ପ୍ରତିଦିନ ସେଭିଙ୍ଗ କରନ୍ତୁ ୭୪ ଟଙ୍କା ଏବଂ ହୁଅନ୍ତୁ କୋଟିପତି, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି…

ଆଜିର ସମୟରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକ ଟଙ୍କା ଅଟେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସମସ୍ତେ ଏହା ଚିନ୍ତା କରିଥାନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ନିଜ ଜୀବନରେ ଅତି କମରେ ଏତିକି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବ, ଯେପରିକି ସେ ବୃଦ୍ଧ ଅବସ୍ଥାରେ ଟଙ୍କା ଖୋଜିବନାହିଁ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ସ୍କିମ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ କିଛି ଟଙ୍କା ସଂଚୟ କରି ରିଟାୟାରମେଣ୍ଟ ପରେ ଏକ ଭଲ ଜୀବନ ସୃଷି କରିପାରିବେ | ଆଜ୍ଞା ହଁ, ନେସନାଲ ପେନସନ ସିଷ୍ଟମ ଏପରି ଏକ ବିକଳ୍ପ ଅଟେ, ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ବିନିଯୋଗ କରି ନିଜର ଅବସର ପରେ ଭଲ ରକମ ସହିତ ମାସିକିଆ ପେନସନ ଯୋଗାଡ଼ କରିପାରିବେ |

NPS ରେ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତୁ ଏବଂ କୋଟିପତି ହୁଅନ୍ତୁ :-

NPS ଯାହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନାମ ହେଉଛି ନେସନାଲ ପେନସନ ସିଷ୍ଟମ | ଏହା ଏକ ମାର୍କେଟ ଲିଙ୍କ ହୋଇଥିବା ପେନସନ ଓରିଏଣ୍ଟେଡ ଇନଭେଷ୍ଟମେଣ୍ଟ ବିକଳ୍ପ ଅଟେ | ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ, NPS ର ଟଙ୍କା ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ବିନିଯୋଗ ହୋଇଥାଏ, ଇକ୍ୱିଟି ଅର୍ଥାତ ସେୟାର ମାର୍କେଟ ଏବଂ Debt ଯଥା ସରକାରୀ ବଣ୍ଡ ଏବଂ କର୍ପୋରେଟ ବଣ୍ଡ | ଖାତା ଖୋଲିବା ସମୟରେ NPS ର କେତେ ଟଙ୍କା ଇକ୍ୱିଟିରେ ଯିବ ଆପଣ ସ୍ଥିର କରିପାରିବେ | ସାଧାରଣତ ୭୫% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟଙ୍କା ଇକ୍ୱିଟିରେ ଯାଇପାରେ | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ PPF କିମ୍ବା EPF ଅପେକ୍ଷା ଟିକେ ଅଧିକ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶା ରହିଥାଏ |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ଆପଣ NPS ମାଧ୍ୟମରେ କୋଟିପତି ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ପଦ୍ଧତି ଅତି ସହଜ ଅଟେ | କେବଳ କିଛି ଟ୍ରିକ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ ଏବଂ ଆପଣ ମାଲାମାଲ ହୋଇଯିବେ | ଧରାଯାଉ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କ ବୟସ ହେଉଛି ୨୦ ବର୍ଷ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ଦିନକୁ ୭୪ ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରି NPS ରେ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି, ଅର୍ଥାତ ମାସକୁ ୨୨୩୦ ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଅବସର ସମୟରେ ଅର୍ଥାତ ୪୦ ବର୍ଷ ପରେ ଆପଣ କୋଟିପତି ହୋଇଯିବେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଧରାଯାଉ ୯% ହାରରେ ଆପଣଙ୍କୁ ରିଟର୍ନ ମିଳିଲା | ତେବେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଅବସର ନେବେ, ସେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କର ମୋଟ ପେନ୍ସନ୍ ସମ୍ପତ୍ତି ହେବ ୧.୦୩ କୋଟି ଟଙ୍କା | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ କମ କମ ରକମ ଯୋଡ଼ିଦେଇ ହୋଇପାରିବେ କୋଟିପତି |

ଆଉ ହଁ, ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଧର୍ଯ୍ୟ ରଖିବାକୁ ପଡିବ | ତେବେ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ସବୁ ଜାଗାରେ ଧର୍ଯ୍ୟ ରଖିବାକୁ ପଡିବ | ଏହି ସ୍କିମ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଧର୍ଯ୍ୟ ରଖିବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହି ସ୍କିମ ସହିତ ଜଡିତ ଆଉ ଏକ ଲାଭ ଯାହା ବି ହେଉ କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଏହି ସମସ୍ତ ଟଙ୍କା ଏକାଥରକେ ଉଠାଇପାରିବେ ନାହିଁ, ଏହାର ମାତ୍ର ୬୦ ପରସେଣ୍ଟ ହିଁ ଉଠାଇପାରିବେ | ଅବଶିଷ୍ଟ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ବାର୍ଷିକ ଯୋଜନାରେ ରଖିବାକୁ ପଡିବ, ଯାହାଫଳରେ ଆପଣ ପ୍ରତିମାସରେ ପେନସନ ପାଇପାରିବେ | ଧରାଯାଉ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ୪୦% ଟଙ୍କା ବାର୍ଷିକରେ ରଖିଲେ | ତେବେ ଆପଣ ଯେତେବେଳେ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସର ହୋଇଯିବେ, ସେତେବେଳେ ୬୧.୮୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରାଶି ଉଠାଇପାରିବେ ଏବଂ ସୁଧ ୮% ବୋଲି ମନେକର, ତେବେ ପ୍ରତି ମାସରେ ପେନ୍ସନ ପ୍ରାୟ ୨୭୫୦୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ହେବ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସବୁ ମିଶାଇ ଦେଖିଲେ ଏହି ସ୍କିମ ଆପଣଙ୍କ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାର ଏକ ଭଲ ସାହାରା ହୋଇପାରିବ | ବାସ ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ଦିନକୁ ୭୪ ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରିବାର ଅଭ୍ୟାସ କରିନିଅନ୍ତୁ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *