ବାପା ଥିଲେ କୁଲି, ତଥାପି ହାର ମାନିନଥିଲେ, ସ୍କୁଟରରେ ଇଟିଲି ଏବଂ ଦୋସା ବିକ୍ରି କରି ଠିଆ କରିଦେଲେ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର କମ୍ପାନୀ

ଜଣେ ପ୍ରକୃତ ବିଜନେସ ମ୍ୟାନ ସେ ହିଁ ହୋଇଥାଏ, ଯିଏ ଛୋଟ ଛୋଟ ଜିନିଷ ଏବଂ କମ ସମ୍ବଳରୁ ମଧ୍ୟ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଥାଏ | ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପୁଞ୍ଜି ଅଛି ଏବଂ ଏହା ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟ କରିବା ବଡ଼ କଥା ନୁହେଁ | ପ୍ରକୃତ ପ୍ରତିଭା ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ତୁମର ବିଜନେସକୁ ବ୍ୟବସାୟକୁ ଦୁର୍ବଳ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଏବଂ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉପରକୁ ଉଠାଇ ଥାଅ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଇଟିଲି ଏବଂ ଦୋସା ବିକ୍ରି କରି ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର କମ୍ପାନୀ ଠିଆ କରାଇଥିବା ଏହି କୁଲିଙ୍କ ପୁଅ ପିସି ମୁସ୍ତାଫାଙ୍କୁ ହିଁ ଦେଖିନିଅନ୍ତୁ |

ବାୟନାଡର ଏକ ଗାଁ ଚେନାଲୋଡରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ମୁସ୍ତାଫାଙ୍କ ବାପା ଜଣେ କୁଲି ଥିଲେ | ତାଙ୍କ ଘରର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ଥିବାରୁ ମୁସ୍ତାଫା ତାଙ୍କ ପଥପାଠରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ | ସେ ସ୍କୁଲରୁ ଘରକୁ ଆସିବା ପରେ ସେ ବାପାଙ୍କୁ କଫି ବଗିଚାରେ କାମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ | କାମ କରନ୍ତୁ ସେ ପାଠପଢ଼ାରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇପାରୁନଥିଲେ | ଏହି କାରଣରୁ ସେ ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀରେ ଫେଲ ମଧ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ | ତେବେ ତାଙ୍କର ଏହି ବିଫଳତାକୁ ନେଇ ସେ ନିରାଶ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି ପରିସ୍ଥିତି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ | ଫଳସ୍ୱରୂପ ଏହା ହେଲା ଯେ ଦଶମ ପରୀକ୍ଷାରେ ସେ କ୍ଲାସରେ ପ୍ରଥମ ହେଲେ |

ଏହି ସଫଳତା ତାଙ୍କୁ ଅନୁଭବ କରାଇଦେଲା ଯେ ଜୀବନରେ ଶିକ୍ଷା କେତେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ | କଠିନ ପରିଶ୍ରମର ଶକ୍ତି ଉପରେ ସେ ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାଇନ୍ସରେ ଆଡମିଶନ ନେଇଥିଲେ | ତାଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଫଳପ୍ରାପ୍ତ ହେଲା ଏବଂ ସେ ଆମେରିକାର ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ ମ୍ୟାନହଟନ ଆସୋସିଏଟ୍ସରେ ଚାକିରି ପାଇଲେ | ଚାକିରି ମିଳିବା ପରେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଟ୍ରାକରେ ଆସିବାକୁ ଲାଗିଲା, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ମନରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ମିଳିଲାନାହିଁ | ତାଙ୍କ ଭିତରେ କିଛି ବଡ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ଥିଲା | ଏହି କାରଣରୁ ସେ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ କଲେ |

ମନମୁତାବକ କାମ ନ ପାଇବା ପରେ ୨୦୦୩ ରେ ସେ ଭାରତ ଫେରିଥିଲେ | ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଅନେକ ଲୋକ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ମୁସ୍ତାଫା ତାଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ | ସେ ସବୁବେଳେ କିଛି ନୂଆ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ରେଡି ଟୁ ଇଟ ଫୁଡ ଆଇଟମସ ବିକ୍ରି କରିବାର ଆଇଡ଼ିଆ ଆସିଲା | ଏହାର ଆରମ୍ଭ ସେ ଏକ ସ୍କୁଟରରେ ଇଟିଲି ଦୋସା ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି କରି କରିଥିଲେ | ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ସେ ୫୦୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଚାଉଳରୁ ୧୫,୦୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଇଟିଲିର ମିଶ୍ରଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ | ସେ କେବଳ ୫୦୦୦୦ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରି ୨୦୦୫ ରେ କମ୍ପାନୀ ‘ଆଇଡି ଫ୍ରେଶ’ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ତେବେ ଏହି କମ୍ପାନୀର ଅଫିସିଆଲ ଆରମ୍ଭ ୨୦୧୦ ରୁ ବୋଲି କୁହାଯାଏ |

କୁହାଯାଉଛି ଯେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର କାରବାର ସହିତ ‘ଆଇଡି ଫ୍ରେସ’ କମ୍ପାନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ‘ରେଡି ଟୁ ଇଟ’ ଫୁଡ ଆଇଟମସ ବିକ୍ରି କରେ |ଏହି କମ୍ପାନୀର ଇଟିଲି, ଦୋସା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ରେଡି ଟୁ ଇଟ ବେଟର ଅନେକ ଫୁଡ ମଲ୍ ଏବଂ ଦୋକାନରେ ମିଳିଥାଏ | ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ମୁସ୍ତାଫାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ମାତ୍ର ୧୦୦ ପ୍ୟାକେଟ ବିକ୍ରି କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଦିନକୁ ୫୦୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପ୍ୟାକେଟ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି | ଏହି କମ୍ପାନୀ ମାଧ୍ୟମରେ ମୁସ୍ତାଫା ୬୫୦ ଲୋକଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି | ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ଯୋଗାଇବା ଉପରେ ଅଧିକ ଫୋକସ କରିଥାଏ |

୨୦୧୫-୨୦୧୬ ରେ ପିସି ମୁସ୍ତାଫାଙ୍କ କମ୍ପାନୀର ବାର୍ଷିକ କାରବାର ୧୦୦ କୋଟି ଥିଲା | ସେହିପରି ୨୦୧୭-୧୦୧୮ ମସିହାରେ ଏହା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୧୮୨ କୋଟି ଏବଂ ୨୦୧୯-୨୦୨୦ ରେ ୩୫୦-୪୦୦ କୋଟିରେ ଯାଇ ପହଞ୍ଚିଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ୪୮ ବର୍ଷୀୟ ମୁସ୍ତାଫା ଭାରତ ପରେ ଦୁବାଇରେ ମଧ୍ୟ ନିଜର କମ୍ପାନୀକୁ ଫେମସ କରିବାର ପ୍ଲାନ କରୁଛନ୍ତି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *