ଲଦାଖ ରୁ କନ୍ୟାକୁମାରୀ, ୪୨୦୦ KM ପଦଯାତ୍ରା , କାହିଁକି ଏପରି କରୁଛନ୍ତି ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ?

ଗିନିଜ ବୁକ ଅଫ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡରେ ନିଜର ନାମ ରେକର୍ଡ କରିବାପାଇଁ ଲଦାଖରୁ କନ୍ୟାକୁମାରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪୨୦୦ କିଲୋମିଟର ପାଦରେ ଚାଲି ଚାଲି ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ବାହାରିଥିବା ମଥୁରାର ବାସିନ୍ଦା ଅବଧେଶ ଶର୍ମା ରବିବାର ଦିନ ଝାନ୍ସୀରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ | ଅବଧେଶ ଶର୍ମା ଅକ୍ସିଜେନ ଅଭାବ ପରେ ମଧ୍ୟ ଅଟଳ ଟନେଲ ପାର ହେବା ପରେ ଲଗାତାର ପଦଯାତ୍ରା କରୁଛନ୍ତି |

ଅବଧେଶ ଶର୍ମା ରବିବାର ଦିନ ଐତିହାସିକ ଝାନ୍ସୀ ଦୁର୍ଗ ବାହାରେ କିଛି ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟେଣ୍ଟ ଲଗାଇ ବିଶ୍ରାମ ନେଲେ ଏବଂ ତାପରେ ପୁଣି ଆଗକୁ ଚାଲିଗଲେ | ମଥୁରାର କୋସିକଳାର ବାସିନ୍ଦା ଅବଧେଶ ଯାତ୍ରା ମାଧ୍ୟମରେ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା, ରକ୍ତ ଦାନ ଏବଂ ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଉଛନ୍ତି |

ଅବଧେଶ ଶର୍ମା ଏହି ପଦଯାତ୍ରାକୁ ଏଲଟୁକେ ହାଇକ ଲଦାଖରୁ କନ୍ୟାକୁମାରୀ ନାମ ଦେଇଛନ୍ତି | ଅବଧେଶ ଶର୍ମା ନିଜର ପଦଯାତ୍ରା ଗାଁ ଥାଙ୍ଗରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଭାରତର ଉତ୍ତର ଭାଗରେ ଲଦାଖରେ ଅବସ୍ଥିତ ଭାରତର ଶେଷ ଗାଁ ଅଟେ | ଅବଧେଶ ଶର୍ମାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କନ୍ୟାକୁମାରୀର କେପ କୋମରେନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲି ଚାଲି ପହଞ୍ଚିବେ |

ଅବଧେଶ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏହି ଯାତ୍ରାକୁ ଗିନିଜ ବୁକରେ ରେକର୍ଡ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି | ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ନର୍ଥ ମୋଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆରୁ ସାଉଥ ମୋଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ବି ପଦଯାତ୍ରା କରିନାହାଁନ୍ତି |

ଅବଧେଶ ଆଜତକ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଦଯାତ୍ରା ସହିତ ସେ ସେହି ଦୁଇଟି ସଫଳତା ମଧ୍ୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି | ଚାଲି ଚାଲି ଲଦାଖରୁ ମନାଲି ମଧ୍ୟରେ ପଡିଥିବା ପାଞ୍ଚଟି ପାସକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବାରେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତି | ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଚାରି ଲଦାଖର ଏବଂ ଜଣେ ହିମାଚଳର ଅଟନ୍ତି |

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଲଦାଖର ଖାରଡୁଙ୍ଗଲା ପାସ ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଟାଙ୍ଗଲାଙ୍ଗ ଲା ପାସ, ଲାଚୁଙ୍ଗଲା ପାସ, ନାକିଲା ପାସ ଏବଂ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ବାରାଲାଚା ପାସ ଅତିକ୍ରମ କରିଛନ୍ତି | ସେହିପରି ଅଟଳ ଟନଲକୁ ପାଦରେ ଚାଲି ଚାଲି ଅତିକ୍ରମ କରିଥିବା ସେ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତି |

ଅବଧେଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେ ଅଟଳ ଟନେଲ ପାର କରିବାକୁ କହିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେଠାରେ ଅକ୍ସିଜେନ ନାହିଁ ବୋଲି କହି ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନଥିଲା | ପରେ ଏହି ଅନୁମତି ଡେପୁଟି କମିଶନରଙ୍କଠାରୁ ନେଲି | ଏହା ପରେ ଅଟଳ ଟନେଲର ଅନ୍ୟ ପ୍ରାନ୍ତ କୁଲୁରେ ବାହାରିଥାଏ, ତେଣୁ ସେଠିକାର ଡେପୁଟି କମିଶନରଙ୍କଠାରୁ ଅନୁମତି ନେଲି | ତା’ପରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲି ଯେ ଅଟଳ କନେଲ BRO ଅଧୀନରେ ଅଛି | ଏହା ପରେ BRO ଠାରୁ ଅନୁମତି ନେବା ପରେ ଟନେଲ ଅତିକ୍ରମ କଲି |

ଅବଧେଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପ୍ରିଲ ୨୧ ରେ ସେ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପଦଯାତ୍ରା କରି ୪୭ ଦିନ ବିତିଗଲାଣି | ମଝିରେ RTPCR ଟେଷ୍ଟ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଅଟକିବାକୁ ପଡିଥିଲା | ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ବେଳକୁ ଏହି ଯାତ୍ରା ଶେଷ କରିବେ |

ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ମାସ ସମୟ ନେଇ ଚାଲୁଛନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କାଶ୍ମୀରରୁ କନ୍ୟାକୁମାରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୮ଜଣ ଲୋକ ପଦଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଶେଷ ସ୍ଥାନରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କେହି ବି ପଦଯାତ୍ରା କରିନାହାଁନ୍ତି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *