ଉଡୁଥିବା କାର ରଚିଲା ଇତିହାସ,ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ

ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ ଉଡୁଥିବା କାର, ଯାହା ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୬୦ କିଲୋମିଟର ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ଉଡିଥାଏ, ତାକୁ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାରେ ଫେଡେରାଲ ଆଭିଏସନ ଅଥରିଟି (ଏଫଏଏ) ଦ୍ୱାରା ‘ଟେକ ଅଫ’ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା |

ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଟେରାଫୁଗିଆ ଟ୍ରାଞ୍ଜିସନକୁ ଏଫଏଏରୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଲାଇଟ-ସ୍ପୋର୍ଟ ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ ଏୟାର ବାର୍ଥନେସ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ମିଳିଛି | ଏହି ଯାନ ବାସ୍ତବରେ ଏକ ହାଲୁକା ଓ ସଡ଼କ ଯୋଗ୍ୟ ବିମାନ ଅଟେ, ଯାହା ୨୦୦୬ ରୁ ଟେରାଫୁଗିଆ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ କରାଯାଉଥିଲା |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନ୍ୟ ଏକ ପ୍ରୋଟୋଟାଇପ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ କାର, ଯାହାକୁ ଜଣେ ପ୍ରଫେସର ତିଆରି କରିଥିଲେ, ସେ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ସ୍ଲୋଭାକିଆର ଦୁଇଟି ବିମାନବନ୍ଦର ମଧ୍ୟରେ ନିଜର ପ୍ରଥମ ସଫଳ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ କରିଥିଲା ​​|

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କାର ଜୁନ ୨୮ ରେ ନାଇଟ୍ରା ଏବଂ ବ୍ରାଟିସଲାଭା ମଧ୍ୟରେ ୩୫ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଡିଥିଲା | ଏହା ୧୭୦ କିଲୋମିଟରର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବେଗରେ କ୍ରୁଜ କଲା, ଯାହା ଏହାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଗତିଠାରୁ ୨୦ କିଲୋମିଟର କମ ଅଟେ |

ଏହାକୁ ଏୟାରକାର ନାମ ଦିଆଗଲା, ଏହାକୁ କେଲିନ ଭିଜନର ପ୍ରଫେସର ଷ୍ଟିଫେନ କେଲିନ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ | କାରରେ ବିଏମଡବ୍ଲୁ ଇଞ୍ଜିନ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଏହା ୮,୨୦୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ଉଡିପାରେ | ଏହାକୁ ଏକ ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟରେ ପରିଣତ ହେବାପାଇଁ ମାତ୍ର ୨ ମିନିଟ ୧୫ ସେକେଣ୍ଡ ଲାଗିଥାଏ |

ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ଉଡ଼ାଣ ଶେଷରେ ପ୍ରଫେସର କେଲିନ ଏକ ବଟନ ଦବାଇଲେ ଏବଂ ଯିଏ କି କାରର ଡେଣାକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଲା | ପ୍ରଫେସର କ୍ଳେନ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ କାରରେ ୪୦ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ପରୀକ୍ଷଣ ଉଡ଼ାଣରେ ୧୪୨ ସଫଳ ଲ୍ୟଣ୍ଡିଙ୍ଗ ଦୃଶ୍ୟ ରେକର୍ଡ କରିଛନ୍ତି |

କ୍ଲିନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସୀ ଯେ ତାଙ୍କର ପ୍ରୋଟୋଟାଇପ ସଂକଳ୍ପ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଗକୁ ବଢିବାପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଟେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଗାଡିଟି ସ୍ଥିର ପ୍ରୋପେଲର ଏବଂ ବାଲିଷ୍ଟି ପାରାଚ୍ୟୁଟ ସହିତ 160HP BMW ଇଞ୍ଜିନ ଦ୍ୱାରା ସଜ୍ଜିତ ହୋଇଛି |

କ୍ଲିନ ଏକ 300HP ପ୍ରି-ପ୍ରଡକ୍ସନ ମଡେଲ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ ୟୁରୋପୀୟ ବିମାନ ନିୟାମକଙ୍କଠାରୁ CS-23 ବିମାନ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଗ୍ରହଣ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଟେରାଫୁଗିଆ ଟ୍ରାଞ୍ଜିସନ ଏୟାରକାରଠାରୁ ବହୁତ ଅଲଗା ଅଟେ |

ଏଥିରେ ୨୭ ଫୁଟର ଡେଣା ଅଛି, ଯାହା ଏକ ଛୋଟ ଆକାରରେ ଫୋଲ୍ଡ୍ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଯାହା ସହଜରେ ଏକ ଛୋଟ ଗ୍ୟାରେଜ ଭିତରେ ଫିଟ ହୋଇପାରେ | ରିପୋର୍ଟସ ଅନୁଯାୟୀ, ଗାଡିର ଫୁଲ ଏୟାର ଆଣ୍ଡ ରୋଡ଼ ମଡେଲ ୨୦୨୨ ରେ ରିଲିଜ ହେବାକୁ ଯାଉଛି |

କିନ୍ତୁ ଏଫଏଏରୁ ଅନୁମୋଦନ ପାଇବା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ପାଇଲଟ ଏବଂ ଫ୍ଲାଇଟ ସ୍କୁଲ୍ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇପାରିବ | ତେବେ କାରର ସମସ୍ତ ଅଂଶଗୁଡିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଆଇନଗତ ହେବା ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ବର୍ଷ ଲାଗିପାରେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published.