ଆଇପିଏଲର ଦୁଇଟି ନୂଆ ଦଳର ମୂଲ୍ୟ ଆସିଲା ସାମ୍ନାକୁ, ଚେନ୍ନାଇ ଓ ମୁମ୍ବାଇକୁ ମଧ୍ୟ ପଛରେ ପକାଇଦେବେ ଏହି ଦଳ

ଆଇପିଏଲରେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଦୁଇଟି ନୂତନ ଦଳ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ତେଣୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ଟି-୨୦ କ୍ରିକେଟ ଲିଗର ମଜା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଦୁଇଟି ନୂତନ ଦଳ ଯୋଡିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ଯାହାକି ଆଇପିଏଲକୁ ୧୦ଟି ଦଳ ବିଶିଷ୍ଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ପରିଣତ କରିବ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଦୁଇଟି ନୂତନ ଦଳର ମୂଲ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେଇପାରେ।

ଆଇପିଏଲରେ ଦୁଇଟି ନୂତନ ଦଳ ରହିବେ:-

ସାରା ଦୁନିଆର ନଜର ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୨ ସିଜିନରେ ଅଛି। କ୍ରିକବଜଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିସିସିଆଇ ଆଇପିଏଲ ୧୪ର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପୂର୍ବରୁ ବିସିସିଆଇ ଦୁଇଟି ଦଳ ସାମିଲ କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁଲାଇରେ ଦୁଇଟି ନୂତନ ଦଳ ଯୋଗ କରାଯାଇପାରେ। ଅନ୍ୟ ଆଗ୍ରହୀ ଦଳମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ କିଛି ସୂଚନା ଅଛିକି ଅନ୍ତିମ ମୂଲ୍ୟ କ’ଣ ହୋଇପାରେ।

ଉଭୟ ଦଳର ମୂଲ୍ୟ ବହୁତ ଅଧିକ ହେବ:-

ଆଇପିଏଲରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ୮ଟି ଦଳ ମଧ୍ୟରୁ ସିଏସକେ, ମୁମ୍ବାଇ, କେକେଆର ଏବଂ ଆରସିବିର ଏହି ୪ଟି ମହଙ୍ଗା ଦଳ ଅଛି। ମୁମ୍ବାଇର ମୂଲ୍ୟ ୨୭୦୦ ରୁ ୨୮୦୦ କୋଟି ହୋଇଥିବାବେଳେ ସିଏସକେର ମୂଲ୍ୟ ୨୨୦୦ ରୁ ୨୩୦୦ କୋଟି ଅଟେ। କ୍ରିକବଜ ଅନୁଯାୟୀ, ନୂତନ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜର ମୂଳ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୨୫୦ ମିଲିୟନ ଡଲାର କିମ୍ବା ପ୍ରାୟ ୧୮୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇପାରେ। ଯେତେବେଳେକି, ସେମାନଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ମୂଲ୍ୟ ୨୨୦୦-୨୯୦୦ କୋଟି ମଧ୍ୟରେ ହେବ।

ଆକର୍ଷଣୀୟ ହେବ ଆଇପିଏଲ:-

ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁଯେ, ୨୦୧୪ ଠାରୁ, ଟି-୨୦ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ କେବଳ ଆଠଟି ଦଳ ସହିତ ଖେଳାଯାଉଛି। ତାହା ଦେଖିବା ମଜାଦାର ହେବଯେ, ନୂତନ ଦଳ ଯୋଡିବାର ଫଳାଫଳ କ’ଣ ହେବ। ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୨ରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ ନିଲାମ ହେବ, ଯେଉଁଥିରେ ଦଳଗୁଡିକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଉନ୍ନତିର ସମୟ ଦେଇ ଗତି କରିବାକୁ ପଡିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ, ବିସିସିଆଇର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଚଳିତ ବର୍ଷର ଆଇପିଏଲ ସିଜିନର ମ୍ୟାଚ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ହେବ। ୟୁଏଇରେ ଆଇପିଏଲର ମୋଟ ୩୧ ଟି ମ୍ୟାଚ ଖେଳାଯିବ। କରୋନା କାରଣରୁ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ମେ ମାସରେ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତମାନ ଏହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *