LIC ଲଞ୍ଚ କଲା ସରଳ ପେନସନ ଯୋଜନା, କେବଳ ଥରେ ଜମା କରନ୍ତୁ ଟଙ୍କା, ଜୀବନସାରା ମିଳିବ ପେନସନ

ଭାରତୀୟ ଜୀବନ ବୀମା ନିଗମ ସରଳ ପେନସନ ଯୋଜନାର ଆରମ୍ଭ କରିଛି | ଏହା ଏକ ନନ-ଲିଙ୍କଡ଼ ସିଙ୍ଗଲ ପ୍ରିମିୟମ ସ୍କିମ ଅଟେ | ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ପଲିସିଧାରୀଙ୍କୁ କେବଳ ଥରେ ପ୍ରିମିୟମ ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହାପରେ ସାରା ଜୀବନ ପଲିସିଧାରୀଙ୍କୁ ପେନସନ ମିଳିବ |

ଏହି ଇନ୍ସୁରାନ୍ସ ରେଗୁଲେଟର IRDAI ର ନିୟମାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ Immediate Annuity plan ଅଟେ | LIC ଏହି ପଲିସୀ ବିଷୟରେ କହିଛି ଯେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ସମସ୍ତ ଜୀବନ ବୀମାକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ନିୟମ ଏବଂ ସର୍ତ୍ତ ରହିଛି | LIC ର ଏହି ସ୍କିମ ଅଧୀନରେ ପଲିସିଧାରୀମାନେ ଦୁଇଟି ଉପଲବ୍ଧ ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଏନୟୁଟିକୁ ବାଛିପାରିବେ | ଏହି ସ୍କିମରେ ପଲିସୀ ଆରମ୍ଭ ହେବା ତାରିଖଠାରୁ ୬ ମାସ ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋନ ମିଳିପାରେ |

ସରଳ ଯୋଜନାର ପ୍ରଥମ ବିକଳ୍ପ :-

ଏଲଆଇସି ସରଳ ପେନସନ ଯୋଜନାକୁ ନେବାପାଇଁ ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ ରହିଛି | ପ୍ରଥମ, Life Annuity With 100 return of purchase price | ଏହି ପେନସନ ସିଙ୍ଗଲ ଲାଇଫ ପାଇଁ ଅଟେ, ଅର୍ଥାତ ସ୍ୱାମୀ କିମ୍ବା ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ହିଁ ପେନସନ ସହିତ ଜଡିତ ଥିବ | ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପେନସନ ଧରି ବଂଚିଥିବେ, ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ପେନସନ ପାଇବେ | ଟଙ୍କା ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପଲିସୀ ନେବାପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ବେସ ପ୍ରିମିୟମକୁ ଟଙ୍କା ନୋମିନିକୁ ଫେରାଇ ଦିଆଯିବ |

ସରଳ ପେନସନ ଯୋଜନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ବିକଳ୍ପ :-

ଦ୍ୱିତୀୟ ବିକଳ୍ପ Joint Life ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଛି | ଏଥିରେ ପେନସନ ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ହୋଇଥାଏ | ଏଥିରେ ସ୍ୱାମୀ କିମ୍ବା ସ୍ତ୍ରୀ ଯିଏ ବି ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଞ୍ଚିଥାଏ, ତାଙ୍କୁ ପେନସନ ମିଳି ଚାଲିବ | ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜୀବିତ ଥିବାବେଳେ ଯେତିକି ପେନସନ ମିଳିଥାଏ, ସେତିକି ପେନସନ ରାଶି ଅନ୍ୟ ବଂଚିଥିବା ସାଥୀକୁ ମଧ୍ୟ ଜୀବନସାରା ମିଳିଥାଏ | ଯେତେବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପେନସନଭୋଗୀ ମଧ୍ୟ ଦୁନିଆ ଛାଡି ଚାଲିଯାନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ନୋମିନିଙ୍କୁ ସେହି ବେସ ପ୍ରାଇସ ଦେଇ ଦିଆଯାଏ, ଯାହା ପଲିସୀ ନେବା ସମୟରେ ଦିଆଯାଇଥାଏ |

ଏହା ତୁରନ୍ତ ବାର୍ଷିକ ଯୋଜନା ଅଟେ :-

LIC ର ଏହି ଯୋଜନା ହେଉଛି ତୁରନ୍ତ ବାର୍ଷିକ ଯୋଜନା | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ନୀତି ଆପଣେଇବା ମାତ୍ରେ ପେନସନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ | ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀଙ୍କ ପାଖରେ ବିକଳ୍ପ ଥାଏ ଯେ ସେ ପେନସନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସ ନେବେ, ତିନିମାସରେ ନେବେ, ଅଧା ବାର୍ଷିକ କିମ୍ବା ବର୍ଷରେ ଥରେ ନେବେ | ଯେଉଁ ବିକଳ୍ପକୁ ଚୟନ କରାଯିବ, ସେହି ଅନୁସାରେ ପେନସନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ |

କିପରି କିଣିବେ :-

ଏହି ପ୍ଲାନକୁ ଆପଣ ଅନଲାଇନ ଏବଂ ଅଫଲାଇନ ଦୁଇଟି ଉପାୟରେ କିଣିପାରିବେ | ଅନଲାଇନ Www.licindia.in ୱେବସାଇଟରୁ କିଣାଯାଇପାରିବ | ଯୋଜନାରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାର୍ଷିକ ୧୨,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଅଟେ | ସର୍ବନିମ୍ନ କ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟ ବାର୍ଷିକ ମୋଡ, ବିକଳ୍ପ ଚୟନ ଏବଂ ନୀତି ଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ବୟସ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ | ଏହି ଯୋଜନାରେ କୌଣସି ସର୍ବାଧିକ କ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟ ସୀମା ନାହିଁ | ୪୦ ବର୍ଷରୁ ୮୦ ବର୍ଷର ଲୋକମାନେ ଏହି ଯୋଜନା କିଣି ପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣ ମାସିକ ପେନସନର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ମାସରେ ଅତି କମରେ ଏକ ହଜାର ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ | ସେହିଭଳି ତ୍ରୟମାସିକ ପେନସନ ପାଇଁ ଅତି କମରେ ୩,୦୦୦ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *