ଏକ ବର୍ଷର ଝିଅ ଲଟେରୀରେ ଜିତିଲା ୧୬ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଔଷଧ, ହେଲା ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ଆଉ ବଞ୍ଚିଗଲା ଜୀ-ବ-ନ

ଲଟେରୀ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିବା ଭାଗ୍ୟର କବାଟକୁ ଖୋଲିଦିଏ | କୋୟମ୍ବଟୁରରେ ମାତ୍ର ଏକ ବର୍ଷର ଝିଅ ୧୬ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଔଷଧ ଲଟେରୀରେ ଜିତିଛି | ଏହାର ଦାବି ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ତରଫରୁ କରାଯାଇଛି |

ଜେନବ ନାମକ ଏହି ଏକ ବର୍ଷର ଝିଅ ମେରୁଦଣ୍ଡର ମାଂସପେଶୀ ଆଟ୍ରୋଫି ନାମକ ଏକ ବିରଳ ଜେନେଟିକ ରୋଗ ସହିତ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ରୋଗରେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଜିନ ଥେରେପି ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ |

ଏହି ବିରଳ ରୋଗ ମଣିଷଠାରେ ମାଂସପେଶୀ ନଷ୍ଟର କାରଣ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ବୟସ ସହିତ ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡିଯାଏ | ଜେନବଙ୍କ ବାପାମା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଔଷଧର ଗୋଟିଏ ଡୋଜ ପାଇବା ପାଇଁ ଟଙ୍କା ଯୋଗାଡ଼ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ | ଔଷଧର ମୂଲ୍ୟ ୧୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅଟେ |

ସେହି ଔଷଧର ନାମ ହେଉଛି ଜୋଲଗେନ୍ସମା | ଜେନବଙ୍କ ବାପା ଅବଦୁଲ୍ଲା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ନିଜ ପିଲାର ନାମ SMA ରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରାଇଲେ, ଯାହା ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରୁଥିବା ଏକ ସଂସ୍ଥା ଅଟେ | SMA ଏପରି ବିରଳ ରୋଗ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

ଅବଦୁଲ୍ଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଆୟେଶା ଏପରିକି ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଏବଂ ଅନେକ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିଜ ଝିଅର ଜୀବନକୁ ବଞ୍ଚାଇବାପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ | ଏହି ଦମ୍ପତି ୨୦୧୮ ରେ ନିଜର ପ୍ରଥମ ପିଲାକୁ ହରାଇ ଦେଇଥିଲେ |

ଶନିବାର ଦିନ ଏକ ଫୋନ କଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଅବଦୁଲ୍ଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏକ ଚମତ୍କାର ହେଲା | ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କୁ ସୂଚନା ମିଳିଲା ଯେ ଟଙ୍କା ଝିଅ ଅନ୍ୟ ତିନି ପିଲାଙ୍କ ସହ ଲକି ଡ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ୧୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଔଷଧ ଜିତିଛନ୍ତି |

ଜେନବଙ୍କ ଜୋଲଗେନ୍ସମା ଔଷଧ ସହିତ ଶନିବାର ଦିନ ୩ଟା ୩୦ ମିନିଟରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଶ୍ରୀ ଗଙ୍ଗା ରାମ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ ହେଲା, ଯାହାକି ୪୫ ମିନିଟ ସମୟ ଧରି ଚାଲିଥିଲା |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *