ବହୁତ ଘୃ-ଣ୍ୟ ଅଟେ ଚାଇନା : କରୋନା ବିପଦ ସମୟରେ ଆରମ୍ଭ କଲା ଡଗ ମିଟ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ, ଜିଅନ୍ତା ଫୁଟାଇ ଖାଉଛନ୍ତି କୁକୁର ମାଂସ

ଚୀନ ସାରା ଦୁନିଆରେ କରୋନା ଦ୍ୱାରା ଯେଉଁ ଆ-ତ-ଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି, ସେଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ ବହୁତ କ୍ରୋ-ଧି-ତ ଅଛନ୍ତି | କେତେକ ଦେଶ ଚୀନର ବହିଷ୍କାର କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି | ଚୀନ ଏହି ଭାଇରସର ଆରମ୍ଭ ବୁହାନର ମିଟ ମାର୍କେଟରୁ ହୋଇଛି ବୋଲି କହିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଦେଶ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରକୃତରେ ଏହି ଭାଇରସକୁ ଚୀନ ଲ୍ୟାବରେ ତିଆରି କରିଛି | ସତ କଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣାପଡିନାହିଁ | ଏହାମଧ୍ୟରେ ଚୀନରୁ କିଛି ତାଜା ଫଟୋ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ଏଥିରେ ଚୀନରେ ହେଉଥିବା ବିବାଦିତ କୁକୁର ମିଟ ଫେଷ୍ଟିଭାଲର ଆୟୋଜନ ଦେଖାଯାଇପାରେ | କରୋନା ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ ଏହି ଫେଷ୍ଟିଭାଲର ଆୟୋଜନ କରୁଛି |

ୟୁଲିନରେ ଆସନ୍ତା ୧୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ମିଟ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଚାଲିବ | ଏହା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି | ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ଫେଷ୍ଟିଭାଲରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ଆସନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏଠାକୁ କମ ପରିଦର୍ଶକ ଆସିବେ | ଏହି ବି-ବା-ଦୀ-ୟ ପର୍ବକୁ ଅନେକ ଆନିମଲ ରାଇଟ ଗ୍ରୁପରୁ ବିରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ଏହା ପ୍ରତିବର୍ଷ ଚାଇନାରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ | ଏହି ପର୍ବରେ ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ହଜାର ହଜାର କୁକୁରଙ୍କୁ ହ-ତ୍ୟା କରାଯାଇ ଖାଇଦିଅନ୍ତି | କୁକୁରମାନଙ୍କର ଚୋ-ରା ଚାଲାଣ ପର୍ବର କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ | ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଚୀନ୍‌ର ଏଭଳି ଅନେକ ଫଟୋ ଏବଂ ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଲୋକମାନେ କୁକୁର ଚୋ-ରି କରୁଥିବାର ଦେଖାଯାଇଛି | ଏହି ସମସ୍ତ ଚୋରି ଏହି ମିଟ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ପାଇଁ କରାଯାଏ |

କରୋନା କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ଆଶା କରୁଥିଲେ ଯେ ଏହି ବର୍ଷ ଚୀନ ଏହି ଫେଷ୍ଟିଭାଲର ଆୟୋଜନ କରିବନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ଏପରି ନ ହୋଇ ସାରା ଦୁନିଆ କୋଭିଡ ସହିତ ସଂ-ଘ-ର୍ଷ କରୁଥିବା ସମୟରେ ଚୀନ ଡଗ ମିଟ ଫେଷ୍ଟିଭାଲର ଆୟୋଜନ କରୁଛି | ଏଥିରେ ଅନେକ ଜଙ୍ଗଲୀ କୁକୁରମାନଙ୍କୁ ଫୁଟାଇବା ଏବଂ ଜିଅନ୍ତା ରୋଷ୍ଟ କରୁଥିବାର ଦେଖାଯାଇଛି | ଚୀନରେ ଆନିମଲ ରାଇଟ ଗ୍ରୁପ ଏହି ଫେଷ୍ଟିଭାଲକୁ ରୋକିବାପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି | ସେମାନେ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଚୀନର ଶେଷ ଡଗ ମିଟ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ହେବ | ଏହି ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଆନିମଲ ଆକ୍ଟିଭିଟିଜ ଅନେକ ଗାଡ଼ିରୁ କୁକୁର ଉଦ୍ଧାର କରି ସେମାନଙ୍କର ଜୀବନ ବଞ୍ଚା-ଇଥିଲେ |

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଚୀନରେ ଚିକେନ ଏବଂ ମଟନ ବ୍ୟତୀତ ଲୋକମାନଙ୍କୁ କୁକୁର ଏବଂ ବିଲେଇମାନଙ୍କର ମାଂସ ଖାଇବାକୁ ବହୁତ ଭଲଲାଗେ | ଡଗ ମିଟ ଫେଷ୍ଟିଭାଲରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ହଜାର ହଜାର କୁକୁରଙ୍କୁ କଟାଯାଇଥାଏ | ଏଗୁଡ଼ିକୁ ଫୁଟାଇ ଏବଂ ରୋଷ୍ଟ କରି ଖିଆଯାଏ, ବି-ରୋ-ଧ ପରେ ମଧ୍ୟ ଖୁବ ଆଡମ୍ବର ସହିତ ଏହି ଫେଷ୍ଟିଭାଲର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥାଏ | ପ୍ରଥମେ ତ ଚମଗାଦଢ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କରୋନାର ଆରମ୍ଭ ଚୀନ କଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଣାନାହିଁ ଆଉ କେଉଁ କେଉଁ ପଶୁମାନଙ୍କଠାରୁ କିଭଳି ଭାଇରସ ଚୀନ ଦୁନିଆକୁ ଦେବ ?

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *