ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ନୂଆଁ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳରେ ୩୬ ନୂଆ ଚେହେରା, ଜାଣନ୍ତୁ ଏମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ସହିତ ସବୁ କିଛି ବିଷୟରେ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ପ୍ରଥମ କ୍ୟାବିନେଟ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ୪୩ ନେତାଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦର ଶପଥ ଦିଆଗଲା, ଯେଉଁଥିରେ ୩୬ ଟି ନୂତନ ଚେହେରା ସାମିଲ ରହିଛି | ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ୩୬ ଜଣ ନୂତନ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହିତ ପରିଚିତ କରାଇବାକୁ ଯାଉଛୁ | ଏହାସହିତ ଆପଣଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷା, ରାଜନୈତିକ ଯାତ୍ରା ଏବଂ ପରିବାର ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଉଛୁ |

ନାରାୟଣ ରାଣେ :-

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର କୋଙ୍କଣରେ ରହୁଥିବା ୬୯ ବର୍ଷୀୟ ନାରାୟଣ ରାଣେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ହୋଇଛନ୍ତି | ତେବେ ସେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୬ଥର ବିଧାୟକ ଏବଂ ଥରେ ଏମଏଲସି ରହିଆସିଛନ୍ତି | ସେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଛନ୍ତି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶିଳ୍ପ, ରାଜସ୍ୱ ଏବଂ ବନ୍ଦର ଏବଂ ପଶୁପାଳନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଦାୟିତ୍ୱ ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ | ସେ ପ୍ରାୟ ୩୫ ବର୍ଷ ଧରି ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସେବା କରିଆସୁଛନ୍ତି | ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେ ୧୯୭୧ ରୁ ୧୯୮୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆୟକର ବିଭାଗରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଥିଲେ |

ସର୍ବାନନ୍ଦ ସୋନୋୱାଲ :-

ଆସାମରେ ଦୁଇଥର ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ରହିଥିବା ସର୍ବାନ୍ଦ ସୋନୋୱାଲ ମଧ୍ୟ ଦୁଇଥର ବିଧାୟକ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିଛନ୍ତି | ସେ ୨୦୧୬ ରୁ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସାମର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ସମ୍ଭାଳି ରାଜ୍ୟର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସିଏମ ହୋଇଥିଲେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ନିରପେକ୍ଷ ଦାୟିତ୍ୱରେ କେନ୍ଦ୍ରରେ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ରହିଛନ୍ତି | ଛାତ୍ର ରାଜନୀତିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ସର୍ବାନନ୍ଦ ତିନି ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସେବା କରିଆସୁଛନ୍ତି | ଆସାମର ଡିବ୍ରୁଗଡରେ ରହୁଥିବା ୫୮ ବର୍ଷିୟ ସର୍ବାନନ୍ଦ ଗୁବାହାଟି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ LLB କରିଥିଲେ |

ଡ. ବିରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର :-

ଡ. ବିରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଟିକାମଗଡ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ସାଂସଦ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଛନ୍ତି | ସେ ସାତଥର ସାଂସଦ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ସାଂସଦମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଅଟନ୍ତି | ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସରକାରରେ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଅଳ୍ପସଂଖ୍ୟକ ମାମଲାରେ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ରହିଛନ୍ତି | ସେ ପ୍ରାୟ ଚାରି ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସେବା କରିଆସୁଛନ୍ତି | ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ସାଗର ଜିଲ୍ଲାରେ ରହୁଥିବା ଡ. ବିରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଡକ୍ଟର ହରିସିଂହ ଗୌଡ଼ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିଶୁ ଶ୍ରମ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପିଏଚଡି କରିଥିଲେ |

ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆ :-

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କୁ ଜନସାଧାରଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଞ୍ଚ ଥର ସଂସଦ କରିଛନ୍ତି | ସେ କଂଗ୍ରେସ ସରକାରରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଭାର ଦ୍ୱାରା କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ରହିଛନ୍ତି | ରାଜ ପରିବାରର ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସେବା କରିଆସୁଛନ୍ତି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ କ୍ରିକେଟ ଆସୋସିଏସନର ସଭାପତି ମଧ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି | ୫୦ ବର୍ଷୀୟ ସିନ୍ଧିଆ ଗ୍ୱାଲିଅରର ବାସିନ୍ଦା ଅଟନ୍ତି | ସେ ହାର୍ଭାର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟିରେ ବିଏ ଏବଂ ଷ୍ଟାନଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟିରେ ଏମବିଏ କରିଛନ୍ତି |

ରାମଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ସିଂ :-

ବିହାରର ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ସିଂ ଛଦ୍ମନାମ ଆରସିପି ସିଂ ଦୁଇଥର ସଂସଦର ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି | ସେ ୧୯୮୪ ବ୍ୟାଚର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଇଏସ ଅଟନ୍ତି, ଯିଏକି ପ୍ରାୟ ୨୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରକାରଙ୍କୁ ନିଜର ସେବା ଦେଇଥିଲେ | ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସେ ଇଣ୍ଟରନେଶନାଲ ରିଲେସନରେ ଏମଏ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ୬୩ ବର୍ଷୀୟ ଆରସିପି ସିଂ ନାଳନ୍ଦାରେ ରୁହନ୍ତି | ଏହି ଖବର ଅପଡେଟ କରାଯାଉଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *