୍ରି, ଜାଣନ୍ତୁ କାହାକୁ ମିଳିଲା କେଉଁ ଦାୟିତ୍ୱ ?

 ୟୁପିର ୭ ଜଣ ନେତାଙ୍କୁ କରାଗଲା ମନ୍ତ୍ରୀ :-

ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ୟୁପିରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧାନ ସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟର ୭ ଜଣ ନେତାଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି | ମୋଦୀ କ୍ୟାବିନେଟରେ ୟୁପିରୁ ଅନୁପ୍ରିଆ ପଟେଲ, କୌଶଲ କିଶୋର, ବି.ଏଲ ଭର୍ମା, ଏସପି ସିଂ ବଘେଲ, ପଙ୍କଜ ଚୌଧୁରୀ, ଭାନୁ ପ୍ରତାପ ଭର୍ମା ଏବଂ ଅଜୟ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି |

ଅନୁପ୍ରିଆ ପଟେଲ :-

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମିର୍ଜାପୁରର ସାଂସଦ ଏବଂ ନିଜ ଦଳର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅନୁପନା ପଟେଲଙ୍କୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ମୋଦୀ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି | ସେ କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦବୀର ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି | ଏହାପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୪ ରେ ମଧ୍ୟ ସେ ମୋଦୀ କ୍ୟାବିନେଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ରହିଥିଲେ |

ବି.ଏଲ ଭର୍ମା :-

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ହୋଇଥିବା ବି.ଏଲ ଭର୍ମା ମଧ୍ୟ ମୋଦି ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି | ବି.ଏଲ ଭର୍ମାଙ୍କୁ ଗତବର୍ଷ ହିଁ ବିଜେପି(BJP ) ରାଜ୍ୟସଭାର ଟିକେଟ ଦେଇ ସଂସଦ ପଠାଇଥିଲା |

ଏସପି ସିଂ ବଘେଲ :-

ଏସପି ସିଂ ବଘେଲ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟରେ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦବୀ ପାଇଁ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି | ସେ ଆଗ୍ରାରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ସାଂସଦ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ସେ ପ୍ରଫେସର ମଧ୍ୟ ଥିଲେ |

କୌଶଲ କିଶୋର :-

ବିଜେପିର ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ମର୍ଚାର ରାଜ୍ୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ମୋହନଲାଲଗଞ୍ଜ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ସାଂସଦ କୌଶଲ କିଶୋର ମୋଦୀ କ୍ୟାବିନେଟରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି | ଲକ୍ଷନଉର କାଳିଚରଣ ଡିଗ୍ରୀ କଲେଜରୁ ଛାତ୍ର ରାଜନୀତି ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା କୌଶଲ କିଶୋର ବୁଧବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ |

ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳରେ ୟୁପିରୁ ମୋଟ ୧୪ ଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀ :-

ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରୁ ମୋଟ ୧୪ ଲୋକସଭା ଏବଂ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଛନ୍ତି | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ସମେତ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳରେ ୟୁପିରୁ ମୋଟ ୧୫ ଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଗଲେ | ଲକ୍ଷନଉର ସାଂସଦ ରାଜନାଥ ସିଂ ଦେଶର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟନ୍ତି |

ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ :-

ଅମେଥୀରୁ ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରରେ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି | ୨୦୧୯ ର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସେ ଅମେଥୀ ଆସନରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ହରାଇଥିଲେ |

ମୁଖତାର ଅବ୍ବାସ ନକଭି :-

ୟୁପିରୁ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ମୁଖତାର ଅବ୍ବାସ ନକଭି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରରେ ଅଳ୍ପସଂଖ୍ୟକ ମାମଲାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟନ୍ତି |

ହରଦୀପ ସିଂ ପୁରୀ :-

ହରଦୀପ ସିଂ ପୁରୀ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଜଣେ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଏଥର ତାଙ୍କୁ ପଦୋନ୍ନତି କରାଯାଇ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯାଇଛି | ତାଙ୍କୁ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯାଇଛି | ଏହାପୂର୍ବରୁ ହରଦୀପ ସିଂ ପୁରୀ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ସହରୀ ବିକାଶ ଏବଂ ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ପରି ଦୁଇଟି ବଡ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା |

ଅମିତ ଶାହା :-

ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପୂର୍ବରୁ ମୋଦୀ ସରକାର ଏକ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ଏକ ନୂତନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି | କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସହଯୋଗ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି |

ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ :-

ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ କୌଶଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି, ଯିଏ କି ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ |

ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆ :-

କଂଗ୍ରେସ ଛାଡି ବିଜେପିକୁ ଆସିଥିବା ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କୁ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ନାଗରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳର ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି |

ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବ :-

ପୂର୍ବତନ ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବ ଓଡିଶାର ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯାଇଛି | ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବଙ୍କୁ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବ୍ୟତୀତ ଆଇଟି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି |

ମନସୁଖ ମଣ୍ଡଭିଆ :-

ଗୁଜୁରାଟରୁ ଆସିଥିବା ମନସୁଖ ମଣ୍ଡଭିଆ ରାଜ୍ୟସଭାର ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯାଇଛି | ମଣ୍ଡଭିଆଙ୍କୁ ଡ.ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ନୂତନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯାଇଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କୁ କେମିକାଲ ଏବଂ ଫର୍ଟିଲାଇଜର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଦାୟିତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି |

ମୀନାକ୍ଷୀ ଲେଖୀ :-

ମୀନାକ୍ଷୀ ଲେଖୀଙ୍କୁ ମୋଦୀ କ୍ୟାବିନେଟରେ ସ୍ଥାନ ମିଳିଛି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି | ମୀନାକ୍ଷୀ ଲେଖୀଙ୍କୁ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରେ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରେ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯାଇଛି |

ଗିରିରାଜ ସିଂ :-

ବେଗୁସରାୟର ସାଂସଦ ଗିରିରାଜ ସିଂଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି | ପଶୁପାଳନ, ଦୁଗ୍ଧ ଏବଂ ମତ୍ସ୍ୟ ବିଭାଗ ତାଙ୍କଠାରୁ ନିଆଯାଇଛି ଏବଂ ନୂତନ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି | ଗିରିରାଜ ସିଂଙ୍କୁ ଦେଶର ନୂତନ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯାଇଛି |

ପଶୁପତି କୁମାର ପାରସ :-

ଲୋକସଭା ପାର୍ଟି ସଂସଦୀୟ ଦଳର ନେତା ପଶୁପତି କୁମାର ପାରସଙ୍କୁ ମୋଦୀ ସରକାରରେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ବିଭାଗର ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି |

ଅନୁରାଗ ଠାକୁର :-

ଅନୁରାଗ ଠାକୁରଙ୍କୁ ଭଲ କାର୍ଯ୍ୟର ପୁରସ୍କାର ମିଳିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ କ୍ୟାବିନେଟ ବିସ୍ତାରରେ ପଦୋନ୍ନତି ଦିଆଗଲା | ଅନୁରାଗ ଠାକୁର ବୁଧବାର ଦିନ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯାଇଛି |

ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବ :-

ବିହାର ବିଜେପି ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଏବଂ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବଙ୍କୁ ଶ୍ରମ ଓ ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *