ନର୍ଥ କୋରିଆରେ ଏକ କିଲୋ କଦଳୀର ଦାମ ୩,୩୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଗୋଟିଏ କଫି ପ୍ୟାକେଟର ମୂଲ୍ୟ ୭୦୦୦ ଟଙ୍କା, ଜାଣନ୍ତୁ ଏତେ ଦାମ ହେବାର କାରଣ କଣ ?

ଉତ୍ତର କୋରିଆର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନେତା କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଦେଶ ଗୁରୁତର ଖାଦ୍ୟ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି | ସିଏନ୍ଏନ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ବୈଠକରେ କିମ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ଅବସ୍ଥା ବହୁତ ଖରାପ ଅଛି ଏବଂ ଲଗାତାର ଅବସ୍ଥା ଆହୁରି ବିଗିଡ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି | ଦେଶର ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି ଯେ ଦୈନନ୍ଦିନ ଆବଶ୍ୟକତାର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆକାଶଛୁଆଁ ହୋଇପଡୁଛି | ଉତ୍ତର କୋରିଆର ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଦିନ ଡାଲି ଏବଂ ରୁଟି ଯୋଗାଡ଼ କରିବା ମଧ୍ୟ କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡୁଛି | ସେହିପରି ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟର ଅଭାବ କାରଣରୁ ଉତ୍ତର କୋରିଆରେ ଅନାହାର ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି |

ଏଠାରେ ଖାଇବା ପିଇବା ଜିନିଷ ସାଧାରଣ ଲୋକମାନଙ୍କଠାରେ ପହଂଚି ପାରୁନାହିଁ | କିମ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ” ଲୋକଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ପରିସ୍ଥିତି ବର୍ତ୍ତମାନ ତିକ୍ତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି, କାରଣ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ଗତ ବର୍ଷ ଟାଇଫୁନରେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷୟକ୍ଷତି କାରଣରୁ ଶସ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ ଯୋଜନାକୁ ପୂରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି” | ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ପ୍ୟୋଙ୍ଗୟାଙ୍ଗରେ ଆବଶ୍ୟକ ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥର ମୂଲ୍ୟ ଆକାଶଛୁଆଁ ହୋଇପଡିଛି, ଏକ କିଲୋ କଦଳୀର ମୂଲ୍ୟ ୪୫ ଡଲାର (ପ୍ରାୟ ୩,୩୩୫ ଟଙ୍କା), କଳା ଚା’ର ଗୋଟିଏ ପ୍ୟାକେଟ ୭୦ ଡଲାର (ପ୍ରାୟ ୫,୧୯୦ଟଙ୍କା) ଏବଂ ଏକ କଫି ପ୍ୟାକେଟ ୧୦୦ ଡଲାର (୭,୪୧୪ ଟଙ୍କା)ରେ ମିଳୁଛି |

ଏହା ସହିତ ବୈଠକରେ କିମ ପାର୍ଟିର କର୍ମୀଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଅଭାବକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ କାମ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି | ତେବେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ ଯେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ କେତେ ଶୀଘ୍ର ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରୁ ବାହାରିପାରିବ | କାରଣ ଦେଶର ସୀମା COVID-19 ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଯୋଗୁଁ ବନ୍ଦ ରହିଛି | ସେହିପରି ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ କୃଷି ସଂଗଠନର ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଉତ୍ତର କୋରିଆ ପାଖରେ ୮୬୦,୦୦୦ ଟନର ଖାଦ୍ୟ ଅଭାବ ରହିଛି | ଏହାକୁ ଏହିପରି ଭାବରେ ବୁଝିହେବ ଯେ ଦେଶରେ ଦୁଇ ମାସର ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଯୋଗାଣ ବଞ୍ଚିଛି |

ଦେଶର ଏହି ଚିନ୍ତାଜନକ ଅବସ୍ଥା ସତ୍ତ୍ୱେ କିମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୀମା ବନ୍ଦ ରହିବ ଏବଂ ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ନିୟମ ପୂର୍ବପରି ହିଁ ରହିବ | ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଏହାର ସୀମା ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି | ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଏବଂ ଚୀନ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଅଟେ, ଯାହାକି ସେ ଉତ୍ପାଦନ କରିପାରିବ ନାହିଁ, ଯେଉଁଥିରେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଇନ୍ଧନ ସାମିଲ ରହିଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *