ଆଜିଠାରୁ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଆସିବ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଠାରୁ ନେଇ କାର ମଧ୍ୟ ହେବ ମହଙ୍ଗା

ଆଜି ଅର୍ଥାତ ଜୁଲାଇ ୧ ଠାରୁ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ନୁହେଁ ବରଂ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଆସିବ | ଅଧିକାଂଶ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆପଣଙ୍କ ପକେଟରେ ବୋଝ ବଢାଇବ | ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ମହଙ୍ଗା ହେବା ସହିତ କାର ଏବଂ ବାଇକ କିଣିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଏହାସହିତ LPG ର ନୂତନ ମୂଲ୍ୟର ଘୋଷଣା ମଧ୍ୟ ଆଜି ହିଁ ହେବ | ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ସବୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଦେଖିନେବା ଏବଂ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିନିଅନ୍ତୁ |

୧. SBI ର ATMରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପଡିବ ମହଙ୍ଗା :-

State Bank Of India ନିଜର ଅନେକ ଜରୁରୀ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି, ଯାହା ଆଜିଠାରୁ ଲାଗୁ ହେବ | ଯାହା ପରେ ATMରୁ Cash Withdrawal ମହଙ୍ଗା ପଡିବ | ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ନିଜର ATM ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବାର ନିୟମରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି | ଏସବିଆଇ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଚାରିଥରରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଯେଉଁଥିରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଟିଏମ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଟେ | ଚାରିଥର ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନରେ ୧୫ ଟଙ୍କା ଜିଏସ୍ଟି ଦେବାକୁ ପଡିବ | ସମସ୍ତ ନୂତନ ସର୍ଭିସ ଚାର୍ଜ SBI ବେଶିକ ସେଭିଙ୍ଗସ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡିପୋଜିଟ (BSBD) ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଜୁଲାଇ ୧ ତାରିଖ ୨୦୨୧ ଠାରୁ ଲାଗୁ ହେବ |

୨. SBI ର ଚେକବୁକ ହେଲା ମହଙ୍ଗା :-

SBI ୧୦ଟି ଚେକବୁକ ପାଇଁ BSBD ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କଠାରୁ କୌଣସି ଚାର୍ଜ ନିଏ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ୧୦ ପରେ ୪୦ ଟଙ୍କା ପ୍ଲସ ଜିଏସ୍ଟି ଚାର୍ଜ କରାଯିବ | ସେହିପରି ୨୫ ଟି ଚେକବୁକ ଉପରେ ୭୫ ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ କରାଯିବ | ଜରୁରୀକାଳୀନ ଚେକ ବୁକ ଉପରେ ୫୦ ଏବଂ ଜିଏସ୍ଟି ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡିବ | ତେବେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନେ ଚେକବୁକ ଉପରେ ନୂତନ ସେବା ଚାର୍ଜରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ | ବ୍ୟାଙ୍କ BSBD ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘର ଏବଂ ନିଜର କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ବ୍ରାଞ୍ଚରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ଉପରେ କୌଣସି ଚାର୍ଜ କରାଯିବ ନାହିଁ |

୩. ସିଣ୍ଡିକେଟ ବ୍ୟାଙ୍କର IFSC କୋଡ ବଦଳିବ :-

ସିଣ୍ଡିକେଟ ବ୍ୟାଙ୍କର IFSC କୋଡ ଆଜିଠାରୁ ବଦଳିଯିବ | ସିଣ୍ଡିକେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀମାନଙ୍କୁ ନୂତନ IFSC କୋଡ଼ ମିଳିବ, କାରଣ ବ୍ୟାଙ୍କର କାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ହୋଇଯାଇଛି | କାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କ ସିଣ୍ଡିକେଟ ବ୍ୟାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କୁ ନୂତନ IFSC କୋଡ ନେବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛି |

୪. IDBI ବ୍ୟାଙ୍କର ସେବା ମହଙ୍ଗା :-

IDBI Bank ଜୁଲାଇ ୧ ତାରିଖଠାରୁ ଅନେକ ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି | ବ୍ୟାଙ୍କ ଚେକ ଲୀଫ ଚାର୍ଜ, ଶେଭିଂ ଆକାଉଣ୍ଟ ଚାର୍ଜ ଏବଂ ଲକର ଚାର୍ଜରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି | ଗ୍ରାହକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାଗଣାରେ ମାତ୍ର ୨୦ ପେଜର ଚେକ ବୁକ ପାଇବେ | ଏହା ପରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚେକ ପାଇଁ ୫ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ | ତେବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ସେଭିଂ ଆକାଉଣ୍ଟ ଅଧୀନରେ ଆସୁଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଫ୍ରିରେ ଚେକ ମିଳିବ |

୫. ଅଧିକ TDS କଟାଯିବ :-

ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ବିଭାଗ ବର୍ତ୍ତମାନ ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ସମୟସୀମା ବୃଦ୍ଧି କରିଛି | ଏଥିରେ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୨୦-୨୧ ର ଚତୁର୍ଥ ତ୍ରୟମାସିକର TDS ଜମା କରିବାର ତାରିଖ ୧୫ ଜୁଲାଇକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି | କିନ୍ତୁ ଯେଉଁମାନେ ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେଉନଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ଉପରେ TDS ଦଣ୍ଡର ଶେଷ ତାରିଖ ଜୁଲାଇ ୧ ରୁ ଲାଗୁ ହେବ | ତାହା ହେଉଛି, ଏପରି ଟିକସଦାତା ଯେଉଁମାନେ ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିଟର୍ଣ୍ଣ (ITR) ଦାଖଲ କରିନାହାଁନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଅଧିକ ଟିଡିଏସ ଆଦାୟ କରାଯିବ | ଏହି ନିୟମ ସେହି କରଦାତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ ଯାହାର ବାର୍ଷିକ TDS ୫୦,୦୦୦ କିମ୍ବା ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ |

୬. LPG ସିଲିଣ୍ଡର ଦାମ ବଦଳିବ :-

ଜୁଲାଇ ୧ ତାରିଖଠାରୁ LPG ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ରିଭାଇସ ହୋଇଥାଏ | ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଜୁନ ମାସରେ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିନାହାଁନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଯେପରି ଭାବେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ମୂଲ୍ୟ ବଢୁଛି, ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ଯେ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ |

୭. ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ଘରକୁ ଆସିବ :-

ଶିକ୍ଷଣ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଉ ଆରଟିଓ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ | ଆପଣ କେବଳ ଘରେ ଅନଲାଇନ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ କରିପାରିବେ | ଟେଷ୍ଟରେ ପାସ ହେବାପରେ ଆପଣ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ଡାଉନଲୋଡ଼ କରି ପ୍ରିଣ୍ଟ ଆଉଟ ବାହାର କରିପାରିବେ |

୮. ମାରୁତି କାରଗୁଡିକ ମହଙ୍ଗା ହେବ :-

ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ମାରୁତି କାର କିଣିବାକୁ ପ୍ଲାନ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ମାସରେ କିଣି ନିଅନ୍ତୁ, କାରଣ ସମସ୍ତ ମାରୁତି କାର ମହଙ୍ଗା ହେବାକୁ ଯାଉଛି | Maruti Suzuki India ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଏହା ଆସନ୍ତା ମାସ ଅର୍ଥାତ ଜୁଲାଇରୁ କାରର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବ | ତେବେ ମାରୁତି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା କହିନାହିଁ ଯେ ମୂଲ୍ୟରେ କେତେ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ |

୯. ହିରୋ ବାଇକ ମଧ୍ୟ ମହଙ୍ଗା ହେବ :-

ଲକ ଡାଉନରେ ଖରାପ ବିକ୍ରୟ ଏବଂ କଞ୍ଚାମାଲ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କାରଣରୁ ଚିନ୍ତାରେ ପଡି ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଟୋ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ନିଜର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରୁଛନ୍ତି | ହିରୋ ମୋଟୋକର୍ପ ନିଜର ମୋଟରସାଇକେଲ ଏବଂ ସ୍କୁଟର ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କରିଛି | କମ୍ପାନୀର ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନର ମୂଲ୍ୟ ଜୁଲାଇ ୧, ୨୦୨୧ ରୁ ୩୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ିଯିବ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *