Ampere Electric Scooter: ଏଠାରେ ୨୭ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ମିଳୁଛି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ସ୍କୁଟର,ଫୁଲ ଚାର୍ଜ କଲେ ଚାଲୁଛି ୭୫ କିଲୋମିଟର

ଏବେଏବେ ଗୁଜୁରାଟ ନିଜର ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ଭେଇକିଲ ନୀତି 2021 ର ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏହାପରେ ଆମ୍ପିୟର ଭେଇକିଲର ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ସ୍କୁଟର ଗୁଜୁରାଟରୁ ପ୍ରଥମରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି କି, ବ୍ୟାଟେରୀରେ ଚାଲୁଥିବା ଗାଡି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଯେମିତି ବ୍ୟବହାର ହୋଇପାରିବ। ଗୁଜୁରାଟ ସରକାରଙ୍କ ଲାଟେଷ୍ଟ ଇଭି ପଲିସି ଗୁଜୁରାଟ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ଭେଇକଲ ପଲିସି 2021 ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା FAME-II ସବ୍ସିଡ଼ି ସଂଶୋଧନ ପରେ ଆମ୍ପିୟର ଗୁଜୁରାଟରେ ନିଜର ଦୁଇଟି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ସ୍କୁଟର magnus ଓ zeal ର ମୂଲ୍ୟରେ ବହୁତ ହ୍ରାସ କରିଦେଇଛି। କମ୍ପାନୀର ଏହି ପ୍ରମୁଖ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ମଡେଲ ପାଖାପାଖି 27,000 ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇଯାଇଛି।

କଣ ଅଟେ ନୂଆ ନିୟମ:-

ମୂଲ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ସଂଶୋଧନ ପରେ ଆମ୍ପିୟରର ଦୁଇଟି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ସ୍କୁଟରର ମୂଲ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୁଜୁରାଟରେ 50,000 ଟଙ୍କା କମିଯାଇଛି। magnus ର ମୂଲ୍ୟ 74,990 ଟଙ୍କା ଥିଲା ଓ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ କମି 47,990 ଟଙ୍କା ହୋଇଯାଇଛି। ଏହିପରି ଭାବରେ zealର ମୂଲ୍ୟ 68,990 ଥିଲା ଓ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ କମିଯାଇ 41,990 ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଏହି ମୂଲ୍ୟ ଏକ୍ସ ଶୋରୁମ ମୂଲ୍ୟ ଅଟେ।

ଗୁଜୁରାଟ ସରକାର ପେଟ୍ରୋଲ ବଦଳରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ଯାନ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ବହୁତ ବୁଝାଉଛନ୍ତି। ସେ ବୁଝାଇଛନ୍ତି ଏହା ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏକ ସୁବିଧା ଦାୟକ ମଧ୍ୟ ଅଟେ। ଏହା ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ପେଟ୍ରୋଲ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ମଧ୍ୟ ସୁଧାର କରାଇଥାଏ। ଏହା B2B ଲଜିଷ୍ଟିକ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ପରିବହନ ପରିବହନ ଖର୍ଚ୍ଚକୁ କମାଇ ସେହି ଟଙ୍କାରେ ନିଜର କାରବାର ବଢ଼ାଇବାରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ।

ଆମ୍ପିୟର ପୂର୍ବରୁ କେତେକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ବାହନ ନିର୍ମାତା ମାନେ ନିଜ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ସ୍କୁଟର ଓ ମୋଟର ସାଇକେଲ ମୂଲ୍ୟର ଦର ହ୍ରାସ କରି ସାରିଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ କେତେକ ବଡ଼ ଖେଳାଳି ମାନେ FAME II ସ୍କିମରେ ସଂଶୋଧନ ପରେ ନିଜ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ବାହାନକୁ ଶସ୍ତା କରିବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ବେଙ୍ଗାଳୁରୁ ଆଧାରିତ Ather energy ପ୍ରଥମ କମ୍ପାନୀ ଥିଲା ଯିଏକି FAME II ସଂଶୋଧନ ପରେ ନିଜର ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ସ୍କୁଟର Ather 450X ଦରର ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା।

ଫେମ 2 ସବ୍ସିଡ଼ି ବଢାଯାଇଛି:-

ଏବେଏବେ ସରକାର ଫାଷ୍ଟର ଆଡ଼ପ୍ସନ ଆଣ୍ଡ ମାନୁଫାକଚରିଂ ଅଫ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ବେହିକଲ ଇନ ଇଣ୍ଡିଆ ଚରଣ ଦୁଇ ଯୋଜନାରେ ଆଂଶିକ ସଂଶୋଧନ କରିଥିଲେ। ଏହା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ଯାନର 15,000 ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୟୁନିଟ କ୍ଷମତା ଦିଆଯାଇଛି। ପ୍ରଥମେ ସମସ୍ତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ବାହନ ପାଇଁ 10,000 ପ୍ରତି ୟୁନିଟର ସବ୍ସିଡ଼ି ଥିଲା। ଏଥିରେ ପ୍ଲଗ ଇନ ହାଇବ୍ରିଡ଼ ଓ ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ ହାଇବ୍ରିଡ଼ ବାହନ ସାମିଲ ରହିଛି। ଏଥିରେ ବସ ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ରହିନାହିଁ। ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ଯାନ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯାଉଛି।

ଆମ୍ପିୟରର ଏହି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ସ୍କୁଟରର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ FAME II ଯୋଜନା ସହିତ ଗୁଜୁରାଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ବାହାନ ନୀତି ର ମଧ୍ୟ ଫାଇଦା ମିଳିଛି। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏହି ଦୁଇଟି ସ୍କୁଟର ବହୁତ ଶସ୍ତା ହୋଇଯାଇଛି। ଗୁଜୁରାଟରେ magnus ମଡେଲର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ମୂଲ୍ୟ 74,990 ଟଙ୍କାରୁ 47,990 ଟଙ୍କା ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏହିପରି zeal ମଡେଲ ଦର 68,990 ରୁ କମ ହୋଇ 41,990 ଟଙ୍କା ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଏହି ଦୁଇଟି ସ୍କୁଟର ଥରେ ଚାର୍ଜ ହେଲେ 75 କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇଥାଏ। ଏହି ସ୍କୁଟରର ଟପ ସ୍ପିଡ଼ 55 କିଲୋମିଟର ପ୍ରତିଘଣ୍ଟା ଅଟେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *