ଚାଇନା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦେଲେ ବଡ଼ ଚେତାବନୀ : ଚାଇନକୁ ଧମକାଇବାର ସମୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ସରି ଯାଇଛି

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶି ଜିନପିଙ୍ଗ ଚିନି କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ଶତାବ୍ଦୀ ସମାରୋହରେ ଅପମାନିତ ଉପନିବେଶ ଠାରୁ ମହାନ ଶକ୍ତି ପାଇଁ ଚୀନର ‘ଅପରିବର୍ତନୀୟ’ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ସରାହନା କଲେ। ମାଓତସେ ତୁଙ୍ଗଙ୍କ ବିଶାଳ ଚିତ୍ର ପାଖରେ ନିୟନମେନ ସ୍କୋୟାର ପାଖରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇ କହିଲେ କି, ଚୀନକୁ ଧ-ମ-କା-ଇ-ବା-ର ସମୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ଚାଲିଯାଇଛି।

ମାଓ ଶୈଲୀଙ୍କ ଜ୍ୟାକେଟ ପହନେ ଶି କହିଲେ କି, ଚିନି ରାଷ୍ଟ୍ରର ମହାନ କାୟାକଳ୍ପ ଏକ ଅପରିବର୍ତନୀୟ ଐତିହାସିକ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ହିତର ରକ୍ଷା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ସେନା ନିର୍ମାଣ ଜାରି ରଖିବାକୁ ରାଣ ଖାଇଥିଲେ।

1921 ର ଗରମ ଋତୁରେ ମାଓ ଓ ସଂଘାଇ ରେ ମାର୍କସବାଦୀ କ ଲେନିନବାଦୀ ବିଚାରକଙ୍କ ଏକ ସମୂହ ସେହି ପାର୍ଟିର ସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ। ଯିଏକି ସେବେଠାରୁ ଦୁନିଆର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରାଜନୀତିକ ସଂଗଠନ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହୋଇଗଲା।

ଶି ନିଜର ଭାଷଣରେ ତାଳିର ଶବ୍ଦ ମଧ୍ୟରେ କହିଲେ କି, ଚାଇନା ଲୋକମାନେ କୌଣସି ବିଦେଶୀ ଶକ୍ତିକୁ ଆମକୁ ଧମକାଇବା, ଉତ୍ପୀଡ଼ିତ କରିବା ଓ ଗୁଲାମ କରିବାର ଅନୁମତି ଦେବାନାହିଁ। ସେ କହିଲେ, ଯିଏବି ଏମିତି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ ତାକୁ 1.4 ଆରବ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ଚୀନ ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ଷ୍ଟିଲର ଏକ ମହାନ ପ୍ରାଚୀର ସାମ୍ନାରେ ରକ୍ତପାତର ସାମ୍ନା ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ବିଜିଂ ସଡ଼କ ଉପରେ ବିଦେଶୀ ମିଡ଼ିଆଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାପାଇଁ ଇଛୁକ ଲୋକମାନଙ୍କ ତରଫରୁ ପାର୍ଟିର ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଥିଲା। ବେଇହଙ୍ଗ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟର 19 ବର୍ଷୀୟ ଛାତ୍ର ଲି ଲୁହାଓ ସମାରୋହରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଦେବା ସମୟରେ କହିଥିଲେ,” ଆମକୁ ପାର୍ଟି ଆଉ ମାତୃଭୂମିକୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ।”

42 ବର୍ଷୀୟ ୱାଙ୍ଗ ଉପମାନର ଏକ ବ୍ୟକ୍ତି କହିଥିଲେ, “ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ଏକ ଛୋଟ ପିଲା ଥିଲି, ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାତିରେ ବିଜୁଳି କମିଯାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସଡ଼କ ବିଜୁଳିରେ ଭରି ଯାଇଛି।ଖାଇବା, କପଡ଼ା,ଶିକ୍ଷା ଯାତାୟାତ ସବୁ ବହୁତ ବଢିଆ ଅଟେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *