ସାବଧାନ : ଡେ଼ଲ୍ଟା ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ମାରାତ୍ମକ ଅଟେ କରୋନା ଭାଇରସର ଏହି ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟ,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଭାରିଆଣ୍ଟ ବିଷୟରେ

ମାଲେସିଆର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ଭାଇରସର ଲମ୍ବଡା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଡେଲ୍ଟା ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ମାରାତ୍ମକ ହୋଇଯାଉଛି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଚାରି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ୩୦ ରୁ ଅଧିକ ଦେଶରେ ଲମ୍ବଡା ଭାରିଆଣ୍ଟର ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବାର ଜଣାପଡିଛି |

ମାଲେସିଆ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଟ୍ୱିଟ କରିଛି, “ଲମ୍ବଡା ଭାରିଆଣ୍ଟର ଉତ୍ପତ୍ତି ପେରୁରୁ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ବିଶ୍ୱରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ଥିବା ଦେଶ ଅଟେ |”

ଏହା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ସମାଚାର ପୋର୍ଟାଲ News.Com.Au ର ଏକ ରିପୋର୍ଟକୁ ଦର୍ଶାଇ କହିଛି ଯେ ବ୍ରିଟେନରେ ମଧ୍ୟ ଲମ୍ବଡା ଷ୍ଟ୍ରେନ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା | ଦି ଷ୍ଟାର କହିଛି ଯେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଡେ଼ଲ୍ଟା ସଂକ୍ରମଣ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ହୋଇପାରେ |

ୟୁରୋ ନ୍ୟୁଜ ପାନ ଆମେରିକୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (PAHO) କୁ ଦର୍ଶାଇ କହିଛି ଯେ ପେରୁରେ ମେ ଏବଂ ଜୁନ ସମୟରେ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଥିବା କରୋନା ଭାଇରସ କେସର ନମୁନାଗୁଡିକରେ ଲମ୍ବଡାର ପ୍ରାୟ ୮୨ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶ ଅଟେ |

ୟୁରୋ ନ୍ୟୁଜ ଅନୁଯାୟୀ, ଅନ୍ୟ ଏକ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ଦେଶ ଚିଲିରେ ମେ ଏବଂ ଜୁନର ୩୧ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ନମୁନାରେ ଏହି ଷ୍ଟ୍ରେନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି |

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଲମ୍ବଡାକୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାରେ ନିଜର ଉଚ୍ଚ ଉପସ୍ଥିତି ହେତୁ ଏକ ପ୍ରକାରର ଆଗ୍ରହ ଭାବରେ ନାମିତ କରିସାରିଛି | ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂସ୍ଥା କହିଛି ଯେ ଲମ୍ବଡା ଆଣ୍ଟିବଡି ପାଇଁ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧକୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ |

ଏହା ମଧ୍ୟରେ ପବ୍ଲିକ ହେଲ୍ଥ ଇଂଲଣ୍ଡ(PHE) ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିସ୍ତାର ଏବଂ L452Q ଏବଂ F490S ସହିତ ଅନେକ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କାରଣରୁ ଯାଞ୍ଚ ଅଧୀନରେ ନିଜର ଭାରିଆଣ୍ଟର ତାଲିକାରେ ଲମ୍ବଡାକୁ ଯୋଡ଼ିଛି |

PHE ଅନୁଯାୟୀ, ସାରା ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲମ୍ବଡାର ୬ଟି ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି, ସମସ୍ତେ ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲେ |

ବ୍ରିଟେନର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏ କଥାର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ ଯେ ଏହି ଭାରିଆଣ୍ଟ ଅଧିକ ଗୁରୁତର ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ କିମ୍ବା ବର୍ତ୍ତମାନ ନିୟୋଜିତ ଟିକାକୁ କମ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କରିଥାଏ | କିନ୍ତୁ PHE କହିଛି ଯେ ଏହି ଭାଇରସର ଆଚରଣରେ ପରିବର୍ତ୍ତନର ପ୍ରଭାବକୁ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝିବାପାଇଁ ପ୍ରୟୋଗଶାଳା ପରୀକ୍ଷଣ କରୁଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *