କରୋନା ଟିକା ନେବାମାତ୍ରେ ଫାଟିବାକୁ ଲାଗିଲା ଝିଅଟିର ଶିରା, ରିଆକ୍ସନ ପରେ ଶରୀର ଭିତରୁ ବାହାରିବାକୁ ଲାଗିଲା ର-କ୍ତ

କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଗତ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ସାରା ଦୁନିଆ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି | ଅନେକ ଦେଶରେ ଏତେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ​​ଯେ ଶବ ଗଦା ତିଆରି ହୋଇଯାଇଥିଲା | ଏହା ପରେ ଅନେକ ଦେଶ ଭାଇରସ ସହିତ ଲ-ଢ଼ି-ବା ପାଇଁ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ | ତେବେ ଏହି ଟିକାକୁ ଅନେକ ଟ୍ରାଏଲ ପରେ ହିଁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଟୀକାକରଣ ପରେ ରିଆକ୍ସନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି | ଏଥିରେ କିଛି ଲୋକ ଜ୍ୱରରେ ପୀ-ଡି-ତ ହେଉଥିବାବେଳେ ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କଠାରେ ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଛି |

ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଲଣ୍ଡନରେ ରହୁଥିବା ୧୯ ବର୍ଷୀୟ କର୍ଟନିଙ୍କୁ ଟିକା ପରେ ବହୁତ ଭୟଙ୍କର ରିଆକ୍ସନର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଲା | ଟୀକାକରଣର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଏକ ମାସ ପରେ ସେ ହ୍ୱିଲ ଚେୟାରରୁ ଉଠିପାରିଲେ ନାହିଁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ କର୍ଟନିଙ୍କୁ ଚାଲିବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି | ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଅଳ୍ପ ସମୟ ପରେ କର୍ଟନିଙ୍କ ଗୋଡରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲା | ଏହା ପରେ ତାଙ୍କ ପାଦର ଶିରା ବହୁତ ଗଭୀର ଦେଖାଯିବାକୁ ଲାଗିଲା | ଯେତେବେଳେ କର୍ଟନି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କଲେ, ସେତେବେଳେ ଜଣାପଡିଲା ଯେ ତାଙ୍କ ଗୋଡରେ ଥିବା ଶିରା ଭିତରୁ ଫାଟି ଯାଇଛି | ତାଙ୍କୁ ଚାରି ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଟ ହେବାକୁ ପଡିଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ କର୍ଟନି ଏହି ରିଆକ୍ସନ ବିଷୟରେ ଫେସବୁକରେ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି |

ଭିତରୁ ବାହାରୁଥିଲା ର-କ୍ତ :-

କର୍ଟନି ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଟିକା ପରେ ହେଉଥିବା ଆଲର୍ଜି ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ | ସେ ଫେସବୁକରେ ନିଜର କଣ୍ଡିସନକୁ ଲୋକଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେ ଠିକ ସମୟରେ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଆସିନଥାନ୍ତେ, ତେବେ ଏହାର ପରିଣାମ ଭୟଙ୍କର ହୋଇଥାନ୍ତା | ବୋଧହୁଏ ତାଙ୍କୁ ଗୋଡ କାଟିବାକୁ ପଡିଥାନ୍ତା | ତାଙ୍କ ଚର୍ମ ଭିତରୁ ଶିରା ଫାଟି ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେଉଥିଲା | ତାଙ୍କର ପୁରା ଗୋଡ ନୀଳ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ଏପରି ଅବସ୍ଥା ତାଙ୍କ ବାହୁ ଏବଂ ପିଠିରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଥିଲା | ଶିରା ଫାଟିଯିବା ହେତୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ର-କ୍ତ-ସ୍ରା-ବ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା |

ଲୋକଙ୍କୁ କଲେ ସତର୍କ :-

କର୍ଟନି ନିଜ ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା ଆଲର୍ଜି ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି | ତାଙ୍କ ପୋଷ୍ଟରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୩ ଶହରୁ ଅଧିକ ଲୋକ କମେଣ୍ଟ କରିଛନ୍ତି | କମେଣ୍ଟ ବକ୍ସରେ ଏପରି ଅନେକ ଲୋକ ଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ଏହିପରି ରିଆକ୍ସନ ହୋଇଥିବାର ଲେଖିଥିଲେ | କର୍ଟନି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଗତ ଦୁଇ ମାସ ଧରି ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି | ଏଥିରୁ ଏକ ମାସ ତ ସେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ହିଁ ଆଡମିଟ ଥିଲେ | ଏହା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଚାଲିବାକୁ ଶିଖୁଛନ୍ତି | କୋଭିଡ ଟିକା ପରେ ହୋଇଥିବା ଆଲର୍ଜି ଭଳି ଅନେକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ଅନେକ ଲୋକ ଗୁରୁତର ପରିଣାମ ଭୋଗୁଛନ୍ତି | ତଥାପି ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ଟୀକାକୁ ଭୟ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ | ସମସ୍ତଙ୍କ ଶରୀର ଟିକା କାରଣରୁ ଅଲଗା ଅଲଗା ରିଆକ୍ସନ କରୁଛି | ଏହି ସମୟରେ କରୋନାକୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଟୀକାକରଣ ହିଁ ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ ଅଟେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *