ନିଜ ଆକାଶଗଙ୍ଗାରୁ ହିଁ ପୃଥିବୀକୁ ଆସୁଛି ‘ବିଚିତ୍ର ସିଗନାଲ’, ଏହା ଏଲିଏନର ମେସେଜ ନୁହେଁ ତ !

ଆମ ଆକାଶଗଙ୍ଗାରୁ ପୃଥିବୀକୁ କିଛି ବିଚିତ୍ର ସିଗନାଲ ଆସୁଛି | ତାହା ବହୁତ କମ ସମୟ ପାଇଁ … ଅର୍ଥାତ କିଛି ମିଲିସେକେଣ୍ଡ ପାଇଁ | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହା ବୁଝିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଆକାଶଗଙ୍ଗା ଅର୍ଥାତ ମିଲ୍କି ୱେର ଭିତରେ ହିଁ କୌଣସି ଏପରି ସଭ୍ୟତା କିମ୍ବା ବିଦେଶୀ ଗ୍ରହ ଅଛି କି ନାହିଁ, ଯେଉଁଠାରୁ ଆମକୁ ଏହି ସନ୍ଦେଶ ମିଳୁଛି | ତେବେ ଏହି କାହାଣୀର ଆରମ୍ଭ ଗତ ବର୍ଷ ଠାରୁ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ସିଗନାଲଗୁଡ଼ିକରୁ ଆସୁଥିବା ସନ୍ଦେଶଗୁଡ଼ିକୁ ବୁଝିବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରହିଛି | କାରଣ ଏହା ନୂଆ ଅଟେ |

ଏପ୍ରିଲ ୨୮ ତାରିଖ ୨୦୨୦ରେ ପୃଥିବୀରେ ଥିବା ଦୁଇଟି ରେଡିଓ ଟେଲିସ୍କୋପ ରେଡିଓ କିରଣର ଦ୍ରୁତ ତରଙ୍ଗକୁ ରେକର୍ଡ କଲା | ଏହା କିଛି ମିଲିସେକେଣ୍ଡ ପାଇଁ ଥିଲା, ତା’ପରେ ହଠାତ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଗଲା | କିନ୍ତୁ ଏହି ରେଡିଓ କିରଣର ଆବିଷ୍କାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆବିଷ୍କାର ଥିଲା | ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପୃଥିବୀ ନିକଟରେ ଫାଷ୍ଟ ରେଡିଓ ବର୍ଷ୍ଟ (FRB) ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା |

ଏହି ସନ୍ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ଆମ ପୃଥିବୀଠାରୁ ମାତ୍ର ୩୦ ହଜାର ଆଲୋକ ବର୍ଷର ଦୂରରୁ ଆସୁଛି | ଅର୍ଥାତ ଏହି ସନ୍ଦେଶ ଆମ ଆକାଶଗଙ୍ଗାରେ ଥିବା କୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି | ଏହି ବିଚିତ୍ର ରେଡିଓ ସିଗନାଲକୁ ଦୁଇଟି କାନାଡିୟ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ଇଣ୍ଟେନ୍ସିଟି ମ୍ୟାପିଂ ଏକ୍ସପେରିମେଣ୍ଟ (CHIME) ଏବଂ ଟ୍ରାନଜିଏଣ୍ଟ ଆଷ୍ଟ୍ରୋନାମିକାଲ ରେଡିଓ ଏମିସନ 2 (STARE2) ରେକର୍ଡ କରିଥିଲା |

ମାସାଚୁସେଟ୍ସ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (MIT) ରେ ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନର ସହକାରୀ ପ୍ରଫେସର କିୟୋସି ମାସୁଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ବିଚିତ୍ର ରେଡିଓ ତରଙ୍ଗ ଆସିଲା, ସେତେବେଳେ CHIME ର ମୁହଁ ମଧ୍ୟ ସେପଟେ ନଥିଲା | ସେ ତଥାପି ଏହି ରେଡିଓ ତରଙ୍ଗକୁ କ୍ୟାଚ କଲା, ରିସିଭ ମଧ୍ୟ କଲା | କିନ୍ତୁ STARE2 ଏହାକୁ ଦେଖିଲା, ରେକର୍ଡ ମଧ୍ୟ କଲା, ରିସିଭ ମଧ୍ୟ କଲା | ଦୁନିଆରେ ଏହି ଦୁଇଟି ପରି କେବଳ କିଛି ରେଡିଓ ଆଣ୍ଟେନା ଅଛି, ଯାହା ଏହିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି |

କାନାଡାରେ ଥିବା ମ୍ୟାକଗିଲ ୟୁନିଭରସିଟିର ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନର ଡକ୍ଟର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ପ୍ରୟାଗା ଚାୱଲାଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଫାଷ୍ଟ ରେଡିଓ ବର୍ଷ୍ଟ (FRB) ସବୁବେଳେ ଗାଲାକ୍ସି ବାହାରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥାଏ | ସେମାନେ ଏତେ ଅଧିକ ହାଲୁକା ବର୍ଷ ଦୂରରେ ଥାନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଷ୍ଟଡି କଷ୍ଟକର ଅଟେ | କିନ୍ତୁ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୦ ରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିବା ଫାଷ୍ଟ ରେଡିଓ ବର୍ଷ୍ଟ (FRB) ର ମାମଲା ଅଲଗା ଅଟେ | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାର ଉତ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି |

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ଫାଷ୍ଟ ରେଡିଓ ବର୍ଷ୍ଟ (FRB)ର ନାମ FRB 200428 ରଖିଛନ୍ତି | ଏହା ଭଲପେକୁଲା ନକ୍ଷତ୍ରରୁ ଆସିଛି | ଏହା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି ଯେ ଏହା ଏକ ମ୍ୟାଗନେଟରରୁ ବାହାରି ଥିବ, ଯାହାର ନାମ SGR 1935 +2154 ଅଟେ | ଏହାକୁ ପୁଣିଥରେ ଯାଞ୍ଚ କରିବାପାଇଁ ଚୀନର FAST ଅର୍ଥାତ ପାଞ୍ଚ ଶହ ମିଟର ଆପର୍ଚର ସ୍ପେରିଆଲ ରେଡିଓ ଟେଲିସ୍କୋପର ସାହାଯ୍ୟ ନିଆଯାଇଥିଲା | ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଚିତ୍ର ରେଡିଓ ସିଗନାଲ ଆସିବା କଥାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *