ଦିନଥିଲା ଖାଇବାପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପାଖରେ ପଇସା ନଥିଲା, ପରେ ଠିଆ କରିଦେଲେ ପେଟିଏମ ଭଳି ବଡ଼ କମ୍ପାନୀ,ଜାଣନ୍ତୁ ବିଜୟଙ୍କ ସଫଳତାର କାହାଣୀ

ପେଟିଏମ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଡିଜିଟାଲ କାରବାରର ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଅଟେ | ଏହା ତ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ପେଟିଏମ କମ୍ପାନୀ ୨୦୨୧ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପବ୍ଲିକ ହୋଇଯିବ | କମ୍ପାନୀ ଅକ୍ଟୋବର-ଡିସେମ୍ବର ତିନିମାସରେ ପ୍ରାୟ ୨୨ ହଜାର କୋଟିର ଆଇପିଓ ଲଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି | ତେବେ ଯଦି ଲଂଚିଙ୍ଗ ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ଭାରତର ସବୁଠୁ ବଡ ଆଇପିଓ ହେବ | ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଗୋଟିଏ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ନିଜର ଷ୍ଟକ କିମ୍ବା ସେୟାରକୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଜାରି କରେ, ସେତେବେଳେ ଏହାକୁ ‘ଇନିଷିୟଲ ପବ୍ଲିକ ଅଫରିଙ୍ଗସ’ ଅର୍ଥାତ IPO କୁହାଯାଏ |

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଜି ଆମେ ପେଟିଏମର ବିଜନେସ କିମ୍ବା ଏହାର ଆଗାମୀ ଆଇପିଓ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉନାହୁଁ ବରଂ ଆମେ ବିଜୟ ଶେଖରଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦର୍ଶନ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ | ଯାହା ତାଙ୍କୁ ଏତେ ବଡ଼ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ମାଲିକ କଲା | କଣ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି ବିଜୟ ଶେଖର ଶର୍ମାଙ୍କ ଜୀବନୀ ? ନାହିଁ ନା! ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ପ୍ରକୃତରେ କେତେ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ନିଷ୍ଠା ପରେ ସେ ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି |

ଦିନ ଥିଲା ବିଜୟ ଶେଖର ଶର୍ମାଙ୍କ ପାଖରେ ଖାଇବାକୁ ଟଙ୍କା ନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଆଜି ସେ ଦେଶର ସବୁଠୁ ବଡ ଆଇପିଓ ଲଞ୍ଚ କରିବାର ସ୍ଥିତିରେ ଅଛନ୍ତି | ତେବେ ଏପରି ତ ହୋଇନଥିବ ଯେ ଶର୍ମା କିଛି ଯାଦୁ ବାଡ଼ି ବୁଲାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ରାତାରାତି ଘଟିଗଲା | ବରଂ ଏହା ବିଜୟ ଶେଖର ଶର୍ମାଙ୍କ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ବଡ଼ ଚିନ୍ତାଧାରା ଏହା ପଛରେ ଅଛି | ଯାହାର ବଳରେ ସେ ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି |

ବିଜୟ ଶେଖରଙ୍କ ଜନ୍ମ ଜୁନ ୭ ତାରିଖ ୧୯୯୮ ରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଆଲିଗଡରେ ଏକ ବ୍ରାହ୍ମଣ ପରିବାରରେ ହୋଇଥିଲା, ସୁଲୋମ ପ୍ରକାଶ ଏବଂ ଆଶା ଶର୍ମାଙ୍କ ଚାରି ସନ୍ତାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସେ ତୃତୀୟ ଥିଲେ | ତାଙ୍କ ବାପା ସୁଲୋମ ପ୍ରକାଶ ଜଣେ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ତାଙ୍କ ମାଆ ଜଣେ ଗୃହିଣୀ ଥିଲେ |

ପେଟିଏମର ଫାଉଣ୍ଡର ବିଜୟ ଶେଖର ଶର୍ମାଙ୍କ ଘର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ସେ ସେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଆଲିଗଡରେ ରୁହନ୍ତି | ତାଙ୍କ ବାପା ଜଣେ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକ ଥିଲେ | ଦ୍ୱାଦଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ହିନ୍ଦୀ ମିଡିୟମରେ ପଢିଥିଲେ | ଗ୍ରାଜୁଏସନ ପାଇଁ ସେ ଦିଲ୍ଲୀ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କଲେଜକୁ ଚାଲିଗଲେ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଷୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ କଲେ | ୧୯୯୭ ମସିହାରେ କଲେଜ ଅଧ୍ୟୟନ ସମୟରେ ସେ ଏକ ୱେବସାଇଟ ଇଣ୍ଡିଆ ସାଇଟ ଡଟ ନେଟ(Indiasite.net )ର ସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହିଁ ଅନେକ ଲକ୍ଷରେ ବିକ୍ରି କରିଥିଲେ | ଏହିଠାରୁ ହିଁ ତାଙ୍କର ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ଏହା ତାଙ୍କ ଜୀବନର ଏକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଦିଗ ହୋଇଗଲା ଯେ ସେ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କଲେ ଏବଂ ଏକାଥରକେ ସକ୍ସେସ ହୋଇଗଲେ |

ବିଜୟ ଶେଖର ଶର୍ମାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏପରି ଏକ ସମୟ ମଧ୍ୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସେ ଖାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ କଷ୍ଟ କରୁଥିଲେ | ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରେ ତାଙ୍କ ପେଟ ଭରି ହୋଇଯାଉ, ସେ ସମୟରେ ଏହା ହିଁ ତାଙ୍କର ସବୁକିଛି ଥିଲା | ଏଥିପାଇଁ ସେ ପ୍ରାୟତ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ପାଖକୁ କିଛି ବାହାନା କରି ପହଂଚି ଯାଉଥିଲେ, ଯେପରିକି ଖାଇବା ମିଳିପାରିବ | ଏହି ସବୁ ଅସୁବିଧା ସତ୍ତ୍ୱେ ବିଜୟ ତାଙ୍କ ଯୁଦ୍ଧରେ ଜୋରଦାର ଲଢେଇ କରିଥିଲେ ଏବଂ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି ଆଜି ସେ ଏକ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଏକ କମ୍ପାନୀକୁ ଠିଆ କରି ଦେଇଛନ୍ତି | ବିଜୟ ଶେଖର ଶର୍ମାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଖୁବ କମ ଲୋକ ଜାଣିଥିବେ କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ପୁଣି ଥରେ ଖବରକାଗଜର ହେଡଲାଇନରେ ଅଛନ୍ତି, କାରଣ ସେ ୟସ ବ୍ୟାଙ୍କ କିଣିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛନ୍ତି |

ଫୋର୍ବସ ମ୍ୟାଗେଜିନ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଜୟ ଶେଖର ଶର୍ମା, ଯିଏକି କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ହେତୁ ମାଟିରୁ ଆକାଶକୁ ଉଡିଛନ୍ତି | ସେ ଆଜି ୧୮,୪୬୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି | ବିଜୟ ଶେଖର ଶର୍ମାଙ୍କ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଏ ଯେ ଦୁନିଆରେ ମୋବାଇଲ ୱାଲେଟର ଟ୍ରେଣ୍ଡକୁ ଆଣିବାରେ ତାଙ୍କର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *