ଆହୁରି ବଢ଼ିଲା ଟେନସନ : ଏହି ୩ ରାଜ୍ୟରେ ମିଳିଲା କରୋନା ଭାଇରସର ଡେଲଟା ପ୍ଲସ ଭେରୀଆଣ୍ଟ, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ଏହି ଡେ଼ଲ୍ଟା ପ୍ଲସ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଏବଂ କାହିଁକି ଏହା ଖତରନାକ ଅଟେ

କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରର ଆତଙ୍କ କମିବାପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଏଣ୍ଟ୍ରି କଲାଣି | ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ୭୫୦୦ ଲୋକଙ୍କ ଯାଞ୍ଚରେ ୨୧ ଟି ମାମଲା ଏହି ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟର ମିଳିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ମୁମ୍ବାଇର ୨ ଜଣ ଲୋକ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି | ଏହି ୨୧ ଟି ମାମଲା ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ୯ଟି ମାମଲା ଡେ଼ଲ୍ଟା ପ୍ଲସ ଭାରିଆଣ୍ଟର ରତ୍ନାଗିରିରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ଜଲଗାବରେ ୭ ଟି, ମୁମ୍ବାଇରେ ୨ ଟି, ପାଲଘରରେ ଗୋଟିଏ, ଠାଣେରେ ଗୋଟିଏ ଏବଂ ସିନ୍ଧୁଦର୍ଗ ଜିଲ୍ଲାରେ ଡେ଼ଲ୍ଟା ପ୍ଲସ ଭାରିଆଣ୍ଟର ଗୋଟିଏ ମାମଲା ମିଳିଛି |

ଡେ଼ଲ୍ଟା ପ୍ଲସର ଏହି ସମସ୍ତ ମାମଲା ସେହି ସାମ୍ପଲାଗୁଡିକର ଯାଞ୍ଚରେ ମିଳିଛି, ଯାହା ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ସମୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ୭୫୦୦ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ନିଆଯାଇଥିଲା | ଏଗୁଡିକୁ ମେ ୧୫ରେ ଜିନୋମ ସିକ୍ୱେନସିଂ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଥିଲା | ଦେଶରେ କରୋନାର ଡେ଼ଲ୍ଟା ପ୍ଲସ ଭାରିଆଣ୍ଟର ମାମଲା ବଢ଼ିଯାଇ ୨୦ ହୋଇଛି |

ଏଠାରେ ମିଳିଲା ଡେ଼ଲ୍ଟା ପ୍ଲସର ମାମଲା :-

ଦ୍ରୁତଗତିରେ ବିସ୍ତାର ହେଉଥିବା ଡେ଼ଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଡେଲଟା ପ୍ଲସରେ ରୂପାନ୍ତରିତ ହୋଇଛି | ଏଥିରେ ୧୫ ରୁ ୨୦ ଟି ମାମଲା ତାମିଲନାଡୁ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରୁ ମିଳିଛି | ଏହା କେତେ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପୁଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଯାଞ୍ଚ ଚାଲିଛି | ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଶିବପୁରୀରେ ଡେ଼ଲ୍ଟା ପ୍ଲସରେ ସଂକ୍ରମିତ ୪ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଛି |

କେରଳରେ ୪ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ :-

କେରଳର ୨ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଡେ଼ଲ୍ଟା ପ୍ଲସ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ପଲକ୍କଡ,ପଥନମଥିଟାରେ ତିନି ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି | ତିନି ଜଣ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ୪ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ରହିଛି |

ସୁପର-ସ୍ପ୍ରେଡର ଅଟେ ଡେ଼ଲ୍ଟା ପ୍ଲସ :-

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାହାରକୁ ଆସିଥିବା ସମସ୍ତ ଭାରିଆଣ୍ଟ ମଧ୍ୟରୁ ଡେଲ୍ଟାର ଦ୍ରୁତତମ ବିସ୍ତାର ହୋଇଛି | ଆଲଫା ଭାରିଆଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟଧିକ ସଂକ୍ରାମକ, କିନ୍ତୁ ଡେଲ୍ଟା ୬୦% ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ଅଟେ | ଡେଲ୍ଟା ପରି କପ୍ପା ଭାରିଆଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଟିକାକୁ ବିରୋଧ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଦେଖାଇଛି, ତଥାପି ଏହା ଅଧିକ ବିସ୍ତାର ହୋଇନଥିଲା, ଯେତେବେଳେ କି ଡେ଼ଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ସୁପର-ସ୍ପ୍ରେଡର ବାହାରିଲା |

ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ :-

ଆଲଫା ଅପେକ୍ଷା ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ବହୁତ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ଏହି ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ୨.୬ ଗୁଣ ଅଧିକ ଅଟେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯେତେବେଳେ ଆଲଫା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ପଜିଟିଭ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ୪ ରୁ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରନ୍ତି, ସେହିପରି ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ୫ ରୁ ୮ ଜଣଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରନ୍ତି |

ଏକ ଷ୍ଟଡିରେ ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲକ୍ଷଣ ଅଧିକ ଗୁରୁତର ହୋଇପଡିଛି | ଷ୍ଟଡିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ‘ପ୍ରାୟ ୧୨% ରୋଗୀ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ୩-୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଗୁରୁତର ଭାବରେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ କି ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମାତ୍ର ୨-୩% ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ହେଉଥିଲା |’

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *