ଏହି ପର୍ବତରେ ଲୁଚି ରହିଛି ଭଗବାନ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କ ରହସ୍ୟମୟ ଭଣ୍ଡାର, କେବଳ ଦୁଇଜଣ ଲୋକ ହିଁ ଏହାକୁ ଦର୍ଶନ କରିପାରିଛନ୍ତି

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ପୋଖରୀ-ଗୋପେଶ୍ୱର ମୋଟର ରାସ୍ତାରେ ରୁଦ୍ରପ୍ରାୟାଗ ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୩୬ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରିବା ପରେ କନକଚୌରୀ ନାମକ ହିଲ ଷ୍ଟେସନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବସ କିମ୍ବା ବେସରକାରୀ ଯାନରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି, ଯାହା ପରେ ପ୍ରାୟ ସାଢେ ଚାରି କିଲୋମିଟର ହାଲୁକା ଚଢିବା ପରେ କାର୍ତ୍ତିକ ସ୍ୱାମୀ ମନ୍ଦିରରେ ପହଞ୍ଚିଥାନ୍ତି | ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ଭଗବାନ କାର୍ତ୍ତିକେୟଙ୍କୁ ବାଲ୍ୟ ରୂପରେ ୬ ଟି ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା କରାଯାଏ | କିନ୍ତୁ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଭଗବାନ କାର୍ତ୍ତିକେୟଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ମନ୍ଦିର କ୍ରୋଞ୍ଚ ପର୍ବତ ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ ଅଟେ |

କେବଳ ଦୁଇଜଣ ଲୋକ ହିଁ କରିଛନ୍ତି ଦର୍ଶନ :-

କ୍ରୋଞ୍ଚ ପାହାଡର ପ୍ରକୃତିର ଅତି ସୁନ୍ଦର ଉପତ୍ୟକାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଉସନତୋଲି ବୁଗୟାଲ ନିକଟରେ ଦୁର୍ଗମ ପଥର ଉପରେ ଏକ ଗୁମ୍ଫାରେ ଭଗବାନ କାର୍ତ୍ତିକ ସ୍ୱାମୀଙ୍କର ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ଭଣ୍ଡାର ରହିଛି | ତେବେ ଭଣ୍ଡାର ବହୁତ ଉଚ୍ଚ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିବା କାରଣରୁ ଏହାକୁ ଦର୍ଶନ କରିବା ବିରଳ ଅଟେ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଭଣ୍ଡାରରୁ ଏକ ମାର୍ଗ କୁବେର ପର୍ବତକୁ ଯାଏ | ଯୁଗ ଯୁଗ ପୂର୍ବରୁ ଭଗବାନ କାର୍ତ୍ତିକ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଭଣ୍ଡାରର ଦର୍ଶନ ଦୁଇଜଣ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଉପାସକ ହିଁ କରିପାରିଥିଲେ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଭଣ୍ଡାରରେ ଦୁର୍ଗମ ପଥର ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଭୁ କାର୍ତ୍ତିକ ସ୍ୱାମୀଙ୍କର ଅମୂଲ୍ୟ ବାସନ ଅଛି | ଭଗବାନ କାର୍ତ୍ତିକ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ତପସ୍ଥଳୀ କ୍ରୋଞ୍ଚ ପାର୍ବତ ତିର୍ଥା ଅନେକ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି |

ତୀର୍ଥର ଚାରିପାଖରେ ୩୬୦ ଟି ଗୁମ୍ଫା ଏବଂ ଜଳକୁଣ୍ଡ :-

ସ୍ଥାନୀୟ ପଣ୍ଡିତଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହି ତୀର୍ଥର ଚାରିପାଖରେ ୩୬୦ଟି ଗୁମ୍ଫା ଏବଂ ୩୬୦ ଟି ଜଳକୁଣ୍ଡ ଅଛି | ଆଜି ମଧ୍ୟ ଏହି ଗୁମ୍ଫାଗୁଡ଼ିକରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ରୂପରେ ସାଧକ ଜଗତର କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ସାଧନା କରନ୍ତି | କ୍ରୋଞ୍ଚ ପର୍ବତ ତୀର୍ଥରୁ ପ୍ରାୟ ପ୍ରାୟ ତିନି କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ପ୍ରକୃତିର କୋଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ଉସନତୋଲି ବୁଗୟାଲ ନିକଟରେ ଦୁର୍ଗମ ପଥର ମଧ୍ୟରେ ଭଗବାନ କାର୍ତ୍ତିକ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପ୍ରାଚୀନ ଭଣ୍ଡାରର ନିଜର ବିଶିଷ୍ଟ ପରିଚୟ ରହିଛି | ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଭଣ୍ଡାରରେ ଭଗବାନ କାର୍ତ୍ତିକ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଏକ ଅମୂଲ୍ୟ ଭଣ୍ଡାର ରହିଛି | ତେଣୁ ଏହି ସ୍ଥାନର ନାମ ଭଣ୍ଡାର ଅଟେ |

କେଉଁ ଦୁଇଜଣ ଲୋକ କରିଛନ୍ତି ଭଣ୍ଡାରର ଦର୍ଶନ ?

କୁହାଯାଏ ଯେ ଆଜିଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଉସନତୋଲି ବୁଗୟାଲ ଜଣେ ପଶୁପାଳକ ରହୁଥିଲେ | ସେ ସର୍ବଦା ଭଗବାନ କାର୍ତ୍ତିକ ସ୍ୱାମୀଙ୍କର ଭକ୍ତିରେ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଥିଲେ | ଦିନେ ଭଗବାନ କାର୍ତ୍ତିକ ସ୍ୱାମୀ ତାଙ୍କ ଭକ୍ତିରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ସ୍ୱପ୍ନରେ ପ୍ରାଚୀନ ଭଣ୍ଡାରର ଦର୍ଶନ କରାଇଲେ | ଅନ୍ୟ ଏକ ବିଶ୍ୱାସ ହେଉଛି ଯେ ଯୁଗ ଯୁଗ ପୂର୍ବରୁ ଜଣେ ନେପାଳୀ ସାଧକ ନିଜ ତପସ୍ୟା ବଳରେ ଭଣ୍ଡାରର ଦର୍ଶନ କରି ସାରିଥିଲେ | ଏହାବ୍ୟତୀତ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ତୃତୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଭଣ୍ଡାରକୁ ଦର୍ଶନ କରିନାହାନ୍ତି |

ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମିଳେନାହିଁ ଦର୍ଶନର ସୌଭାଗ୍ୟ :-

ସ୍ଥାନୀୟ ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ଅତୀତରେ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଭୁ କାର୍ତ୍ତିକ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଦେବତା ପୂଜା କରୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଏହି ଭଣ୍ଡାରରୁ ତମ୍ବା ବାସନ ବାହାର କରି ଅନେକ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଥିଲା | ରୋଷେଇ କରି ଖାଇ ସରିବାପରେ ବାସନକୁସନଗୁଡ଼ିକୁ ପୁଣି ସେହି ଭଣ୍ଡାରରେ ରଖାଯାଉଥିଲା | ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପ୍ରାଚୀନ ଭଣ୍ଡାରରେ ଅସଂଖ୍ୟ ଧାତୁର ଭଣ୍ଡାର ଅଛି, ଯାହାର ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁମାନ କରାଯାଇ ପାରିନାହିଁ | କାର୍ତ୍ତିକ ସ୍ୱାମୀ ମନ୍ଦିର କମିଟିର ସଭାପତି ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ନେଗି କୁହନ୍ତି ଯେ ଭଗବାନ କାର୍ତ୍ତିକ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଭଣ୍ଡାରର ଦିବ୍ୟ ଦର୍ଶନ କରିବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମିଳିନଥାଏ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *