ପ୍ରକୃତରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ କାହିଁକି ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ କଫିନ ଉପରୁ ନେଇଥିଲେ ଗୋଟିଏ ଫୁଲମାଳ ? ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରାa କାହାଣୀ

ହୁଏତ ଗାନ୍ଧୀ-ନେହେରୁ ପରିବାର ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନତା ହେବା ପରଠାରୁ ଲଗାତାର ରାଜନୀତିରେ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏପରି ଏକ ସମୟ ମଧ୍ୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ କି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଏହା ଚାହୁଁନଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଅର୍ଥାତ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ରାଜନୀତିରେ ସକ୍ରିୟ ରୁହନ୍ତୁ | ଆଜ୍ଞା ହଁ, ହୁଏତ ଏହି କଥା ବହୁତ କମ ଲୋକ ଜାଣିଥିବେ, କିନ୍ତୁ ଏହି କଥା ସତ ଅଟେ ଯେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ନିଜେ କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ରାଜନୀତି କରିବାକୁ ଚାହୁଁନଥିଲେ | ଏହାର ପଛରେ ଯାହାବି କାରଣ ଠାରୁ ନା କାହିଁକି, କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ କାରଣ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ହତ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଅଟେ | ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ହ-ତ୍ୟା ପରେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯିବାପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ହ-ତ୍ୟା କରାଗଲା |

ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ନିଜ ଆଖି ସାମ୍ନାରେ ପ୍ରଥମେ ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀ, ତାପରେ ଶାଶୁ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ଶେଷରେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ ଦେଖିଥିଲେ | ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା କୌଣସି ଗଭୀର ଆଘାତ ଠାରୁ କମ ନଥିଲା | ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ ପରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ବିଲକୁଲ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ କଫିନରୁ ଶେଷରେ ଗୋଟିଏ ମୋଙ୍ଗେରେ ଫୁଲମାଳ ଉଠାଇ ନେଇଥିଲେ | କଣ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଏପରି କାହିଁକି କରିଥିଲେ ? ଯଦି ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ |

ଆପଣମାନେ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ମାଡ୍ରାସରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ ଘଟିଛି, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଚିତ୍କାରରେ ପୁରା ପିଏମ ହାଉସ କମ୍ପି ଉଠିଥିଲା | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ତାଙ୍କର ‘ଆଜ୍‌ମା’ ମଧ୍ୟ ବାହାରି ପଡିଥିଲା | ସେ ତାଙ୍କ ଅସୁସ୍ଥତାକୁ ଅଣଦେଖା କଲେ ଏବଂ ରାଜୀବଙ୍କ ଶେଷ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଗଲେ | ସେତେବେଳେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୧୯ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସେ ମାଙ୍କୁ ସମ୍ଭାଳିଲେ ଏବଂ ରାଜୀବଙ୍କ ସଚିବ ଜର୍ଜଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ତୁରନ୍ତ ତାଙ୍କୁ ମାଡ୍ରାସରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ |

ଏହା ପରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ, ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଟି.ଏନ କୌଲଙ୍କ କାରରେ ଏୟାରପୋର୍ଟ ଗଲେ ଏବଂ ସେଠାରୁ ମାଡ୍ରାସ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ | ରାଜୀବଙ୍କ ପରିବାର ମାଡ୍ରାସରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଅନ୍ଧାର ହୋଇଯାଇଥିଲା | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ରାଜୀବଙ୍କ ପୁରୁଣା ବନ୍ଧୁ ସୁମନ ଦୁବେ ମଧ୍ୟ ମାଡ୍ରାସରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ | ତାଙ୍କଠାରୁ ରାଜୀବଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ସୋନିଆ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ | ଏହା ପରେ ଯେତେବେଳେ ସୋନିଆ ସୁମନଙ୍କ ସହ ରାଜୀବଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ପହଞ୍ଚିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ସେଠାରେ ଦୁଇଟି କଫିନ ରଖାଯାଇଥିବାର ଦେଖିଥିଲେ | ଗୋଟିଏରେ ରାଜୀବଙ୍କ ଶବ ଥିଲା ଏବଂ ଅନ୍ୟଟିରେ ତାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଦୀପ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ଶ-ବ ଥିଲା |

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜକୁ ସମ୍ଭାଳି ରଖିଥିବା ପ୍ରିୟଙ୍କା କଫିନ ଦେଖିବା ପରେ ନିଜକୁ ଅଟକାଇ ପାରିନଥିଲେ ଏବଂ ବହୁତ କାନ୍ଦିବାକୁ ଲାଗିଲେ | ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ପୁସ୍ତକ ଲେଖିଥିବା ସ୍ପେନୀୟ ଜାଭିୟର ମୋରୋ ‘ଦ ରେଡ ଶାଢ଼ୀ’ରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଦେଖିଲେ ଯେ ପ୍ରଦୀପ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ କଫିନ ଉପରେ କୌଣସି ଫୁଲ ଚଢ଼ିନାହିଁ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ତୁରନ୍ତ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ କଫିନରେ ସୁସଜ୍ଜିତ ମୋଙ୍ଗେରେର ଏକ ଫୁଲମାଳ ଉଠାଇ ପ୍ରଦୀପ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ କଫିନରେ ଉପରେ ସଜାଇ ଦେଇଥିଲେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *