ପୁଲୱାମାରେ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ଏହି ସୈନିକଙ୍କ ପରିବାର ଆଜି ହୋଇଛନ୍ତି ନିରାଶ, କେହି ବି ୟାଙ୍କ କଥା ଶୁଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି

ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର କେଉଁଠି ନା କେଉଁଠି ହୃଦୟର ଇଚ୍ଛା ଥାଏ ଯେ ସେ ଦେଶର ସ୍ୱାର୍ଥ ପାଇଁ କିଛି ନା କିଛି କରିବ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଗଣିତ ଲୋକ ଦେଶସେବା ପାଇଁ ସେନାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥାନ୍ତି | ଦେଶର ସୁରକ୍ଷାରେ ସାମିଲ ହେଉଥିବା ଏହି ସୈନିକମାନେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଖୁସିରେ ବଳିଦାନ ଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ କେବେ ବି ପଛାନ୍ତି ନାହିଁ | ଏହା ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଜଣାଥାଏ ଯେ ଯଦି ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରର କୌଣସି ସଦସ୍ୟ ସେନାରେ ସାମିଲ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ସହିତ କିଛି ଅଘଟଣ ଘଟିପାରେ, କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଦେଶ ସେବାର ଏହି ଉତ୍ସାହ କୌଣସି ପରିବାର ତୁଳନାରେ କମ ହୋଇନଥାଏ ବରଂ ଦେଶସେବାରେ ଶହୀଦ ହେବାକୁ ଲୋକମାନେ ବହୁତ ବଡ଼ କାମ ବୋଲି ବୁଝିଥାନ୍ତି |

ଦେଶର ମାଟି ପାଇଁ ଅନେକ ଲୋକମାନେ ହସି ହସି ଶହୀଦ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଠାରେ ଯେଉଁ କାହାଣୀ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ତାହା ଶୁଣି ଆପଣଙ୍କ ଲୋମ ତାଙ୍କରି ଉଠିବ |

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି କାହାଣୀ ଆଗ୍ରାର ଏକ ଶହୀଦ ପରିବାରର ଅଟେ | ଯେଉଁ ପରିବାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଧର୍ମ ଉପରେ ବସିଛନ୍ତି | ସମସ୍ତେ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ପୁଲୱାମା ଆ-କ୍ର-ମ-ଣ-ରେ ସହିଦ ହୋଇଥିବା କୌଶଲ ରାୱତଙ୍କ ଶହୀଦ ସମୟରେ ପରିବାରକୁ କିଛି ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବାର ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ୨ ବର୍ଷ ବିତିଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ପରିବାର ପାଖରେ ଏହି ଟଙ୍କା ପହଞ୍ଚି ନାହିଁ |

ଏହି ମାମଲାରେ ଶହୀଦଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ମମତା କହିଛନ୍ତି, “ପରିବାରର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ, ପୋଲିସ ଏବଂ ବିକାଶ କର୍ମଚାରୀ ଗୋଟିଏ ଦିନ ଦରମା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ, ସେହି ଟଙ୍କା ପରିବାରକୁ ମିଳିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିକୁ ପଠାଇ ଦିଆଗଲା | ଦୁଇ ବର୍ଷ ହେଲା ପରିବାର ନିଜର ଦାବିକୁ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଉଛନ୍ତି |

ସେହିପରି ଏହି ମାମଲାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡ. ଦୀନେଶ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଯଥାସମ୍ଭବ ସହାୟତା ଦେଇଛନ୍ତି | ଶହୀଦଙ୍କ ନାମରେ ଏକ ଦ୍ୱାରା ତିଆରି କରିବାକୁ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି | ଯଦି ପରିବାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଆମ ଦ୍ୱାରା ଶହୀଦଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରାଇବେ, ତେବେ ଆମକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ |

ଶହୀଦଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ମମତା ପ୍ରଶାସନ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ପ୍ରଶାସନ ଏହି ଦାବିକୁ ଗ୍ରହଣ ନକରନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଆ-ତ୍ମ-ହ-ତ୍ୟା କରିବାର ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ଡିଏମରୁ ନେଇ ସିଏମ ଅଫିସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚକ୍କର କାଟି କାଟି ଥକିଗଲି, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଯାହା ଅଧିକାର ରହିଛି, ତାହା ତାଙ୍କୁ ମିଳୁନାହିଁ |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି | ରାଜ୍ୟରେ ସରକାର ଯାହାର ବି ହେଉ, କିନ୍ତୁ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯେଉଁ ବୟାନ ଦେଲେ, ତାହା ନିନ୍ଦନୀୟ ଅଟେ | ସର୍ବଶେଷରେ, ଜଣେ କିପରି କହିପାରିବ ଯେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଯେତିକି ହୋଇପାରିଲା ସେତିକି ସାହାଯ୍ୟ କରାଗଲା ? ବର୍ତ୍ତମାନ କଣ ସରକାର ସୈନିକଙ୍କ ଜୀବନର ବଳିଦାନକୁ ଟଙ୍କା ସହିତ ଓଜନ କରିବେ ? ଏହା ନିଜେ ନିଜେ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ ଅଟେ | ଯେଉଁ ସୈନିକ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥାଏ, ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସରକାର ଏବଂ ସମାଜକୁ ମୁଣ୍ଡ ଓ ଆଖିରେ ବସାଇବା ଉଚିତ, କିନ୍ତୁ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ମନୋଭାବ ଠିକ ନୁହେଁ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *