ଆମେରିକାର ଚାକିରି ଛାଡି କ୍ଷୀର ବିକ୍ରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଲେ, ୨୦ଟି ଗାଈ ନେଇ ତିଆରି କରିଲେ ୪୪କୋଟି ଟଙ୍କାର କମ୍ପାନୀ,ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି

କିଶୋର ଇନ୍ଦୁକାରି:-

ଆପଣଙ୍କ ପଡ଼ୋଶୀ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଖରୁ ଆପଣ ଏହା ଅନେକ ଥର ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣିଥିବେଯେ, ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମନ ଯେଉଁ କାମରେ ବି ଜଡିତ ଥିବ ତାହା କରିବା ଉଚିତ, କିନ୍ତୁ ଆଜି ବି ଦୁନିଆରେ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କର ପ୍ରଭାବ ଛାଡିବାରେ ଲୋକଙ୍କର ଅଭାବ ନାହିଁ। ତାହା କ୍ୟାରିୟର ବା ଅନ୍ୟ କିଛି ବାଛିବା କଥା ହେଉ। ପରିବାର ସଦସ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ଦେଇଦିଅନ୍ତିକି, ଏହି କୋର୍ସରେ ଆଡମିଶନ ନେଇନିଅ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପିଲାଟିର ମନ ଅଛି କି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ମନ ମାରି ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ କାହାଣୀ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଜଣାଇବ କିପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ମନ କାମ କରି ସଫଳତାର ଉଚ୍ଚତାକୁ ଛୁଇଁଲେ। ସର୍ତ୍ତ ଅଛିଯେ, ତାଙ୍କର ଧୈର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବାର ଇଚ୍ଛା ରହିବା ଉଚିତ।

ଆଜିର ସମୟରେ ଏହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିତାମାତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନଯେ, ସେମାନଙ୍କର ପୁଅ ଜଣେ ଡାକ୍ତର, ଇଞ୍ଜିନିୟର କିମ୍ବା ବୈଜ୍ଞାନିକ ହେବାକୁ, କିନ୍ତୁ ଏହି କାହାଣୀ ଟିକିଏ ଅଲଗା ଅଟେ। ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁଯେ, ଅନେକ ଲୋକ ଏହିପରି ଅଟନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ମନ ମାରି ଚାକିରି କରନ୍ତି ଏବଂ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ରୋଜଗାର କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ସର୍ବଦା କିଛି ଅନୁତାପ ରହିଥାଏ। ଏହି ଯୁବକ ସହିତ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟୁଥିଲା। ତା’ପରେ ଏହି ଆଇଆଇଟିର ପୂର୍ବ ଛାତ୍ର ଚାକିରି ଛାଡି ଏପରି କାମ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ଯାହାକୁ କରିବା ପାଇଁ ଆଜିକାଲି ଲୋକମାନେ ଲଜ୍ଜିତ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଆସିବା। ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଆମେ କିଶୋର ଇନ୍ଦୁକାରି ବିଷୟରେ କହୁଛୁ। ଯିଏ ଆମେରିକାରେ ଅଧିକ ଦରମାର ଚାକିରି କରୁଥିଲେ। ତଥାପି, ନିଜ ଖୁସି ପାଇଁ ଦିନେ, ସେ ନିଜର କିଛି ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଆରାମଦାୟକ ଚାକିରି ଛାଡିଦେଲେ।

ଘରକୁ ଫେରିବା ପରେ କିଶୋର ଇନ୍ଦୁକାରି ୨୦ ଟି ଗାଇ କିଣି ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷରେ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅସୁବିଧା ପରେ, ତାଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଫଳପ୍ରାପ୍ତ ହେଲା ଏବଂ ଆଜି ଇନ୍ଦୁକୁରୀ ଡେରିର ୪୪ କୋଟି ଟଙ୍କାର କମ୍ପାନୀରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଇଣ୍ଟେଲର ଚାକିରି ଛାଡି କିଶୋର ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ‘ସିଡସ ଫାର୍ମ’ ନାମକ ଏକ ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସଦସ୍ୟତା ଆଧାରରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅବିଭକ୍ତ ଦୁଗ୍ଧ ଯୋଗାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଏହି ଧାରଣା କାମ କଲା ଏବଂ କମ୍ପାନୀ ବଢିବାକୁ ଲାଗିଲା। ଜଣାଇ ଦେଉଛୁଯେ, କିଶୋର ମୂଳତଃ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ବାସିନ୍ଦା।

ମେସାଚୁସେଟ୍ସ ୟୁନିଭର୍ସିଟିରୁ ଅଧ୍ୟୟନ…:-

ମେସାଚୁସେଟ୍ସ ୟୁନିଭର୍ସିଟିରୁ ନିଜର ମାଷ୍ଟର ଏବଂ ପିଏଚଡି ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ କିଶୋର ଇନ୍ଦୁକୁରି ଇଣ୍ଟେଲରେ ୬ ବର୍ଷ ଯାଏ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ କିଶୋର ନିଜର ଆମେରିକୀୟ ଚାକିରି ଛାଡି ନିଜ ସହର କର୍ଣ୍ଣାଟକକୁ ଫେରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଜୀବନରେ ସବୁବେଳେ ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଜଣଙ୍କର ଜୀବନ ବଦଳିଯାଏ। ତାଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଲା।

ଏହା ପରେ ଯେତେବେଳେ କିଶୋର ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଯାଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ସେଠାରେ ଦେଖିଲେଯେ, ସହରର ଲୋକମାନଙ୍କର ନିରାପଦ ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛତା କ୍ଷୀର ପାଇଁ କେବଳ କିଛି ବିକଳ୍ପ ଅଛି। ସେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଏକ ବ୍ୟବସାୟିକ ଚିନ୍ତାଧାରା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କଲେ ଏବଂ ୨୦୧୨ରେ କେବଳ ୨୦ଟି ଗାଇର ବିନିଯୋଗରେ ନିଜର ଦୁଗ୍ଧ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କଲେ। ସେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ନିଜେ ଗାଇମାନଙ୍କଠାରୁ କ୍ଷୀର ବାହାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ଏବଂ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ ସିଧାସଳଖ ଅର୍ଗାନିକ କ୍ଷୀର ବିତରଣ କଲେ। ପରିଶେଷରେ, ସେ ଦୁଧ ଦେବା ସମୟ ଠାରୁ ନେଇ ନିଜର ଗ୍ରାହକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ କ୍ଷୀର କିପରି ବହୁତ ସମୟ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ରହିପାରିବ ତାହା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ଏକ ଇନଷ୍ଟଲ-ଫ୍ରିଜ-ଷ୍ଟୋର ସିଷ୍ଟମରେ ବିନିଯୋଗ କଲେ।

ପୂର୍ବତନ ଇଞ୍ଜିନିୟର କିଶୋର ଇନ୍ଦୁକୁରିଙ୍କ ଦୁଗ୍ଧ ଫାର୍ମ, ଯାହାକୁ ସେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥଙ୍କ ନାମରେ ‘ସିଡସ ଫାର୍ମ’ ନାମରେ ନାମିତ କରିଥିଲେ। ଯାହାର ଆଜି ପ୍ରାୟ ୧୦,୦୦୦ ଗ୍ରାହକ ଅଛନ୍ତି। ଏହାସହିତ, ଏହି କମ୍ପାନୀ ବାର୍ଷିକ ୪୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ କରୁଛି। ସେମାନେ କେବଳ ଦୁଗ୍ଧ ବିକ୍ରୟ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ବରଂ ଜୈବିକ ଦୁଗ୍ଧ ପଦାର୍ଥ ଦହି ଏବଂ ଘିଅ ମଧ୍ୟ ବିକ୍ରି କରନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି କାହାଣୀ ଆମକୁ କହିଥାଏଯେ, କୌଣସି କାମ ଛୋଟ କିମ୍ବା ବଡ ନୁହେଁ। କାର୍ଯ୍ୟ କେବଳ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ବ୍ୟତୀତ, ଉତ୍ସାହ ସହିତ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟ ସଫଳ ହୁଏ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *