୪,୨୦,୦୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବର ରହସ୍ୟମୟ ମାନବ ଜାତିର ହେଲା ଖୋଜ, ଖପୁରୀରୁ ଖୋଲିଲା ରହସ୍ୟ

ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିତମାନଙ୍କର ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗୋଷ୍ଠୀ ମାନବ ବିବର୍ତ୍ତନର କାହାଣୀର ଏକ ନିଖୋଜ ଅଂଶକୁ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି | ଇସ୍ରାଏଲର ନେଶେର ରାମଲାଠାରେ ଖୋଳା ଯାଇଥିବା ଏକ ଖପୁରୀ ମିଳିଛି, ଯାହା ହୁଏତ ଏକ ଅଲଗା ହୋମୋ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଶେଷ ବଞ୍ଚିଥିବା ମାନବର ଉଦାହରଣ ହୋଇପାରେ | ଏହି ଜନସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୪,୨୦,୦୦୦ ରୁ ୧,୨୦,୦୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଇସ୍ରାଏଲରେ ରହୁଥିଲେ |

ଇସ୍ରାଏଲ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ହର୍ଶକୋବିତଜ, ୟୋଶି ଜେଡନର ଏବଂ ସହକର୍ମୀମାନେ ବିଜ୍ଞାନରେ ପ୍ରକାଶିତ ଅଧ୍ୟୟନରେ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଆଦିମ ମାନବ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଅନେକ ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ଧରି ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ହୋମୋ ସାପିଏନ୍ସ ଗୋଷ୍ଠୀ ସହ ନିଜ ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ଜିନ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି |

ଏଠାରେ ମିଳିଲା ନୂତନ ଜୀବାଶ୍ମ ;-

ଖ-ପୁ-ରୀ-ର ପଛପଟ ଅଂଶ ସହିତ ଅନ୍ୟ ଖଣ୍ଡଗୁଡିକ ଏବଂ ପ୍ରାୟ ଏକ ପୁରା ପାଟିକୁ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରି ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହା ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ଅଟେ, ସେ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ହୋମୋ ସାପିଏନ୍ସ ନଥିଲା | ଏହି ଅବଶିଷ୍ଟଗୁଡିକ ୧୪୦,୦୦୦-୧,୨୦,୦୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଅଟେ | ତାହା ହୋମୋ ବଂଶର ଏହି ବିଲୁପ୍ତ ସଦସ୍ୟ ନିଏଣ୍ଡେରଥାଲ ମଣିଷଙ୍କର ନଥିଲେ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ସେହି ସମୟରେ ଏହି ଅଂଚଳରେ କେବଳ ଏହି ପ୍ରକାରର ଅନ୍ୟ ମଣିଷମାନେ ବାସ କରୁଥିଲେ | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ହୋମୋଙ୍କର ଏକ ଭିନ୍ନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି, ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ବିଜ୍ଞାନ ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନଥିଲା |

କେତେକ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜୀବାଶ୍ମ ମାନବ ଖପୁରୀ ସହିତ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ତୁଳନା କରିବାରୁ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଖପୁରୀର ପଛ ଭାଗରେ ଥିବା ହାଡରେ ପ୍ରାଚୀନ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ରହିଛି, ଯାହା ପ୍ରାରମ୍ଭ ଏବଂ ପରେ ହୋମୋ ସାପିଏନ୍ସଠାରୁ ଅଲଗା ଅଟେ | ଏହି ହାଡ ନିଏଣ୍ଡେରଥାଲ୍ସ ଏବଂ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ହୋମୋ ସାପିଏନ୍ସରେ ମିଳୁଥିବା ହାଡଠାରୁ ଟିକେ ମୋଟା ରହିଛି |

ଏହାର ପାଟିରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଚୀନ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ନିଏଣ୍ଡେରଥାଲ୍ସରେ ମିଳୁଥିବା ପାଟି ପରି ଅଟେ | ହାଡଗୁଡିକ ଆଦିମ ଏବଂ ନିଏଣ୍ଡେରଥାଲର ବିଶିଷ୍ଟ ମିଶ୍ରଣ ଦେଖାଇଥାଏ |

କ’ଣ ସେମାନଙ୍କର ଅନ୍ୟ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ?

ଲେଖକମାନେ ସଂକେତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଇସ୍ରାଏଲର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଭଳି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲେଡି ଅଫ ଟାବୁନରେ ମିଳିଥିବା ଜୀବାଶ୍ମ ଏହି ନୂତନ ମାନବ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଅଂଶ ହୋଇପାରେ | ୧୯୩୨ ମସିହାରେ ଲେଡି ଅଫ କଫିନ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିଲା | ବିସ୍ତୃତ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଜବ ମଣିଷ ଆମକୁ ନିଏଣ୍ଡେରଥାଲ ଆନାଟୋମି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଆଚରଣ ବିଷୟରେ ଅନେକ କିଛି ଶିକ୍ଷା ଦେଲା ଏବଂ ଏପରି ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ନିଜର ପୂର୍ବଜମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଖୁବ କମ ଜଣାଅଛି |

ନିଆଁ ମଧ୍ୟ ଥିଲା :-

ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଧରାଯାଇଥିବା, ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ଏବଂ ସେଠାରେ ଖାଇଥିବା ପଶୁମାନଙ୍କର ହାଡ ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି | ଆବିଷ୍କାରରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ନେଶେର ରାମଲା ହୋମୋ କଇଁଛ, ହରିଣ, ଅରୋଚ, ଘୁଷୁରି ଏବଂ ଓଟପକ୍ଷୀ ସମେତ ଅନେକ ପ୍ରଜାତିର ଶିକାର କରିଛନ୍ତି | ଏହାସହିତ ସେମାନେ ନିଜର ଖାଦ୍ୟ ରାନ୍ଧିବା ପାଇଁ ନିଆଁ ଜଳାଉଥିଲେ, ଯେପରି ଜୀବାଶ୍ମ ପରି ପୁରାତନ କ୍ୟାମ୍ପଫାୟାର ଆବିଷ୍କାରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଥାଏ | ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ନେଶେର ରାମଲା ହୋମୋ କ୍ୟାମ୍ପଫାୟାର ଜାଳିବା ଏବଂ ନିଆଁ ଲଗାଇବା ପାଇଁ କେବଳ କାଠ ସଂଗ୍ରହ କରୁନଥିଲେ ବରଂ ନିଆଁକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ମଧ୍ୟ କରୁଥିଲେ, ଯେପରିକି ଆଜିର ଲୋକମାନେ କରନ୍ତି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *