ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଟିକା ନେଇ ପାରିବେ ,ଏହାକୁ ନେଇ ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ କଲେ

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛି | ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ, ଉପଲବ୍ଧ COVID-19 ଟିକା ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟେ | ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କ ପରି ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ COVID-19 ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ କରୋନା ଟିକା ନେଇପାରିବେ |

CoWIN ପୋର୍ଟାଲରେ କରନ୍ତୁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ :-

ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସମସ୍ତ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ସବୁ ଲୋକମାନଙ୍କ ପରି CoWIN ପୋର୍ଟାଲରେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ପରେ ସେମାନେ ନିଜକୁ COVID-19 ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ରେଜିଷ୍ଟର କରିପାରିବେ | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା ବିଷୟରେ ଲଗାତାର ଭାବରେ ଅବଗତ କରାଯାଉଛି | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ତରଫରୁ ଲଗାତାର ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ସନ୍ଦେହକୁ ସମାଧାନ କରାଯାଉଛି | ଏହି କ୍ରମରେ, ଡେଲିଭରି ପରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା ନେବାକୁ ଅପେକ୍ଷା ନକରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି, ଅର୍ଥାତ ମହିଳାମାନେ ଡେଲିଭରି ପରେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ କରୋନା ଟିକା ନେଇପାରିବେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ଟୀକା ନେଇପାରିବେ |

ଟୀକାକରଣରେ ଆଉ ଏକ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି ହେଲା :-

ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ କରୋନା ଟୀକାକରଣରେ ଆଉ ଏକ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାରା ଦେଶରେ ୩୨.୮୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ ଦିଆଯାଇଛି | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ (ଜୁନ ୨୮, ୨୦୨୧) ୪୮.୦୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଥିଲା | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଯଦି ଆମେ ୧୮ ରୁ ୪୪ ବର୍ଷର ବୟସ ବର୍ଗ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା, ତେବେ ୮.୯୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା | ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନର ୧୬୪ ତମ ଦିନ ସାରିଛି |

ଦିଲ୍ଲୀରେ ଦୁଇ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ ଦିଆଗଲା :-

ସେହିପରି ଦିଲ୍ଲୀରେ ସୋମବାର ଦିନ ଦୁଇ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ କୋଭିଡ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା | ଗତ ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଟୀକାକରଣ ସଂଖ୍ୟା ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ମାର୍କ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି | କେନ୍ଦ୍ରର କୋଭିନ ପୋର୍ଟାଲ ଅନୁଯାୟୀ ସୋମବାର ଦିନ ୨.୦୨ ଲକ୍ଷ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଶନିବାର ଦିନ ୨.୦୭ ଲକ୍ଷ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି | ସରକାରୀ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ବନ୍ଦ ଥିବାରୁ ରବିବାର ଦିନ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ କେବଳ ୯,୫୬୩ ଡୋଜ ଦିଆଯାଇଥିଲା | ଜାନୁଆରୀ ୧୬ ରେ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଦିନଠାରୁ ୭୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ୧୭ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଉଭୟ ଡୋଜ ପାଇଛନ୍ତି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published.