ବଡ଼ ଖବର : କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଇଟୋମେଗାଲୋ ଭାଇରସର ଆ-କ୍ର-ମ-ଣ, ଏହି ଲକ୍ଷଣକୁ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଅଣଦେଖା

ଯଦି ଆପଣ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ କାରଣ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି | ପ୍ରଥମେ ବ୍ଲାକ, ହ୍ୱାଇଟ ଏବଂ ଗ୍ରୀନ ଫଙ୍ଗସର ବିପଦ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ନୂତନ ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣର ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି | ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦିଲ୍ଲୀର ସାର ଗଙ୍ଗା ରାମ ହସ୍ପିଟାଲରେ କରୋନାର ଚିକିତ୍ସା କରି ସାରିଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାଇଟୋମେଗାଲୋ ଭାଇରସ (CMV) ମିଳିଥିବାର ଖୁଲାସା କରିଛି | ଦେଶରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଭାଇରସର ପାଞ୍ଚ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ଗଙ୍ଗାରାମ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ଏହି ରୋଗୀଙ୍କ ବୟସ ୩୦ ରୁ ୭୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଅଟେ | ଏହି ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ମଇଳାରେ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେବା ପରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି | ତେବେ ଏହି ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ମୃ-ତ୍ୟୁ ବରଣ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ଏହି ସାଇଟୋମେଗାଲୋ ଭାଇରସ ପ୍ରକୃତରେ କ’ଣ ଅଟେ ଏବଂ ଏହାର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ ଅଟେ ?

କଣ ଏହି ସାଇଟୋମେଗାଲୋ ଭାଇରସ ?

ସାଇଟୋମେଗାଲୋ ଭାଇରସ ଏକ ସାଧାରଣ ଭାଇରସ ଅଟେ, ଯାହା ସାଧାରଣତଃ ଶରୀରରେ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ପଡି ରହିଥାଏ | ସିଡିସି ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତିର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ସାଧାରଣତ ଏହି ଭାଇରସକୁ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟିରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଇମ୍ୟୁନିଟି ଦୁର୍ବଳ ଅଟେ ତେବେ ତାଙ୍କର ସାଇଟୋମେଗାଲୋ ଭାଇରସ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢିଯାଏ |

ସାରାଜୀବନ ଶରୀରରେ ରହିଥାଏ ଏହି ଭାଇରସ :-

ସିଡିସି ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକାର ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତି ତିନିଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ଜଣେ ପିଲା ସାଇଟୋମେଗାଲୋ ଭାଇରସ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଛି, ଯେତେବେଳେ କି ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସର ଅର୍ଦ୍ଧେକ ବୟସ୍କଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ CMV ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଛି | ବାସ୍ତବରେ ଥରେ ଯେତେବେଳେ CMV ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରେ ଚାଲିଯାଏ, ତେବେ ସେ ଜୀବନସାରା ସେମିତି ରହିଥାଏ ଏବଂ ପୁଣିଥରେ ସକ୍ରିୟ ହୋଇପାରେ | ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାଇରସର ଗୋଟିଏ ଅଲଗା ଷ୍ଟ୍ରେନ ଦ୍ୱାରା ପୁଣିଥରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରେ |

ସାଇଟୋମେଗାଲୋ ଭାଇରସର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ କ’ଣ ?

ସିଡିସି ଅନୁଯାୟୀ, କିଛି ମାମଲାରେ ସୁସ୍ଥ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ୱାରା ସାମାନ୍ୟ ରୋଗ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜ୍ୱର, ଗଳା କର୍କଶ, ଥକାପଣ ଏବଂ ଗ୍ରନ୍ଥିଗୁଡିକରେ ଫୁଲା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିପାରିବେ | ବେଳେବେଳେ, CMV ମୋନୋନ୍ୟୁକ୍ଲିଓସିସ କିମ୍ବା ହେପାଟାଇଟିସର କାରଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ |

ଏପରି ବ୍ୟାପିପାରେ ଭାଇରସ :-

CMV ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀ ଶରୀରର ତରଳ ପଦାର୍ଥ, ଯେପରି ଲାଳ, ପରିସ୍ରା, ରକ୍ତ, ଲୁହ, ବୀର୍ଯ ଏବଂ ସ୍ତନ୍ୟପାନ ପରି ମାଧ୍ୟମରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟାପିପାରେ | CMV ଜଣେ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ନିମ୍ନଲିଖିତ ଉପାୟରେ ବ୍ୟାପିପାରେ :-

– ଲାଳ କିମ୍ବା ପରିସ୍ରାର ସିଧାସଳଖ ସଂସ୍ପର୍ଶ ଦ୍ୱାରା, ବିଶେଷ ଭାବେ ଶିଶୁ ଏବଂ ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କଠାରୁ

– ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ମାଧ୍ୟମରେ

– ସ୍ତନ୍ୟପାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଶିଶୁମାନଙ୍କଠାରେ

– ପ୍ରତିରୋପିତ ଅଙ୍ଗ ଏବଂ ରକ୍ତଦାନ ମାଧ୍ୟମରେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *