୬୫ ବର୍ଷୀୟ ମୋତିଲାଲ ବାବୁ ୬୦ ବର୍ଷର ମୋହିନୀ ସହିତ କଲେ ବିବାହ, ୪୦ ବର୍ଷ ଧରି ଲିଭ-ଇନରେ ରହୁଥିଲେ

ଅମେଥି ଜିଲ୍ଲାର ଜାମୋ ପୋ-ଲି-ସ ଷ୍ଟେସନ ଅଞ୍ଚଳର ଖୁଟହନା ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ରାତିରେ ଏକ ନିଆରା ବିବାହ ହୋଇଛି | ବୈଦିକ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ବିବାହରେ ମୋତିଲାଲଙ୍କ ବୟସ ୬୫ ବର୍ଷ ଏବଂ କନ୍ୟା ସାଜିଥିବା ମୋହିନୀଙ୍କ ବୟସ ୬୦ ବର୍ଷ ଅଟେ | ଏହି ବିବାହ ଏଥିପାଇଁ ଅନନ୍ୟ ଥିଲା ଯେ ଦୁହେଁ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ | ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଝିଅମାନେ ଏବଂ ନାତି ନାତୁଣୀମାନେ ବରଯାତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ପୁଅ ଏବଂ ବୋହୂର ନାତି ନାତୁଣୀମାନେ ଘରର ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ |

ଖୁଟହନା ଗ୍ରାମର ବାସିନ୍ଦା ମୋତିଲାଲଙ୍କ ଘରେ ରବିବାର ରାତିରେ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିବାର ପରିବେଶ ଥିଲା | ଏହି ବାତାବରଣ ୬୫ ବର୍ଷିୟ ମୋତିଲାଲ ଏବଂ ଘରର ବୃଦ୍ଧା ୬୦ ବର୍ଷିୟ ମୋହିନୀଙ୍କ ବିବାହ ପାଇଁ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ଦୁଇଜଣ ବୃଦ୍ଧା ୪୦ ବର୍ଷ ଧରି ଏକ ଲିଭ-ଇନ୍-ରିଲେସନସିପରେ ଏକାଠି ରହୁଥିଲେ |

ମୋତିଲାଲଙ୍କ ଘରେ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନଙ୍କର ଭିଡ଼ ଜମିଥିଲା | ଏହି ଜନତା ମୋତିଲାଲଙ୍କ ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଆସିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କ ଝିଅଠାରୁ ନେଇ ବୋହୁ ଏବଂ ନାତି ନାତୁଣୀମାନେ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା | ଝିଅମାନେ ଏବଂ ନାତି ନାତୁଣୀ ସମସ୍ତେ ମୋତିଲାଲଙ୍କ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବରଯାତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ପୁଅ, ବୋହୂ ଏବଂ ନାତିମାନେ ଘର ଦାୟିତ୍ୱ ସମ୍ଭାଳି ଥିଲେ | ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଲୋକମାନେ ଡିଜେ ଗୀତରେ ନାଚିଥିଲେ | ଗାଁରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ବିବାହରେ ଢୋଲ ବାଜି ଶବ୍ଦ ଶୁଭାଯାଇଥିଲା |

ଧାର୍ମିକ ମାନ୍ୟତା ପାଇଁ କଲେ ବିବାହ :-

ମୋତିଲାଲଙ୍କ ବିବାହ ରୀତିନୀତି ସମ୍ପନ୍ନ କରିଥିବା ପଣ୍ଡିତ ତେଜ ରାମ ପାଣ୍ଡେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ବିବାହ ହୋଇନଥିଲା | ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ମାନ୍ୟତା ଅନୁଯାୟୀ, ବିବାହ ନ କରି ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ପିଲାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଉଥିବା ଶ୍ରାଦ୍ଧ ଏବଂ ଦାନ ବାପା-ମାଆଙ୍କୁ ମିଳିନଥାଏ | ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଏହି ବୟସରେ ନିଜର ବିବାହ କଲେ |

ବିବାହରେ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ବରଯାତ୍ରୀମାନେ ଖୁବ ଡ୍ୟାନ୍ସ କଲେ ଏବଂ ଗାଁ ଲୋକମାନଙ୍କ ସହିତ ମିଶି ଭୋଜି ଖାଇଲେ | ଏହାସହିତ ମୋତିଲାଲ ଏବଂ ମୋହିନୀଙ୍କୁ ଶୁଭକାମନା ଜଣାଇଲେ | ଏହି ବିବାହରେ ସମସ୍ତେ ବହୁତ ଖୁସି ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *