ଚାଇନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା ଉପରେ ଝୁଲି କି ଚାଲୁଥିବା ଟ୍ରେନ, ଭିଡିଓ ହେଲା ଭାଇରଲ

ଚୀନ ୨୦୦ କିଲୋମିଟର ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟା ବେଗରେ ଚାଲୁଥିବା ହାଇ ସ୍ପିଡ ବୁଲେଟ ଟ୍ରେନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପରେ ଅଟୋନମସ ‘ସ୍କାଇ ଟ୍ରେନ’ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି | ବିଶେଷ କଥା ଏହା ଯେ ଚୀନର ଟ୍ରାନ୍ସପେରେଣ୍ଟ ବ୍ରିଜ ପରି ଏହି ଟ୍ରେନର କୋଚ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରାନ୍ସପେରେଣ୍ଟ ଅଟେ | ଅର୍ଥାତ୍ ଏହି ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ସମୟରେ ଯାତ୍ରୀମାନେ ସାରା ସହରର ଆକର୍ଷଣୀୟ ଦୃଶ୍ୟକୁ ଦେଖି ପ୍ରଶଂସା କରିପାରିବେ | ଏହି ଟ୍ରେନର ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି, ଯାହାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୫୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଥର ଦେଖାଗଲାଣି |

ସ୍କାଏ ଟ୍ରେନ Dayi Air-rail ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର ଏକ ଅଂଶ ଅଟେ, ଯାହା ବିଲକୁଲ ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଦି ସସପେନ୍ସନ ରେଲୱେ ଉପରେ ଆଧାରିତ, ଅର୍ଥାତ ଏହି ଟ୍ରେନ ମାଟି ଉପରେ ନୁହେଁ ବରଂ ପବନରେ ବିଛା ଯାଇଥିବା ରେଳ ଲାଇନରେ ଝୁଲି ଆଗକୁ ବଢିବ | ୱେବସାଇଟ CGTN ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁନ ୨୬ ରେ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଚୀନର ଚେଙ୍ଗଡୁରେ ବ୍ୟାଟେରୀରେ ଚାଲୁଥିବା ସ୍କାଇ ଟ୍ରେନ ଚାଲୁଥିବାର ଭିଡିଓ ସେୟାର କରାଯାଇଥିଲା |

ଗ୍ଲୋବାଲ ନ୍ୟୁଜ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ମେଟ୍ରୋ କିମ୍ବା ସାଧାରଣ ରେଳଠାରୁ ଅଲଗା ଅଟେ, ଯାହା ସହରର ମୁଖ୍ୟ ଜନସାଧାରଣ ପରିବହନ ମୋଡ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ | ଏହା ସହିତ ଏହା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ସଂଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ କାମ କରିବ |

CGTN ଦ୍ୱାରା ସେୟାର କରାଯାଇଥିବା ସ୍କାଇ ଟ୍ରେନର ଏକ ଭିଡିଓ ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ୫୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକଥର ଦେଖାଗଲାଣି | ଏହି ଭିଡିଓ ଦେଖିବା ପରେ ଲୋକମାନେ ସ୍କାଇ ଟ୍ରେନକୁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛନ୍ତି | ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କମେଣ୍ଟ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଉଦ୍ଭାବନ ଅଟେ |

ସ୍କାଇ ଟ୍ରେନର ବିଶେଷତ୍ୱ ଏହା ଯେ ଏହାର କୋଚର ଝରକା ଗୁଡିକ ଏବଂ ଫର୍ଶ କାଚର ଅଟେ, ଯେଉଁଥିରେ ଯାତ୍ରୀ ୨୭୦ ଡିଗ୍ରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟ୍ରେନର ଦୃଶ୍ୟ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଟ୍ରେନର ଆଉ ଏକ ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ଯେ ଟ୍ରେନର କୋଚଗୁଡିକୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଜଏଣ୍ଟ ପଣ୍ଡାର ଆକାର ଦିଆଯାଇଛି |

ଟ୍ରେନର ସ୍ପିଡ଼ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଏହି ଟ୍ରେନର ଗତି ୮୦ କିଲୋମିଟର/ଘଣ୍ଟା ଅଟେ, ଯାହା ଥରକେ ଅଧିକତମ ୧୨୦ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ଗନ୍ତବ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇପାରିବ | ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟକୁ ଏହି ବର୍ଷର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପୁରା କରିବାପାଇଁ ଲକ୍ଷ ରଖାଯାଇଛି |

ଏହି ସ୍କାଇ ଟ୍ରେନକୁ ତିଆରି କରିଥିବା ଝୋଂଗଟାଙ୍ଗ ଏୟାର ରେଳର ଡେପୁଟି ଜେନେରାଲ ଡ଼ାଇରେକ୍ଟର ଝୋଂଗ ମୀନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନ୍ୟୁ ଜେନେରେସନର ଏହି ଟ୍ରେନର ଓଜନ ପ୍ରାୟ ୨.୫ ଟନ ଅଟେ, ଯାହା ପାରମ୍ପରିକ ଟ୍ରେନଗୁଡିକ ତୁଳନାରେ ଅଧା ଟନ କମ ଅଟେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published.